JEMEN: Bortført nordmann satt fri

- Glad det er over

Den 34 år gamle nordmannen som var bortført i Jemen er satt fri, melder UD.

Jeg er glad og lettet over at den bortførte nordmannen er satt fri og at han er uskadd, sier utenriksminister Jonas Gahr Støre.

Den 34 år gamle nordmannen Gert Danielsen oppholdt seg i Jemens hovedstad Sana'a da han sent på kvelden lørdag 14. januar ble bortført av væpnede menn i sentrum av hovedstaden. Han har siden blitt holdt i fangenskap hos Al Jalal-stammen i Ma'rib-provinsen i landet.

– Jeg er glad for å være fri igjen, og ønsker å takke de som har jobbet hardt for å få meg frigitt, sier Danielsen i pressemelding.

Ifølge VG skal han ha hatt jevnlig kontakt med arbeidsgiveren UNDP mens han satt i fangenskap.

Fredag morgen ble han satt fri og være i god behold, melder Det kongelige norske Utenriksdepartement (UD) i en pressemelding.

Den 34 år gamle nordmannen, som jobber for FNs utviklingsprogram (UNDP), skal nå være i sikkerhet i hovedstaden Sana’a. 

– Jeg vil takke jemenittiske myndigheter for den målbevisste innsatsen for å fremforhandle nordmannens frigivelse. Jeg er også glad for det tette samarbeidet vi har hatt med FN i både Sana'a og New York, sier utenriksminister Støre.

Mannen ble holdt fanget av personer tilhørende en jemenittisk stamme i Ma'rib-provinsen. Stammen som bortførte ham skal ha fremsatt krav om at et drapsdømt stammemedlem måtte løslates fra fengsel.

Det er imidlertid uvisst om dette kravet er blitt innfridd som en del av avtalen om å løslate nordmannen.

Les også:

- Brudd i forhandlingene om norsk gissel

Jemen forhandler om kidnappet nordmann

- Nordmann bortført i Jemen


Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Hva kostet dette det norske

Hva kostet dette det norske skattebetaler i kr, og lovnader.
Er ikke personen ansatt i FN!

penger penger

hvar det den første tanken som poppet opp i hodet ditt når noen blir kidnappet?
Du hadde kommet mye bedre ut av det om du hadde skrevet enda bra det gikk godt, eller noe positivt i forhold til personen det gjelder

Så bra at det gikk bra :)

Så bra at det gikk bra :) Det må være en grusom opplevelse å bli kidnappet .Å leve i redsel på hva kidnapperne kan gjøre mot en . Hva det koste ..jo et liv bør jo være verdt noe..spesielt for familien ...At folk kan regne på slikt ....i stedet for å være glad for at det gikk bra med ham, at et liv ble spart