Nekter å droppe europeisk CO2-avgift på fly
– Vi gir oss ikke, og denne lovgivningen vil gjelde for alle selskaper som opererer i Europa, sier Isaac Valero-Ladron, talsmann for EUs klimakommissær Connie Hedegaard.
EU innførte avgiften fra nyttår, men en rekke land, blant dem USA, Russland, India og Kina, er imot bestemmelsen og sier den bryter med folkeretten og utgjør en ulovlig handelshindring.
Nyhetsbyrået Xinhua meldte mandag at den kinesiske regjeringen har gjort det klart at landets flyselskaper ikke har lov å betale avgiften. De har heller ikke lov til å øke prisene på billetter eller frakt for å betale avgiften uten statlig tillatelse.
Les også: Frykter dobbel skatt for flyreisende
EU innførte avgiften som ledd i innsatsen for senke utslippene av drivhusgasser etter at det ble klart at det ikke kommer noen global klimaavtale med det første.
Alle selskaper som flyr til eller fra et EU-land, plikter å betale. Flyselskaper som nekter, kan bli ilagt bøter og i siste instans bli nektet retten til å fly til EUs 27 medlemsland.
Internasjonal flytrafikk som står for 3 prosent av verdens CO2-utslipp. Opptrappingen av konflikten om flyavgiften skjer bare en uke før europeiske og kinesiske ledere skal møtes i Beijing.

Tooji gratulerer Sverige
Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Lesernes kommentarer
Jan Pedersen
7. februar 2012 - 9:36
Miljømisbruk
Det er klart at EU ikke vil gi fra seg sjansen til å hente inn kjærkomne millioner av Euro på CO2-avgifter. Selv om effekten av CO2-avgifter såvidt meg bekjent ikke er dokumentert noe som helst sted. Og ikke at myndigheter rundt omkring ønsker noen dokumentasjon på det heller...