De to erfarne fjellklatrerne Bjørn-Eivind Årtun og Stein-Ivar Gravdal omkom i ulykken i Kjerag. Foto: Jarle Aasland (Scanpix)

Klatrerne i Rogaland døde trolig momentant

De to klatrerne som mistet livet i Kjerag i Rogaland, falt 50-60 meter etter at en større steinblokk trolig raste ut fra fjellveggen. Alt tyder på at de døde momentant.

Det var de to erfarne fjellklatrerne Bjørn-Eivind Årtun (45) og Stein-Ivar Gravdal (37), bosatt i henholdsvis Oslo og Stavanger, som omkom i det stupbratte fjellet. De ble funnet døde fredag, men på grunn av dårlige værforhold ble de hentet ned av et redningshelikopter først søndag formiddag.

Edvard Middelthon, som var en nær venn av de to, var på vakt ved Hovedredningssentralen Sør-Norge da de pårørende meldte klatrerne savnet. Han fikk fri fra jobb for å lete og var førstemann på ulykkesstedet, skriver Stavanger Aftenblad.

Les også: Omkomne klatrere hentet

Store krefter

– Her har det vært store krefter i sving. Ingenting tyder på at de har overlevd fallet. Dette har skjedd brått, sier Middelthon.

De to klatrerne ble hengende oppå hverandre på et lite framspring etter å ha falt 50-60 meter nedover fjellsiden. De omkomne obduseres ved Stavanger universitetssjukehus for at dødsårsaken skal kunne fastslås, opplyser Rogaland politidistrikt. Kriminalteknikere skal gjøre undersøkelser av klatreutstyr og annet utstyr, mens Strand og Forsand lensmannskontor skal gjennomføre taktisk etterforskning av dødsulykken.

Steinblokk

Politiet har kommet fram til samme ulykkesårsak som Norges Klatreforbund, som tror at en flere meter lang steinblokk løsnet fra fjellet i umiddelbar nærhet av stedet hvor de to klatrerne oppholdt seg.

– Vi har både avhørt vitner som har vært på stedet og gått gjennom bilder de omkomne selv har tatt. Ut fra dette er vi ganske trygge på vår konklusjon, sier lensmann Arild Kleven ved Strand og Forsand lensmannskontor til NRK.

Les også: Fjellklatrere funnet omkommet

Politiet fikk mandag resultatet av den foreløpige obduksjonen. Men Kleven ville mandag ettermiddag ikke gå i detaljer.

– Det jeg kan si er at denne samsvarer med det hendelsesforløpet vi har kommet fram til, sier Kleven.

Rutinerte

Årtun og Gravdal omtales som svært erfarne og rutinerte klatrere og var kjent både i det norske og internasjonale klatremiljøet. En av dem var selv medlem i Rogaland Alpine Redningsgruppe (RAR). Lørdag var det nettopp denne klatregruppas oppgave å få sine klatrekamerater ned fra Kjerag, som er et yndet sted for fjellklatrere og basehoppere.

En av de to hadde på forhånd fortalt en kamerat i Oslo Klatreklubb om planene for klatreturen i Kjerag-veggen.

– Han viste meg en ubesteget islinje, som han fortalte at de skulle gjøre. Han sa at den så bra ut, men at den ikke var gjort før, sier Dag Cappelen i Oslo Klatreklubb til Dagbladet. Cappelen beskriver ruten som smal og bratt.

Les også: Omkomne fjellklatrere ville prøve ny rute


Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

tragisk

De tøyde vel strikken litt for langt desverre !

De gjorde nok det.

De rakk sikkert å tenke; "for en idiotisk måte å dø på". Nå vet jeg ikke hvor mye tryggere det er å kjøre bil, men det må kunne sees på som et nødvendig onde i den her sammenhengen.