Tine, som ikke har nok melk til å levere smør, vil ikke øke melkekvotene. Foto: Scanpix
Smørkrise til tross:

Tine vil ikke øke kvotene for melkeproduksjon

I dag møtes staten og jordbruksorganisasjonene for å diskutere hvor mye melk hver enkelt bonde skal få produsere fra 1. mars av. Meieriselskapet Tine som ikke har nok melk til å levere smør, vil ikke øke kvotene.

Det bondeeide samvirkeselskapet Tine vil på et møte onsdag gå imot å øke melkekvotene, det vil si de mengdene melk hver enkelt bonde skal få produsere.

Tine, som har til oppgave å regulere det norske markedet for meieriprodukter, har i månedsvis mislyktes i å skaffe norsk smør til markedet.

Ikke nok melk

Grunnen er at bøndene har produsert for lite melk.

Tine vil likevel ikke øke bøndenes melkekvoter på et møte i den såkalte Kvoteordningen for melk, der staten og jordbrukets organisasjoner skal forhandle om kvoteordningen når årets kvotebestemmelser utløper i februar.

Kvoteordningen for melk har til formål å  tilpasse produksjonen til etterspørselen på det norske markedet. Hver bonde får en kvote på hvor mye melk bruket skal produsere.

Melker bonden mer enn kvoten, krever Tine opp en overproduksjonsavgift fra ham eller henne.

Les også: Minister og Bondelag enige om at prisene må opp

Brekk: – Ingen kommentar

Hva sier du til at Tine anbefaler å holde fast ved dagens melkekvoter, landbruks- og matminister Lars Peder Brekk?

– Det vil jeg ikke kommentere nå som kvoteforhandlingene skal starte. Det vi må sikre, er at forbrukerne får det de skal ha av melk, ost, smør og fløte, sier han til ABC Nyheter.

For utenforstående virker det rart, da, at kvotene bøndene skal få produsere, ikke økes litt?

– Det ser jeg, svarer Brekk.

Les også: Smørkrisen er ennå ikke avblåst

Fjerner straffen i stedet

Etter at smørmangelen oppsto i Norge i fjor, tok Tine et annet grep enn å øke melkekvotene. Hver enkelt bonde skulle få produsere to prosent mer enn sin kvote, uten å bli ilagt overproduksjonsavgiften.

Etter hva ABC Nyheter vet, er det et slikt fritak for straffeavgift for overproduksjon opp til en viss grense, kanskje fem prosent, Tine går inn for.

Det betyr at bonden midlertidig kan øke sin melkeproduksjon, men ikke vet hva som skjer om ett år.

Les også: Sunn forvirring i butikkhyllene

Tine lover forsyninger

– Vi skal ta tiltak for å få nok volumer på markedet kommende år, forsikrer Tines konserndirektør Elisabeth Morthen overfor ABC Nyheter.

Hun vil verken avkrefte eller bekrefte at det skal skje ved å la bøndene produsere mer enn sin kvote, eller om de skal få økt sin kvote litt.

– Om vi gjør det på den ene eller andre måten, er teknikaliteter, sier Morthen.

– Best med varige kvoter

– Det viktige er å få løst problemet med smørmangel. Vi trenger mer melk i det nye kvoteåret som starter 1. mars, sier Nils T. Bjørke, leder i Norges Bondelag.

– Usikkerheten fremover er om melkemangelen vil holde seg, eller om det blir overproduksjon hvis kvotene økes. Det er blant annet avhengig av hvor mye import vi får, og hvor mye av kvotene som blir oppfylt i praksis, sier Bjørke.

Les også: Tine starter leveranser av feilprodusert smør

– Fjerning av overproduksjonsavgiften er et midlertidig tiltak som kan avvikles. Men i utgangspunktet er det best for bøndene å få varige kvoter, sier Bjørke.

 

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Er det mulig......

I dag møtes staten og jordbruksorganisasjonene for å diskutere hvor mye melk hver enkelt bonde skal få produsere fra 1. mars av. Meieriselskapet Tine som ikke har nok melk til å levere smør, vil ikke øke kvotene.

Noen ganger kan man virkelig lure på hva slags land vi lever i, og hvordan enkelte grupperinger får lov, og har fått lov til å operere gjennom årtier.
Dette er er jo ren gammel- kommunisme.
Mon tro om ikke hverdagen for de bøndene som virkelig ville drive "butikk" ville bedre seg betraktelig om Tine ble fjernet?
Hvilke andre næringer i norge kan drive slik, og samtidig makte å holde alle konkurrenter unna med skyhøye tollbarierer?
Det er utrolig hvordan de får det til! (Det skal de ha)

Er det mulig, å være stokk dum?

ABC har ikke lyktes å nevne at den egentlige grunnen til "smør krisen".

I 2011 hadde vi en betydelig reduksjon i avlinger på grunn av mye nedbør og flom. Smør mangelen kom som en konsekvens at Tine feilberegnet hvilken effekt dette ville ha på bøndenes produksjon.

Slik det blir beskrevet i artikkelen, fremstilles det som at Tine ikke kunne trylle frem mer smør fra Norges "massive" overproduksjon av melk som ingen andre enn bøndene selv skal betale for. Noe Karl Erik og ABC tydeligvis finner helt rimelig.

Løsningen på den norske "kommunistiske sultkatastrofen":

Bønder som rammes av flom og dårlig vær og som mister sin produksjon MIDLERTIDIG, suppleres med å gi andre bønder PERMANENT økning i sin produksjon.

Si meg, er dere stokk dumme?

Stokk dumme? Tja

Anbefaler deg å lese Hegnars lederartikkel i Finansavisen, som sto på trykk, da "smørsaken" ble kjent.
Det er nok en del av oss "stokk dumme" ja!

Hvis jeg hadde.....

.....vært bonde og ikke hadde fått lov å levere all den melken jeg hadde til overs, hadde jeg lagt ned bruket.
Og det er vel slik Tine vil ha det.

Det er helt idiotisk at melk skal kastes i møkka fordi at tine skal tilfredsstilles.

Brekk, her må du vise hva du er laget av.

Fjern Tinemonopolet og la Q- eller andre overta.

Monopol

Her i landet har vi jo noe som kalles konkurransetilsynet.
De er ganske ivrige overfor andre bransjer, men her er de totalt fraværende.
Hvorfor, kan man jo undre seg på?

Kvoter og matmangel

Hvorfor i all verden skal vi ha kvoter paa melk og kjott i Norge, folk sulter i hjel i verden. Gaar det ikke an aa hermetisere melk og kjott og sende det til sulterammede. Saa slipper Solheim og co aa reise saa langt for aa gi bort vaare penger,men heller kjope matvarer i Norge og sende. Molbopolitikere sier jeg

melk+kjøtt mangel

løsningen er enkel.det er betre bet.og sitte i kassa på butiken og mye mindre ansvar.for ikkje og snakka om mindre innvestering