Returavtale inngått mellom Norge og Etiopia
– Etiopiske borgere har gjennom mange år vært en stor asylsøkergruppe i Norge, og vi er veldig glade for at vi nå har inngått en avtale som vil fremme retur til Etiopia, sier statssekretær Pål K. Lønseth i Justis- og beredskapsdepartementet.
Avtalen ble undertegnet av statssekretær Torgeir Larsen i Utenriksdepartementet og fra etiopiske side av State Minister Ambassador Berhane Gebre-Christos i Addis Abeba i Etiopia torsdag.
Det er Utenriksdepartementet og Justisdepartementet som har deltatt i forhandlingene som har pågått siden juli 2011.
Avtalen legger til rette for at etiopiske borgere kan returnere til sitt hjemland på en sikker og verdig måte.
Gjennom denne avtalen vil etiopiske borgere som velger å returnere frivillig, motta et engangsbeløp ved ankomst til hjemlandet, samt få tilbud om støtte til reintegrering som legger til rette for en ny start i Etiopia.
For etiopiere som ikke vil reise frivillig, åpner avtalen for tvangsretur, skriver departementet på sin nettside.
– For å legge til rette for at flest mulig velger frivillig retur, vil det gis et tidsvindu på halvannen måned, det vil si fram til 15. mars, for å søke om frivillig retur før tvangsreturer iverksettes, sier Lønseth.
Avtalen trådte i kraft ved signering.
Forsidefoto: Scanpix.

Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Masseødeleggelse
Lesernes kommentarer
Harald Kongsparten
26. januar 2012 - 21:15
Returavtale
Simen Midtfjord
27. januar 2012 - 17:26
Det står vel på avtaler
Ser at de første etioperne alt er ute og syter i media fordi de må reise, og de som har rukket å produsere barn mens de var ulovlig i landet skyver disse foran seg som grunn til å få bli. Som sedvanlig.
Og de sedvanlige kretser i Norge syter med og støtter oppunder.
JILL FANEBUST
27. januar 2012 - 9:42
RETURAVTALE
JILL
Arvid Lenes
27. januar 2012 - 10:22
positivt og lønnsomt
Olai marton Jacobsen
27. januar 2012 - 17:17
Får de returbillett
Simen Midtfjord
27. januar 2012 - 17:19
Kan bli mye trafikk!
En årsinntekt i Etiopia ligger på $ 330 etter hva jeg finner på nett.
Da er denne premien tilsvarende 20 årsinntekter i Etiopia, for en nordmann ville noe tilsvarende være 10-15 millioner.
Smartinger fins selvsagt i Etiopia også. Hvis disse låner ut halvparten av beløpet de har fått for returen til familiemedlemmer eller naboer mot litt rente, kan kanskje fire av disse kjøpe billett til Norge for å søke asyl.
Etter et års tid returnerer de frivillig grunnet avslag, med 40 000 i lomma. De betaler gjelda si og rentene, og så låner de ut litt til slekt og naboer som også vil til Norge og få "gratispenger", samt at den første utlåneren investerer på nytt..... .
Men våre myndigheter har kanskje tatt forholdsregler mot at dette kan skje?