Sliter med fulle fiskevann
– Det har aldri vært lettere å få fisk enn nå. Vi har altfor mange fisk og for få som fisker. Mange steder må vi selv gå inn i med store ruser og fange opp så mange abbor og røye som mulig, sier fiskeansvarlig Frode Knutzen Midtlund i Statskog.
Varmere vær over tid har gitt mer næringsrike vann. Men når få fisker, blir det likevel kamp om maten. Resultatet er mange, men små fisk.
– Vi får ikke hjelp av rovfiskene heller. De blir ikke store nok til å spise andre fisk, sier Knutzen Midtlund.
Les også: Fikk sjokkfangst på fisketur
Frafall
Det er ikke lenger så mange som driver med garnfiske og fiske til matauk.
– Hobbyfiskerne er blitt mer spesialiserte. En fluefisker holder seg gjerne enten til tørrflue, våtflue eller nymfe. Noen driver bare med laksefiske, andre spesialiserer seg på å bruke mark, og så videre. Tilbyderne som sikter seg inn på det spesialiserte fisket er også de som opplever en økning, sier han.
Statskog er ikke alene om å ha få fiskere i sine vann.
– Dette er nok en generell trend. Interessen for de tradisjonelle høstingsaktivitetene, inklusive fiske, er fallende. De ihuga sportsfiskespesialistene er nok ikke blitt færre, men fiske som en bred folkeaktivitet er på vikende front, sier informasjonssjef Espen Farstad i Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF).
Ikke minst er det dårlig rekruttering i de yngste årsklassene. Både Statskog og NJFF har fiskeaktiviteter rettet mot barn og unge, som omreisende fiskestevner og utdeling av stenger. Alle under 20 år kan fiske gratis på statsgrunn som ikke er statsallmenning.
– Rekruttering er viktig. Vi ser at fiske blir inngangsbilletten til andre måter å bruke naturen på, sier Frode Knutzen Midtlund i Statskog.
Les også: Hjemmelagde fiskekaker
Stor nok?
Men er ikke stor fisk viktigere enn mange fisk?
– Her er svaret avhengig av hvem du spør. Mange fisk er attraktivt for noen, ikke minst småbarnsfamilier og mange isfiskere. Spesialistene søker til vann og vassdrag med større fisk, sier Espen Farstad i NJFF.
MENGDEORIENTERT: Med barn på fisketur er som regel antall napp viktigere enn størrelsen på fisken. (Foto: Torkel Skoglund, Statskog)
Jakt- og fiskeportalen inatur.no er et godt utgangspunkt for planlegging av en fisketur. Her finner du oversikt over vann og utleiehytter like ved.
Statskog har ett fiskekort som gjelder for alle vann og vassdrag på statsgrunn unntatt statsallmenning, Statskogs Norgeskort. I nord eier de mye av grunnen, i sør har Statskog områder som Njardarheim i Sirdalsheiene og Setesdalsheiene, Sølvverket ved Kongsberg, Varaldskogen på Finnskogen, samt deler av Femundsmarka.
– Med en smarttelefon kan du slå på GPS-en og la telefonen finne nærmeste fiskevann ved å gå inn på inatur.no, sier Frode Knutzen Midtlund i Statskog.
Telefonen blir også vanligere å bruke til betaling av fiskekort. Mottatt sms gjelder som betalingsbevis.
Newswire (NW) er et oppdragsfinansiert nyhetsbyrå. Denne artikkelen er skrevet for Statskog.

Lesernes kommentarer
Arne Hansen
8. august 2012 - 16:44
Stats-skog !
Torstein Vold
8. august 2012 - 16:57
Men hvem er Staten, Hansen?
Jens Rongved
8. august 2012 - 20:01
I frykt for å bli bøtelagt holder folk seg borte
Niri Baklid
9. august 2012 - 9:08
Du har greie på fiske forstår eg
Roy Belseth
9. august 2012 - 11:35
Allemannsretten er gratis
Lokalt fiskekort må man imidlertid kjøpe, der det er aktuelt.
Erik Steen
8. august 2012 - 16:50
Dobbeltmoral
Niri Baklid
9. august 2012 - 9:22
Det er like bra
Torstein Vold
8. august 2012 - 16:51
Nokså typisk statlig tankegang !
Ola Høsøien
8. august 2012 - 18:43
Tenke nytt?
Niri Baklid
9. august 2012 - 9:11
Fisketrygd??
Olaf Halsnes
9. august 2012 - 13:26
Fisketrygdavgiften
Jan H Pedersen
8. august 2012 - 16:58
Nettopp!
Ruben Iversen
8. august 2012 - 17:06
Å kutte ut fiskekort
Man bør også slippe ut stor fisk og prøve å ta så mye småfisk som mulig for å få balanse i vannene.
Storfisk spiser den små fisken.
Øystein Johansen
8. august 2012 - 17:08
Anmeldelse for tjuvfiske
Bjørn Sørensen
8. august 2012 - 17:12
Gjør det enklere
Johan Blake
8. august 2012 - 17:35
Jeg vet ikke hva statskog bruker pengene til
Torstein Vold
8. august 2012 - 18:24
Statskog tjener neppe noe på dette.
For øvrig er det ikke bare på Østlandet det kalkes i sure vann. Men det dette koster synes jeg myndighetene kan ta seg råd til uansett. Våre skattepenger brukes jo til så mangt unødvendig. Noe kunne de vel unne oss også?
Johan Blake
9. august 2012 - 13:26
Helt enig
Roy Belseth
9. august 2012 - 14:26
Sosialister er jo helt ustyrlige i sin jakt på pengene våre?
Her har du reglene:
Hvem er pliktig til å betale fiskeravgift?
Den som har fylt 16 år og som vil fiske på lakseførende strekning i vassdrag er pliktig til å betale fiskeravgift, jfr. lov om laksefisk og innlandsfisk § 30. Elv regnes vanligvis som lakseførende fram til en foss som laksen ikke greier å passere, eller til grense fastsatt av fylkesmannen. For fiske etter laks, sjøaure og sjørøye i sjøen, skal det bare betales avgift ved bruk av faststående redskap (lakseverp (sitjenot), kilenot og krokgarn). Fiskeravgiften for fiske etter disse artene er 180 kroner året.
Nye regler! - Ingen fiskeravgift for fiske etter innlandsfisk!
Fra og med 1. januar 2002 skal det ikke betales fiskeravgift for å fiske etter innlandsfisk og kreps. Du må fortsatt kjøpe fiskekort eller innhente fisketillatelse hos fiskerettshaveren for slikt fiske. Med innlandsfisk menes all fisk i ferskvann unntatt laks, sjøaure og sjørøye. I vassdrag med laks, sjøaure og sjørøye, regnes fiske ovenfor lakseførende del av elva som innlandsfiske.
Arvid Andreassen
8. august 2012 - 19:15
Statsskog-
Niri Baklid
9. august 2012 - 9:13
Statsskog?
Jan Hübertz
8. august 2012 - 19:37
fiske
K. B.
9. august 2012 - 13:30
Steinkjer
Roy Belseth
9. august 2012 - 14:25
Hele landet