
Aktor ber om 18 måneders fengsel for Krekar
Mulla Krekar er i Oslo tingrett tiltalt for brudd på terrorparagrafen for å ha forsøkt å påvirke tre vitner og for å ha angrepet et TV 2-team, samt for trusler mot tidligere statsminister Kjell Magne Bondevik (KrF).
Krekar selv nektet å møte i retten den siste dagen av rettsforhandlingene, melder NRK.
I sin prosedyre la aktor, statsadvokat Marit Bakkevig, ned påstand om 18 måneders ubetinget fengsel for Krekar. Dersom han blir dømt, kommer disse 18 månedene i tillegg til de fem årene Krekar ble dømt til i Oslo tingrett i mars – en dom som er anket.
Les også: Krekar gråt i retten
Aktor la i sin avslutningsprosedyre vekt på at Krekar er klar over at forholdene han er tiltalt for, er straffbare.
Bakkevig understreket også at Krekar er en velutdannet mann, som kjenner norsk lov, og at de angivelige lovbruddene derfor er overlagte.
Bakkevig mener dessuten at Krekar er en mann med stor påvirkningskraft og sa at trusler fra Krekar derfor kan få store konsekvenser.
Les også: Mulla Krekar forlot rettssalen
Krekar nekter straffskyld, og forsvarer Brynjar Meling ba om full frikjennelse for sin klient.
Han sier til NRK at aktoratet selv har tolket mye av det Krekar har sagt og at de har trukket konklusjoner ut fra det, uten at det har noe med virkeligheten å gjøre.
Lesernes kommentarer
Jan Pedersen
10. august 2012 - 19:07
Dersom
Svein Oskar jansen
10. august 2012 - 20:55
snart 25 år
Pst dvs Pot ble dannet fordi stortinget vedtok forbud mot å verve frivillige til den spanske borgerkrigen. Pot skulle overvåke dette. Men rett etterpå kom vinterkrigen i Finland og da ble det problem med fobudet om verving av frivillige- Men ap med Håkon Lie klarte å unngå dette.
Christian S Rokkestad
10. august 2012 - 20:59
Svein; den skjønte jeg ikke
Erling Risan
11. august 2012 - 8:00
Krekarsaken.
Krekarsaken er i virkeligheten enkel. Han har på uriktig grunnlag fått opphold i "snilismens Mekka" Norge. Han har utnyttet vår gjestfrihet til å spre sitt udemokratiske budskap om "Kalifatets fortreffelighet" og for Islams utbredelse i Europa. Andre mere besluttsomme stater ville ha sørget å bli kvitt en slik person.
Svein Oskar jansen
11. august 2012 - 11:29
PST
Krekar kom hit som kvoteflyktning i 1991 og i likhet med mange var han på jevnlige besøk i Irak - de fleste reiste via Tyrkia.
Under den amerikanske invasjonen av Irak i mars 2003 ble Ansar al-Islams enklave hvor Krekar tilhører erobret av PUK-styrker med amerikansk flystøtte.
Dermed ble Krekar farlig for NORGE!!
Erling
11. august 2012 - 8:04
Kan ikke krekar som har