Politiet i Sverige omtaler flommen som en naturkatastrofe. Arkivfoto: NTB scanpix

Svensk 50-årsflom beveger seg mot Norge

Flommen som herjer Sverige omtales som en naturkatastrofe. Nå beveger den seg mot Norge.

– Hedmark, spesielt ved svenskegrensen, kommer til å få en god del av nedbøren. Det kommer også til å regne mye i Oppland, Oslo og Akershus, sier vakthavende meteorolog Børje Johansson til ABC Nyheter.

I løpet av ett døgn falt det 111 millimeter nedbør over Småland, noe politiet i Jönköping omtaler som en naturkatastrofe, melder Aftonbladet.

Les også: 60.000 konsertglade i våt hovedstad

Mye regn

Johansson spår at det vil komme opp til 80 millimeter nedbør lokalt enkelte steder i Hedmark.

– Mesteparten av nedbøren vil komme i dag, og det vil fortsette å regne mye frem til i morgen, sier han.

Værmessig står det mye bedre til på Sørlandet, hvor det også er varslet pent vær med sol i begynnelsen av uken.

– Bergen ser også brukbart ut, men Trøndelag er også utsatt for en del regn, sier Johansson.

Les også: Sommervarmen lar vente på seg

– Dobbelt så mye som vanlig

Sveriges svar på Meteorologisk Institutt, SMHI, har gått ut med et klasse tre-varsel om alvorlig oversvømmelse i deler av landet. Flommen som herjer Sverige klassifiseres som en 50-årsflom.

– Det er et ekstremt regn som har kommet. Det er nesten det dobbelte av den vanlige julinedbøren, men på ett døgn, sier meteorolog Ida Sjöström ved SMHI til Aftonbladet.

Også i Norge har det vært en uvanlig julimåned.

– Det har vært en veldig regntung sommer. Det skyldes et omfattende lavtrykksområde som har parkert over Skandinavia. At det er så fuktig og tåkete er veldig uvanlig, sier Johansson.

Les også:

Kjøligere vær i sikte for heterammede delstater

Mot en regnfull sommerhelg


Les flere nyheter

Lesernes kommentarer

Flom

Dere får skylle på Amerikanerne, eller Muslimene

Flom

Eller svenskene , eller de RødGrønne , eller Politiet , Eller kanskje Metereologisk Institutt..??

Skylle ja, ha ha!

Ja, det er nettopp det vi snakker om. Eller mente du skylde?

En svensk 50-årsflom som

En svensk 50-årsflom som beveger seg mot Norge?

Beveger seg mot Norge

Den flommen kommer ikke over kjølen.
Trysilelva blir Klaraelv, og renner ut i Vänern.
Der kan det bli litt ekstra....

Miljøfanatikere har nok svaret her . . .

Spør bare Al Gore, som tjener millioner på sin feilaktige teori, selv om dusinvis av eksperter avviser dette som rent sprøyt.

En femtiårs flom, kommer etter sigende omtrent hvert femtiende år. Slik er det også med andre fenomener som sterk kulde eller ekstrem varmt vær. Slike skiftninger har det alltid vært. Det er naturlig, og ikke menneskeskapt. Men en slik teori gir jo ikke millioner i kassa i form av miljøavgifter.

ROGER

Fanatisk miljøsprøyt.

Forhåpentligvis henger ingenting sammen med noe som helst, så vi kan garantert ha verdens beste samvittighet for alt.

Problemet Roger er:

At idag så omtales det som ekstremvær. Bare et annet ord for normalt uvær. Men ordet ekstremvær kobles desverre direkte opp mot klima. Og de påståtte endringer vi har skapt.. Uten at de samme egentlig er klar over at det kun trenges et skikkelig vulkanutbrudd av den gamle sorten, så er halve menneskeheten utryddet på et blunk. Det neste er vel at vulkanutbrudd og jordskjerv også er menneskeskapt. Verden vil bedras.

Jordskjelv KAN skapes av

Jordskjelv KAN skapes av mennesker. Hørt om HAARP?

Så siden det

finnes naturlige svingninger i klimaet kan ikke mennesker påvirke det med sine aktiviteter. At vi eksempel Europa brukte så mye tømmer at vi ble tom for ved allerede på 1700. Etter den tid har vi hentet opp og brukt fossilt brennstoff. Altså, vi har hogd ned omtrent alt av trær, som fanger opp bla co2 og så gravd frem store mengder kull og senere olje og gass, som frigjør store mengder co2. Leste nettopp at alt av oppdemning av vann på den nordlige halvkule faktisk har påvirket jordens hastighet. Er jo ingen tvil om at mennesket er i stand til å påvirke miljøet der vi holder på med vårt. Denne miljøpåvirkningen er det også svært mange mener også kan påvirke klimaet.

Igjen: Verden vil bedras.

For 1000 år siden dyrket de korn på Bjarkøy, ei lita øy i Troms. Dette er arkologiskt og historiskt bevist. Pr.d.d. Så er det for kalt klima for kordyrking der. M.a.o. Så måtte klima vært varmere over en lengre periode for korndyrking. At Vikingene påvirket datidens klima er vel heller tvilsomt.

For flere millinoner år siden, før mennesket. Så var jordas rotasjon betydelig lavere enn idag. Det var lyst kun 6 timer. Hastigheten har økt og den øker fortsatt. Uten menneskets påvirkning. At oppdemninger påvirker hastigheten er en direte avsporing av realiteter. Igjen: Verden vil bedras.

Verden vil kanskje bedras,

ja bortsett fra oss da selvfølgelig.

Der tar du feil.

Jordas hastighet øker med 0,0016 s pr. århundre. Noe som skyldes tidevannfriksjon. Men den varierer også på grunn av en hel rekke andre faktorer. At det var varmere for 1000 år siden umuliggjør vel ikke at det nå er varmere enn det ellers ville vært uten menneskelige aktiviteter. Kan det være så vanskelig å skjønne at vi påvirker miljøet i tillegg til det "normale" Dessuten handler det ikke om hva jorden tåler eller ikke, men hvilke kostnader endringen påfører vår sivilisasjon. Den klimaendringen som er på gang nå, er ugunstig uavhengig menneskeskapt eller naturlig. Da er det definitivt ikke smart å slippe ut mer co2 en nødvendig, så lenge det er en drivhusgass.

Og HVEM:

Har besluttet at den "påståtte" klimaendringen er ugunstelig??? Klimafanatikere!!!Jorda vet kansje best selv. Og som sikkert de fleste vet også klimafanatikere er at det er bare et knips fra moder jord så er vi mennesker ute av spill. Klima har gått i sykluser uten påvirkning av mennesket i millioner av år. Men som kjent så er det lite som nytter når en først har blitt overbevist av klimafanatikere eller tilhører ditto meningsfeller.

Enig med deg,Per!

Hvorfra kommer oljen og gassen i Barentshavet? Planter og trær. Kullet på Svalbard da?
Bare tenk på hvor godt en skikkelig skogbrann gjør for naturens mangfold.
Bare synd at det nu er mennesker der det tidligere var øde.
Klimahysteriet er bare hauset opp av noen som tjener penger på det.
Bare tenk på hva Bellona og andre miljøorganisasjoner får av penger på grunn av det.
Nå mener jeg ikke at de kun jobber med det,men mye av inntektene er grunnet klimahysteri.

Mener du at det oppdemte

Mener du at det oppdemte vannet ellers ville befunnet seg på den sørlige halvkule?

Nei,

men så på BBC her om dagen, der de kommenterte at alle demningene til kraftverk og ellers, påvirket rotasjonshastigheten. Uten demningene ville det ha vært mer vann i havene. Nevnte det bare som en kuriositet og illustrasjon på at vi faktisk påvirker miljøet rundt i passe stor grad.

Litt orientering i hverdagen

http://www.abcnyheter.no/meninger/borger/2012/05/18/klima-endring-i-revers

Så teoretisk

vl jorda kunne tippe over pga.vanntyngda? ;-) jfr.de fleste demninger befinner seg nord for ekvator = i utviklingslandene.

Heldigvis svever jorda i vektløst rom,bare påvirket av andre planeters tyngdekraft.

Hva med alt det vannet som

Hva med alt det vannet som til enhver tid befinner seg høyt oppe i atmosfæren da? Vil jorda tippe hvis det blir ekstremfordamping i nord slik at alt for mye vann forsvinner opp og fjerner vekten fra den nordlige halvkule?

Tror du vannstanden i verdenshavene hadde økt mye hvis alle demninger i hele verden ble revet? Tror du det spiller stor rolle for jordas likevekt om vannet befinner seg bak demninger på land høyere enn havnivå, enn i havene?

Trær

Glad jeg bor i Trønderlag. Her er det massevis av trær.

Hvilken klode bor du på?

De nordiske landene, unntatt Danmark, holder jo på å gro igjen. Ingen fare for co2 balansen her.

Det er riktig at noen land hogg mye skog i starten av den industrielle revolusjon som jo var det som først og fremst fikk folk til å flytte sammen i byer. Det angrer de nok på, men land som Holland og Danmark ville neppe kunne bevart særlig mye skog uansett med det folketallet de har.

Så, joda. Vi mennesker påvirker miljøet negativt. Men hvor mye det betyr sammenlignet med naturlige miljøsvingninger vet vel ingen. Best å "være føre var", men en behøver jo ikke bli fullstendig klimaidiot heller.

Jeg vet også

at det er mer trær i både Finland, Sverige og Finland nå en for eksempel 50 år siden. Et resultat av bevist og målrettet planting av nye trær, finansiert via staten for Norges del. Som da burde være et fint eksempel på at det går an for mennesker rette opp skader man tidligere har gjort. Tror neppe vi hadde hatt like mye skog hvis det ikke hadde vært for at det ble styrt fra myndighetene. Som igjen beviser at det ikke nytter å overlate miljø til markedskreftene. At vi betaler co2 avgift, synes jeg er helt på plass siden vi forbruker en ikke fornybar ressurs. Burde etter min mening betalt så mye at man kunne eksempel startet storstilt treplanting i områder som ikke har det i dag og der det ikke bor mye folk. Vi burde vært "voksne" nok å etterlate like mye ressurser til neste generasjon som vi selv har hatt nytte av. Om en global klimaendring er menneskeskapt eller ikke, spiller ingen rolle så lenge det koster mye penger å motvirke konsekvensene. La oss hypotetisk oppdaget en asteroide på kollisjonskurs. For å hindre treff må alle land på kloden spleise på å utvikle teknologi og gjennomføre en avledningsmanøver. Hvis man så måtte begynne å betale en asteroide avgift som skulle løpe i eksempel 75 år, for å skaffe nok penger. Tror jeg mange hadde begynt å argumentere med at, vel det er jo ikke sikkert den treffer da, la oss vente å se litt til. Så ender man kanskje opp med at man i isteden på betale 3 dobbel avgift i 50 år. Jeg skjønner bare ikke hvorfor man er så ihuga på å forsvare fortsatt bruk av fossilt brennstoff. Alle vet man går tom og hvis man ikke seriøst gjør noe snart, vil det bli skrekkelig dyrt å gå over til noe annet på et senere tidspunkt. Jorden er forsåvidt fortsatt i en istid og vil kanskje ende opp helt isfri. Noen den forsåvidt har vært tidligere også. I dag mener jeg vi ikke har nok bevis på at en avising vil gå så sakte at vi lett kan tilpasse oss.

Tilveksten blir ikke større

på kloden om vi planter aller så mye. Naturen sørger selv for tilveksten.
Kloden har en maksimum tilvekst til enhver tid i forhold til CO2-mengde i luft og hav, samt temperaturer og næringstoffer.
Skal tilveksten bli større må en eller flere av disse tre faktorene økes.
Dessuten regulerer ikke skog og plantevekster CO2-nivået i hveken hav eller luft. Plantene bruker kun den enhver tid tilgjengelige CO2--gass i atmosfæren til fotosyntese.
Regulering av CO2 og alle de andre gassene i atmosfæren er det helt andre fysiske og kjemiske prosesser som tar seg av. Disse prosessene er beskrevet i naturlover som er like urokkelig som tyngdeloven. Hva bakgrunnen er for at det er slik, vet ingen. Like lite som vi vet hvordan gravitasjon oppstår, men vi vet at den er der. Men en ting er ihvertfall sikkert; ingen mennesker kan rokke ved disse prosessene.

Ha en fin naturlig sommer.

Erstatte

Produkter fra skog kan gi reduserte utslipp fra fossil brensel, enten direkte, ved å la bioenergi erstatte fossil energi, eller indirekte, ved å la trevirke erstatte andre produkter eller byggematerialer som er mer energikrevende i produksjon.
Som et resultat av en storstilt skogplanting i Norge i forrige århundre, er tilveksten i dag større enn avvirkningen, og skogen spiller en viktig rolle i å fjerne karbondioksid fra atmosfæren. Per 2011 binder skogen i Norge 25 – 30 millioner tonn CO2 årlig, hvilket utgjør om lag 50 % av de menneskeskapte utslippene i Norge. Uten skogen ville Norges netto utslipp vært dobbelt så stort. (Kopi fra Wikipedia)

Kansje en ekstra

miljøavift kan hjelpe?

Et par klimakvoter så

Et par klimakvoter så forsvinner "Flommen"!!!!!!

Storflom

Jeg sier som Richard: Det som kommer det kommer.Syndebukker finner vi uansett.

haha

Jaja, altså en gammel flom, haha

Jeg tenker med gru

på den dagen YR og Startsiden melder mye regn for de medler lett regn og det blir det flom av.