
Kommisjonen: To mangler ved Aspaas og Tørrisens drøftinger
Aktørene i retten mottok torsdag kveld et nytt svar fra kommisjonen, etter at tingrettsdommer Arne Lyng ba dem om et konkret svar på om rapporten var godkjent eller ikke.
Les også: - Breivik var ute etter diamanter
Medforsvarer Tord Jordet sier til NRK at de ikke ser noen klar konklusjon i det lange brevet fra kommisjonen.
Mener svaret er klart
Leder for Den rettsmedisinske kommisjon, Tarjei Rygnestad, sier til NTB at kommisjonen nå mener de har svart retten på en grundig måte.
– Vi mener vi har svart på det vi er spurt om å utdype. Hadde vi ikke ment det, ville vi ikke sendt svaret, sier Rygnestad.
Rettens administrator, Wenche Arntzen, la ved rettsstart fredag fram det hun betegnet som rettens tolkning av brevet.
– Slik retten tolker kommisjonen, mener de det foreligger to vesentlige mangler ved Agnar Aspaas og Terje Tørrisens rapport. Men de presiserer at spørsmålene som er stilt til de sakkyndige i tidligere brev, ikke er rettet til konklusjonen. Det er drøftingen de mener har svakheter, sa Arntzen.
Ikke ny tilleggserklæring
Det ene punktet kommisjonen mener ikke er drøftet bra nok, er vurderingen av grunnvilkårene for personlighetsforstyrrelser. De syns heller ikke den andre psykiaterduoen har drøftet eller vektlagt opplysningene Anders Behring Breiviks mor har gitt til de første sakkyndige.
Aspaas og Tørrisen vil imidlertid ikke bli bedt om noen ny tilleggserklæring, men Arntzen varslet at de ubesvarte spørsmålene vil få mye plass når dette temaet kommer opp senere i rettssaken.


Lesernes kommentarer
Robin Andersen
1. juni 2012 - 9:48
Er det operaen?
Er ikke en rettsak dette, men en farse. Spørsmålet er bare, hvem skriver handlingen?
Christen Krogvig
1. juni 2012 - 10:02
Breviks hjelpere
Brevik forsvarer terroren blant annet med at vi ikke har et reelt demokrati. Dommerne viser ved sin opptreden at vi heller ikke har en god rettstat (i hvert fall i denne saken). Dommerne opptrer derved som medhjelpere i den forstand at de undergraver tilliten til den norske rettstaten. Det er tvilsomt om slik undergraving av legitimitet bidrar til å redusere faren for bruk av politsik vold i fremtiden.
Jan Olaf per knutsen
1. juni 2012 - 9:57
Des fler kokker,des mere søl
Christen Krogvig
1. juni 2012 - 10:39
Det kan se slik ut
Jeg tror imidlertid frykten er ubegrunnet. Mannen ikke bare terrorist, han har tenåringer helt ned i 14-års alder. Valget av mål for aksjonene har diskreditert ABB på en måte som gjør at han aldri vil bli en helt for andre enn syke individer.
En annen sak er det derimot at det er en fare for at mange vil si seg enige med noen av de politiske vitnene. Det er tydeligvis viktigere for dommerne å hindre at uønskede meninger kommer meningmann for øret enn å bevise at norske domstoler oppter korrekt.
Jeg tror grunnen til at så mange ønsker ABB erklært sinnsyk er at det vil gjøre det mulig å tvangsmedisinere ham.
Ingvald leivestad
1. juni 2012 - 9:58
Når Breivik-rapporten ikke er godkjendt..
Mohamed Charif
1. juni 2012 - 10:55
Rettstatens viktige
Det finnes ingen andre veier. Det er naivt og udemokratisk å stikke hode i sanden.
Einar Ofsteng
1. juni 2012 - 14:27
Problemet er bare det, at ABB
Masseimigrasjon av muslimer EKSISTERER IKKE. Vi vil IKKE bli oversvømmet av muslimer på få år. Muslimer vil IKKE ha makten i Norge om 20, 40, 50 eller hundre år. Dersom noen har beviser for det motsatte, så tror jeg at alle sammen vil støtte de brunsvidde i deres tankegang, men så lenge 7000 muslimer i året er alt som kommer hit til landet, så må man da vere passelig blåst for å påstå det som ABB og hans likesinnede sier.
Espen Lund
1. juni 2012 - 11:01
Ingenting av dette spiller