Romfolket har ingen planer om å forlate Årvoll
En av de to eierne av tomten, Vanessa Quintavalle, sier mandag kveld at hun vil sørge for at området blir sikret slik at romfolket kan bli værende.
Til VG sier Quintavalle at hun vil skaffe nye anleggsgjerder og sperre av området med de store steinene.
– Vi skal også skaffe flere toaletter, om det trengs. Jeg vil minne om at det fortsatt er folk i boliger i Oslo som ikke har innlagt vannklosett, da må det gå an å ta litt høyde for at menneskene her ikke har det heller. Vi skal ordne med vann og med mat. Om det ikke er nok, så må det også forbys at nordmenn reiser på campingtur, sier hun.
Les også: Politiet sjekker romfolkets biler
Ifølge sekretær Bjønnulv Evenrud i Folk er Folk forholder romfolket seg til eier av tomten og har ingen planer om å forlate området mandag kveld.
– Helsefarlig
Romfolket fikk mandag kveld beskjed om at de må forlate tomten på Årvoll i Oslo i løpet av dagen. Å oppholde seg i leiren er helseskadelig, mener Oslo kommune.
I vedtaket skriver bydel Bjerke: «Det var ikke tilrettelagt for tilstrekkelig hygienisk og betryggende drikkevann. Vann ble hentet fra rennende bekk. Det var ikke etablert avløpsordning. Tre barn befant seg på området sammen med 20-30 voksne. Området bærer preg av å være en byggeplass, omkranset av store steinhauger og sandhauger av åtte til ti meters høyde og brattere enn 45 grader».
Leder Steinar Arnesen (Ap) i bydelsutvalget i bydel Bjerke reagerer på Quintavalles utspill.
– Vi forventer at eierne følger pålegget fra kommunen. Dersom området skal sikres må uansett leiren stenges ned, og det må tas inn maskiner for å gjøre arbeid, sier han.
Quintavalle eier tomten sammen med entreprenør Albert K. Hæhre. Han er ikke fornøyd med at romfolket har flyttet inn på tomten og var selv på ferie da romfolket fikk tilbud om å bo på tomten. Quintavalle hadde ikke spurt han om tillatelse.
– Livsfarlig
Fungerende kommuneoverlege Tore Steen i Oslo kommune var med på befaringen i leiren på Årvoll sammen med tre representanter fra Bjerke bydel. Han var ikke imponert over det han så.
– Det er store sand- og grushauger som kan rase ned hvis det kommer regnskyll eller kraftig vind, og det er store steinhauger der som kan være livsfarlige hvis noen begynner å klatre i dem. Dette er et område som det er veldig farlig å være på, fortalte Steen til NTB etter befaringen.
Les også: Kirken vil ha dialog mellom myndighetene og romfolket
Det var mandag kveld fem politibiler oppe ved leiren, men politiet har foreløpig ingen planer om å gripe inn.
– Dersom kommunen anmoder politiet om bistand til å stanse virksomheten, vil politiet etterkomme anmodningen, sier fungerende politimester Roger Andresen i Oslo politidistrikt.
Naboer
Det er uvisst hvor romfolket skal dra, dersom de blir kastet ut fra tomten på Årvoll.
– Det er ikke min oppgave å bestemme det. Alle er velkomne til Oslo, men vi kan ikke bare slå oss ned hvor som helst. Bydelsoverlegen sier det er farlig å oppholde seg her, og dette er ikke noen campingplass. Det ville vært uansvarlig å fortsette å oppholde seg her, så det er derfor viktig at de flytter, sier fungerende byrådsleder Torger Ødegaard (H) til NTB.
Nabo Lisbeth Borg er svært fornøyd med at romfolket nå må flytte fra leiren.
– Det er helt flott. Nå håper vi bare at de i Folk er Folk vil rydde opp etter dem, sier hun.
Flere naboer er mandag kveld i området og følger utviklingen. Og ikke alle er skeptiske. De to venninnene Melitia Jadan og Keros Gonaseelan var innom leiren med mat og ble møtt med store klemmer av dem som bor der.
– Vi kommer bare for å gi dem mat, det er det minste vi kan gjøre, sa Jadan på vei inn.
Les også: Kommunen undersøker om leiren på Årvoll er trygg
Aksjonerer om nødvendig
Politiet i Oslo sier de vil aksjonere mot romleiren på Årvoll dersom kommunen ber dem om det.
Foreløpig har ikke kommunen bedt politiet om å gripe inn for å få avviklet leiren, men dersom romfolket ikke drar frivillig, kan dette bli tilfelle.
– Dersom kommunen etter lovpålagt saksbehandling anmoder politiet om bistand til å stanse virksomheten, vil politiet etterkomme anmodningen, sier fungerende politimester Roger Andresen i Oslo politidistrikt i en pressemelding.
Mandag kveld var det fem politibiler ved leiren, men alt var rolig i området.
Høyre og Frp vil tvangssende romfolket ut av Norge
Romfolket uønsket av politikere på Årvoll
Lesernes kommentarer
Bjørn Baklid
16. juli 2012 - 18:13
Vanlige turister
Tarras Bulba
16. juli 2012 - 20:59
Vanlige turister
Vanlige turister samler seg i grupper kun for å se på noe spesielt, mens gruppeleder forteller, eller å dra fra sted til annet i sine buss.
Ja vanlige turister de er.
Rol Joha
16. juli 2012 - 18:15
Gheto stenges ?
(Nye gheto blir da Bokstad camping)
Åse Madsen Lammethun
16. juli 2012 - 18:21
Ei skandale!
Henry O. Datsik
16. juli 2012 - 18:25
Hva er det som er tafatt?!
Åse Madsen Lammethun
17. juli 2012 - 17:54
Romfolk/Romenere.....
Regjeringa slutter ikkje med å overraska oss.Stadig viser dei til nye triks og ansvarfråskriving, eller å få gjort noko på vent".Vente å sjå holdning"i mens tilspisser situasjonen seg og kan bli farlegare en ein ønsker seg.Vi har lovverk som kan ordne opp,men når kontrollmyndighetene ikkje viser evne og vilje til det ,blir det å svikte i det arbeide dei er tilsett. Den norske lov er eit synbol på dårleg styring av landet.
Einar Okan
16. juli 2012 - 18:38
Skandale
Johan Blake
16. juli 2012 - 19:12
Jeg gleder meg allerede til
Georg Hansen
17. juli 2012 - 14:22
enig med deg,det er vel ikke
Erling
16. juli 2012 - 18:25
Skjer dette virkelig i Norge?
Erling
16. juli 2012 - 18:46
Men du forsto hva han mente?.
Henry O. Datsik
16. juli 2012 - 18:43
Jasså. Du oppfordrer til
Erling
16. juli 2012 - 18:49
Å campe hvor man vil, gjøre
Henry O. Datsik
16. juli 2012 - 18:58
I begrenset grad. Men at noe
Mr Rassmusen
16. juli 2012 - 19:48
Datsik eller Olsen.
Så oppfordrer deg til før du påpeker andres feil om å sjekke ditt eget feilregister.
Henry O. Datsik
16. juli 2012 - 20:05
Hvilke av mine meninger er
Er det forøvrig noe galt ved å påpeke andres straffbare handlinger om man selv eventuelt skulle ha meninger som er "på kant med loven"?
Hva vil det si å ha meninger "på kant med loven"? Betyr det at man er innenfor eller utenfor loven? Eller betyr det rett og slett at man er midt i mellom? Er det forresten noe "mellom", eller er skillet skarpt?
Jan H Pedersen
16. juli 2012 - 18:33
Det må jo være
Så lenge de ikke er flyktninger,bør de bli bedt om å returnere. Nå må politikerne på banen! De må jo ha registrert uroen i det norske folket?
Det er jo allerede nok negativt om sigøynere/tatere/romfolk. Så antipatien blusser opp for fullt igjen. Dette lover ikke godt.
Er det slike og værre tilstander vi kan forvente oss i fremtiden?
Henry O. Datsik
16. juli 2012 - 18:45
Tipper turistnæringen er lite
"Turister uten jobb i Norge blir avvist på grensen".
Du ekke spesielt smart.
Knut Amundsen
16. juli 2012 - 18:54
Datsik
Henry O. Datsik
16. juli 2012 - 18:59
Det betyr 'er ikke'.
Svein B
16. juli 2012 - 19:12
Takk!
Knut Amundsen
16. juli 2012 - 18:48
Datsik.
Det er ingen som har bedt disse Romfolket om og komme hit til Norge.
Når de først kommer så må de oppføre seg som folk og ikke som dyr.
Det er heller ingen norske myndigheter som har bedt dem etablere seg der de er nå.
Når de blir bedt om og forlate plassen de nå har etablert seg på er det ut fra en samlet vurdering om sikkerhet , og helsemessige forhold som for eksempel sanitære forhold.
Er det dette du kalle tøvete vedtak ?
Jeg syns og lese ut av navnet ditt og det du skriver som om du selv er av annen hærkomst , trives du i Norge ?
Om svaret er nei vil jeg sterkt anbefale deg og returnere til der du kommer fra og bli der.
R Blackmore
16. juli 2012 - 19:09
Har du hørt...
HAHAHA, jasså...og hvor står dette da? I Datsik´s samlede...? :))
Henry O. Datsik
16. juli 2012 - 19:13
Nei, men i Schengen-avtalen
R Blackmore
16. juli 2012 - 19:48
Hehe
S. Stillvåg
16. juli 2012 - 21:57
Iflg
At de vil komme hit og finne jobb er en ting-og lovlig, men det innebærer ikke at vi har et ansvar for dem om de ikke kan klare å finne en jobb og ha noe å leve for her. MULIGHETEN er gitt for å komme hit og forsøke få seg en jobb. Punktum.
Vi forstår alle at romfolket (og mange andre mennesker på denne kloden) ikke har det bra. Men det kan jo ikke bli slik at andre land skal ta seg av dem uten videre.
Romfolkets ankomst er slett ikke er i tråd med hensikten med den frie bevegeligheten av personer — EØS osv- ble motivert med behovet for sirkulasjon av arbeidskraft.
Erling
16. juli 2012 - 18:52
Nettopp
Stian Andersen
16. juli 2012 - 18:41
Romfolket!
Byråkratene tenker bare på å mele sin egen kake, og ikke gjøre noe som helst for dette landet! De tenker bare på å sitte trygt bak sin lille paragraf.
Det er ikke uten grunn at disse folka blir jaget over alt hvor de kommer!
Regjeringa må gå av!
Henry O. Datsik
16. juli 2012 - 19:03
Hva har regjeringen med dette
Helge Larsen
16. juli 2012 - 18:41
Hør på dette, maken til vannvidd!
Det er det samme som å oppfordre til at ulovlige innvandrere søker om asyl, for de bor på statens sin regning mens deres asylsøknad behandles og mottar penger, og når den/de som får avslag får i tillegg kr. 40.000,- Så sier det seg selv at det er lønnsomt uansett utfall å søke om asyl i Norge, for vi fyller opp deres konto alikevell.
En slik praksis som her utøves kan ikke fortsette.
Vi skal ikke betale dagpenger hver dag mens asylsøkere venter på at saken behandles, og samtidig belønne dem ved at de får 40.000 tusen om avslag innvilges. Det er det samme som å si at vi aldri blir kvitt problemene. Vi betaler på oss problemene ved å være for rundhåndet.