Tråleren sendte ut nødsignal 270 km nordvest for Stadt i Sogn og Fjordane. Kart: Google Maps

En person reddet fra forlist fiskebåt - tre fortsatt savnet

Forholdene blir stadig vanskeligere for mannskapene som leter etter tre personer som er savnet fra en islandsk fiskebåt utenfor Stadt.

En person er er hentet opp og tre er fortsatt savnet etter at en islandsk fiskebåt forliste utenfor Stadt.

Forholdene blir stadig vanskeligere for redningsmannskap, skriver NTB i 22-tiden onsdag.

Tråleren «Hallgrimur» fra 1974 var på vei fra Island til Norge for å selges som skrapjern, ifølge den islandske rikskringkastingen RUV.

Den skal ha befunnet seg på norsk territorium, 270 kilometer nordvest for Stadt, da det ble sendt ut nødsignal onsdag klokken 14.22, ifølge VG Nett.

En mann ble reddet opp av vannet ved 18-tiden, mens det fortsatt søkes etter tre andre.

– Det er god grunn til å tro at båten har gått ned, sier pressesjef Anders Bang-Andersen ved Hovedredningssentralen Sør-Norge til NTB sent onsdag kveld.

I tillegg til vrakgods er det funnet en tom flåte i sjøen, som holder 2 grader.

I god form

Alle de fire som var om bord er antatt å være fra Island. Navnet på båten er nå offentliggjort ettersom alle pårørende er informert, ifølge NRK.no.

Mannen som er hentet opp ble funnet av et redningshelikopter. Ifølge NRK.no er han sendt med redningshelikopter til Ålesund. Han skal ha vært ikledd redningsdrakt og er etter forholdene i god form.

Krevende letearbeid

Letemannskaper har ifølge NTB funnet en tom flåte.

Et Orion-fly fra Forsvaret, to redningshelikopter og en fiskebåt søker etter de savnede. Letearbeidet beskrives som krevende på grunn av været og fordi det er helt mørkt.

Flyet kan fortsette søket fram til klokka 23.

Det blåser full storm med orkan i kastene, og bølgene er 10-15 meter høye.

Les flere nyheter her