Hylene og munte fans går en usikker fremtid i møte, men metrologer tror alle får se et glimt av solen. (Foto: NTB scanpix)

Slik blir fredagens festivalvær

Ustabile værforhold gjør det vanskelig å spå været, men sannsynligheten for soltimer i kveld er stor, ifølge meterologene.

Når artister som A-ha, Katie Melua, The Game og Veronica Maggio inntar scenen på Rådhusplassen i Oslo vil publikum gjerne ha godvær.

Da Metrologisk Innstitutt varslet store mengder nedbør med økt intensitet det kommende døgnet på Sør- og Østlandet, vegret nok flere publikummere seg for å ta turen ut i kveld.

Men vakthavende metrolog i Metrologisk Institutt, Arild Mentzon, tror publikum i Oslo likevel vil få se solen i kveld.

– De store bygene som er meldt vil inntreffe Oslo i tidlig ettermiddag og vil holde på i noen timer, før det sprekker opp. Publikum vil tidvis få se solen i kveld, sier han.

– Temperaturen vil holde seg rundt 16 grader i kveldstimene, sier han.

Les også:- Den råeste av sommerfestivalene

Fint vær i helgen

Også Kollenfestivalen i Oslo går av stabelen denne helgen. Bookingansvarlig Pål Jakobsen i den nyoppstartede festivalen har tidligere uttalt at festivalen har blitt Norges største festival.

Meterologisk Institutt tror heller ikke det vil regne på artister som Rihanna, Kiss, Noel Gallagher`s Flying Birds og The-Dream.

– Været i kveld vil variere, men i helgen vil været være strålende og temperaturene vil holde seg rundt 15 grader, sier Arild Mentzon.

Les også: Københavns «skjulte» festivalperle

Ustabilt på Hove

Flere tusen ungdommer er samlet på Hovefestivalens siste dag i Arendal. Etter en kald og våt natt til fredag kan de forvente seg skiftende vær med håp om noe sol utover dagen.

– Det har vært en våt natt og morgentimer, men vi ser at det åpner seg opp i Arendal. Været vil variere her også, men det blir ikke store mengder nedbør og man vil trolig å se solen i noe varierende grad, sier Munzori.

Les også:

Slik blir sommerens festivalmote

Billy Idol og Lido Lido til Kollen

Les flere nyheter