En tsjekkisk forsker tar en prøve for å teste for E. coli. Foto: David W. Cerny (Reuters/Scanpix)

Ny E. coli-bakterie med skremmende egenskaper

E. coli-bakterien som er i ferd med å spre seg i Europa, er en helt ny og svært farlig bakterie, advarer kinesiske forskere.

Torsdag var det meldt om i alt 18 dødsfall i Europa som følge av E. coli-smitte. Spredningen av bakterien startet i Tyskland, og hittil er mer enn 2.000 mennesker rammet. Smittekilden er fortsatt ikke funnet.

Les også: Spania vil ha erstatning fra Tyskland

En analyse som det kinesiske geninstituttet BGI har gjennomført for Universitätsklinikum Hamburg-Eppendorf i Tyskland, viser at E. coli-bakteriene tilhører en helt ny stamme som er svært smittsom og giftig.

– Vi har aldri sett et utbrudd av denne bakteriestammen før, sier WHOs talsperson Aphaluck Bhatiasevi.

I tillegg har bakterien vist seg å være svært motstandsdyktig mot antibiotika.

Alvorlig sykdom

Ifølge BGIs analyse deler bakteriene 93 prosent av arvestoffet med en E. coli-variant som er påvist i Den sentralafrikanske republikk, og som er kjent for å gi kraftig diaré. Men den nye stammen inneholder også arvestoff som ser ut til å kunne forårsake blødende tykktarmsbetennelse og nyresvikt.

Det er mulig at bakterien kan ha tatt disse genene opp i seg gjennom horisontal genoverføring, det vil si at gener overføres fra en organisme til en annen uten at det er snakk om arv, skriver danske Ingeniøren.

Les også: Tester viser at spanske agurker ikke bidro til dødsfall

BGIs undersøkelse bekrefter samtidig mistanken om at bakterien er resistent mot flere typer antibiotika. Bakterien har gener som gjør behandling med antibiotika «ekstremt vanskelig», fastslår de kinesiske forskerne.

E. coli kan smitte fra menneske til menneske, men ifølge eksperter er det ingen tegn til at dette skjer i utstrakt grad med denne bakterien.

Smittekilden ukjent

Hittil er det meldt om smitte i åtte europeiske land. Ifølge tyske helseeksperter kan smitten i verste fall fortsette å spre seg i flere måneder, og ifølge tyske myndigheter er det mulig at smittekilden aldri vil bli funnet.

– De fleste tilfellene er fra, eller er oppstått etter reiser til, Nord-Tyskland, heter det i en uttalelse fra Det europeiske smittevernbyrået ECDC.

Utbruddet er videre spesielt fordi det i hovedsak rammer godt voksne mennesker, og to tredeler av smittetilfellene er kvinner

Forbud

Russland har innført et forbud mot import av grønnsaker fra Tyskland og Spania som følge av E. coli-utbruddet, et tiltak EU har kritisert som uproporsjonalt.

– EU-kommisjonen har protestert overfor Russland mot forbudet mot all eksport av grønnsaker fra EU til Russland og har bedt om øyeblikkelig avvikling av tiltaket, heter det i en uttalelse.

Samtidig truer Spania med erstatningssøksmål mot Tyskland etter at spanske agurker ble utpekt som en mulig smittekilde. Det er nå fastslått at smitten ikke stammer fra spanske agurker.

Bønder i flere europeiske land er blitt hardt rammet av advarslene mot rå grønnsaker.

Europeiske helsemyndigheter anbefaler grundig håndvask og grundig rensing og koking av matvarer for å unngå smitte.

(©NTB)

 

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

å hvem har konstruert denne

å hvem har konstruert denne da? samme som svine og fugle influensa? ikke lenge til pesten tar oss ... hadde vell passet fint med litt lavere folke tall i følge enkelte miljøer som ikke tåler dagens lys.... sammen med mobil stråling kvikksølv i tenner, giftstoffer i mat osv... jaja vill bare dele >MIN mening som jeg har rett til... lov og undres eller?

er vel foressten noen kjente

er vel foressten noen kjente høyt oppe å styre i norge som ropte ulv ulv ang vaksine mot nevnte influensa som tjente seg søk rik og fikk jobb i fn etter dette? hm... lukter råtten fisk lang vei....

God beskyttelse

Dersom man koker og steker som anbefalt, og skyller bær, frukt og grønt godt, og har god håndhygiene så er man godt beskyttet.

God beskyttelse

Helt enig , kunne ikke sagt det bedre selv.

E.coli,svineinfluensa og vaksine

Kan dette vere resultat av vaksina? enn om det er slik at dei som tok den blir meir utsatt for smitte fordi imunforsvaret blir redusert.Som kjent var det folk med dårleg immunforsvar som blei anbefalt vaksina til og begynne med,så blei det alle måtte ta den,biverknadane av vaksina har nok store mørketall...berre undrar.
-filosofen

Nemesis og de store glisene!

Det er ikke ukjent for noen lenger, at det produseres både mat og annet tilsatt gift - for å tynne ut ... , det er noen 'ildsjeler' som fortsatt tror de kan rydde ut alle andre for sjøl å overleve. Det kan godt være de har oversett noe - det er noen naturlover som fungerer på egne premisser og lar seg alldeles ikke stoppe av 'mørkemenn' - uansett! Og Nemesis kommer alltid tilbake til senderen, og tørker ut gliset.

Hvis man teoretisk

fikk til å isolere en mutert livsfarlig bakterie i en lab, og deretter dyrket denne, så måtte det vel være interessant for de som driver med bilologiske våpen å få kjennskap til dette. Det er nok en del av dem. Når man skal finne ut hvor mye av befolkningen den kan ta ut så er del bare en måte å gjøre det på. På et annet kontinent fortrinnsvis.

Canada, leger fant giftige proteiner i blod til gravide kvinner

I Canada har leger nå påvist giftige proteiner, fra GMO-mat, i blodet til gravide kvinner.

Disse kvinnene hadde ikke gjort noe annet 'galt' enn å spise genmodifisert mat. Giften kommer fra genmodifiserte matplanter. GMO-industrien har hevdet at disse giftige proteinene skulle bli nedbrutt i mage og tarm til mennesker og dyr. Det ser ut som GMO-industrien har bommet grovt i sine antagelser.

Kan det samme skje her hjemme?

I norge er det lov med inntill 0,9% GMO i maten.
Mattilsynet har godkjent hele 19 ulike GMOer til bruk i fiskefôrindustrien. Hele 10 av disse genmodifiserte plantene inneholder identiske eller tilsvarende giftige proteiner som legene nå har funnet i blodet til gravide kvinner i Canada.

LES OM DEN NORSKE GMO SKANDALEN:
http://www.monsanto.no/index.php/no/miljo/gmo/gmo-nyheter/98-den-norske-gmo-skandalen

LES OG SE VIDEO:
Roundup knyttes til missdannelser ved fødsler i Argentinas jordbruksområder:
http://www.monsanto.no/index.php/no/miljo/gmo/gmo-nyheter/105-monsantos-ugressmiddel-roundup-knyttes-til-missdannelser-ved-fodsler-i-argentinas-jordbruksomrader

LES OG SE VIDEO:
GMO Bt bomull knyttes til død blandt husdyr i India:
http://www.monsanto.no/index.php/no/miljo/gmo/gmo-nyheter/118-gmo-bt-bomull-knyttes-til-dod-blandt-husdyr-i-india