Professor tviler på at 22. juli-rapport får følger

Historieprofessor Tore Grønlie tror ikke at evalueringen etter 22. juli vil få stor effekt. Han mener strukturene i norsk politikk og samfunn er for tunge til å endres.

Rapporten som legges fram førstkommende mandag, skal blant annet ta for seg hva som kunne vært gjort annerledes og hva institusjoner og samfunnsledelse kan dra lærdom av. Men Grønlie tviler på at den vil føre til store endringer.

– Jeg tror ikke at vi får noen store effekter i det hele tatt. Det er for tunge strukturer i norsk politikk og samfunn til at de over tid lar seg grunnleggende endre, selv av en så dramatisk hendelse, sier han til Vårt Land.

Grønlie mener at virkningen av rapporten kommer helt an på hvordan politikere og samfunnsaktører følger den opp. Han tror først og fremst at vi får en tilbakevending til det normale.

– Fremdeles er det i en viss utstrekning slik at politiske partier er forsiktige med å prøve å slå politisk mynt på 22. juli. Spørsmålet er hvor langt vi er kommet i retning av retur til helt normale politiske forhold, sier Grønlie, som blant annet forsker på styrings- og forvaltningshistorie.

Han ønsker ikke å spekulere i hva kommisjonen vil si, men mener det er åpenbart at den må komme med kritiske synspunkter på hva som gikk galt, også hvis det rammer enkeltpersoner.

– Kommisjonen må påpeke hva som sviktet. Da er det vanskelig å se for seg en rapport som ikke resulterer i at et antall personer og/eller miljøer kommer i et lite flatterende lys, sier Tore Grønlie.

Les også:

Oslo-politiet gir seg selv klar ståkarakter

Blattmann: - La Breivik skrive brev for hånd

Hun skrev ordene som rørte en hel verden etter terrorangrepene

Les flere nyheter

Lesernes kommentarer

Ingen endringer

Et tydelig tegn på at det ikke vil bli forbedringer er jo at det hverken fra toppolitikere, embedsverk eller politi er tegn på noen form for Reell ydmykhet, nemlig at man tar sin hatt og går, når man til de grader har gjort seg bort, ikke bare nasjonalt, men faktisk overfor en hel verden. Det blir bare snakket litt om hvor ansvarlig man viser seg ved å bli sittende og så skjer det ikke noe mer. Viktige endringer vil ikke bli implementert i praksis, bare pratet om. Og vi er akkurat like dårlig rustet neste gang. Patetisk!