PROTEST: En fange i Bishkek-fengselet i Kirgisistan har fått flere sting i munnen. Tusenvis av fanger sultestreiker i protest mot forholdene de lever under. Foto: Reuters

Fanger syr igjen munnen i protest

Nær 7000 fanger sultestreiker i Kirgisistan - og flere av dem lemlester seg selv.

6600 fanger nekter å spise i protest mot forholdene i landets fengsler. Rundt 1100 av dem har dessuten sydd sammen munnen, sier fengselsdirektør Kuanyshbek Kenebayev til nyhetsbyrået AFP.

Flere av fangene i Bishkek, det største fengselet i landet, skal være i svært dårlig fysisk forfatning etter å ha sultestreiket de siste ukene. Flere er også innlagt på sykehus.

De streikende har oppfordret familiemedlemmer om å delta i protesten, der målet er å få myndighetene til å «myke» opp soningsforholdene. Fangene vil presse myndighetene til å avlyse planer om å legge ned fellesceller. De kreer også at fangene får tilbake mobiltelefoner og andre personlige eiendeler som er blitt tatt fra dem, ifølge nyhetsbyrået AkiNews.

Fange mistet livet

Sultestreiken skal ha startet som en reaksjon på at en fange 16. januar mistet livet da vakter skulle flytte noen fanger fra fellesrommene og til de individuelle fengselscellene.

Fengselsmyndighetene hevder på sin side at de kriminelle lederne tvinger straffedømte til å lemleste seg selv, etter at ledernes privilegier ble tatt bort.

NEKTER Å SPISE: 6600 fanger deltar nå i sultestreiken og tallet er økende. Foto: ReutersNEKTER Å SPISE: 6600 fanger deltar nå i sultestreiken og tallet er økende. Foto: Reuters

- Personene bak streiken er lederne i den kriminelle verden, har fengselsvesenet uttalt.

I starten deltok rundt 1400 fanger i sultestreiken, men de siste dagene har stadig flere sluttet seg til.

Mangler mat og medisiner

Menneskerettsforkjemper Tolekan Ismailova sier de streikende lever under elendige forhold.

- De har ikke medisin, normal mat, sengetøy eller såpe. Sykdommer blir ikke behandlet fordi det ikke er nok leger.

De innsatte hevder også at de blir slått og mishandlet av fengselsbetjenter.

Siden 2005 har fanger i tidligere sovjet jevnlig iscenesatt protester og lemlestet seg i protest mot fengselsforholdene. Myndighetene legger ofte skylden på organiserte kriminelle grupper.

Les flere nyheter

Lesernes kommentarer

Får håpe det hjelper da

slik at de får mat hver dag, seng og do, dusj, tv, pc, treningsrom, utdannelse, dagpenger, osv. DET må de jo ha, hehe

Laila

Du skriver som du har vett til.
Håper du en dag får den straffen du mener alle andre fortjener. Men du har vel gitt SÅ mye tilbake til samfunnet du?

He he?

Du synes vel dette var morsomt.

Fy deg!

Jeg får vondt når jeg leser den kommentaren din! Du vet virkelig ikke hva du snakker om! Du skulle ha tatt deg en tur ut i verden og sett hvilke forhold folk lever under i slike land som Kirgisistan. Der er det mer elendighet enn du kunne forestille deg og du ville nok kanskje (forhåpentligvis) ha spart seg for slike dumme kommentarer som dette....

Det er meg knekkende likegyldig

hvordan folk lever i forskjellige land. Det var ikke temaet for denne diskusjonen. Jeg kommenterte bare en fangedemoinstrasjon der gale mennesker sy igjen munnen sin.

Hmmm

mobiltelefoner og andre personlige eiendeler ...........
til og med i norge blir du fratatt det i fengsel.

Dette er vel ikke så viktig?

De har ikke medisin, normal mat, sengetøy eller såpe. Sykdommer blir ikke behandlet fordi det ikke er nok leger.

De innsatte hevder også at de blir slått og mishandlet av fengselsbetjenter.

Tror ikke ..........

Tror ikke at de lemlester seg selv og sultestreiker for å få tilbake mobiltelefonene deres.

Straff

Regner med at de som blir straffedømt derborte ,kjenner til hvordan det er i fengslene i sitt eget land. Fangene må selv ta ansvar for egen situasjon. De straffedømte sjangser på ikke å bli tatt for sin kriminalitet og da er det rett å rimelig at de blir buret inne.

Fangene syr igjen munnen.

Her, rett under den forferdelige artikkelen er det reklame for mat. Går det ikke an å være litt mere forsiktig hvor man plasserer reklamen?

Skepsis

Måten de aksjonerer på gir grunn til en skepsis: Hva slags mål har disse fangene egentlig? Kanskje ønsket er å få bygge ut kriminelle nettverk i fengslet? Kanskje myndighetene vil stoppe dette?