
Miss Danmark falt – Sandefjord fikk skylda
Sandefjord tingrett har bestemt at Sandefjord kommune er erstatningsansvarlig overfor Line Kruuse Nielsen (29), melder Sandefjords blad.
Det var 1. desember 2008 at den danske kvinnen skled og falt på Torget i Sandefjord. På sykehuset ble det konstatert skade i hofte, rygg, skulder og nakke etter fallet på det islagte fortauet. Kruuse Nielsen ble delvis invalid, og har måttet gi opp både modellkarrièren og annen yrkeskarriere.
Les også: Tidligere missedronning døde av brystkreft
For to uker siden møttes partene i retten, og nå er dommen klar. Retten mener at Sandefjord kommune har brutt sine egne rutiner for strøing, da det ikke var strødd innen klokken 15.00 den dagen den danske kvinnen falt. Dermed har kvinnen vunnet første runde i retten.
Vil kreve millionbeløp
Sandefjord kommune er så langt dømt til å betale 112.820 kroner i saksomkostninger til Line Kruuse Nielsen. Neste steg i retten blir å fastsette erstatningsbeløpet.
Kvinnens advokat, Even Solbraa-Bay, har tidligere varslet at kravet kan komme opp i flere millioner kroner.
Varsler anke
Kommuneledelsen i Sandefjord sier til Sandefjords blad at de er overrasket over dommen og at de trolig kommer til å anke til lagmannsretten. Kommuneadvokat Ivar Otto Myhre sier dette om hva som vil skje dersom dommen blir stående:– Det vil bli en helt ny rettspraksis og vil få meget stor betydning for vintervedlikeholdet av veier, gater og torg både for Sandefjord og alle andre norske kommuner.
Les også: Hun ble Miss International
Kvinnens advokat oppfordrer Sandefjord kommune til å la være å anke.
– Jeg håper at kommunen kan akseptere dommen og ser seg sitt ansvar bevisst. Vi har å gjøre med en person som fikk store skader etter fallet på isen, og jeg håper at vi kan finne en løsning sammen – utenfor rettsapparatet, sier Solbraa-Bay.
Les også:
Lei missemiss i missekonkurranse

Sverige vant - Norge på siste
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Masseødeleggelse
Lesernes kommentarer
Jan Dahl
24. januar 2012 - 14:48
Ansvar
Ann Karin Sivertsen
24. januar 2012 - 15:38
Forskjell på folk, ja....
Ole S
24. januar 2012 - 16:28
Forskjell på folk ?
Første rettsinnstans på den billigste måte er å legge saken inn til forliksrådet i den kommunen det gjelder. Skulle du imidlertid ikke få medhold i din sak, er neste steg Tingretten.
Det er ingen vits i å skrive et brev til kommunen. Regner med at du og har levd noen år slik at du er bevist på da man kommer til pengespørsmål, er det ingen som vil betale.
Rettens vei med fag juss man må gå !.
Håkon Albert Olaussen
24. januar 2012 - 16:52
Uff og uff.
Ole S
24. januar 2012 - 17:01
H.A.O
Jan Hübertz
24. januar 2012 - 17:04
huff
Magne Nordang
24. januar 2012 - 17:04
Ansvarsfraskrivelse !!!
Sandefjord er dessuten så smekkfull av hvalpenger at de har godt av å betale en liten slant.