Endelig kommer «Lilyhammer»
Etter at NRK like før jul utsatte stortsatsingen på ubestemt tid, er nå «Lilyhammer» klarert for norske TV-skjermer, melder NRK i dag.
Det innebærer også at seriens første episode blir vist i Norge først, og ikke for amerikanske seere.
Serien skulle i utgangspunktet hatt norgespremiere 1. januar i år, men etter mistanke om produktplassering måtte NRK be produksjonsselskapet Rubicon TV om å gjøre omfattende endringer i avtalene.
Les også: NRK utsetter storserie
I tillegg måtte en rekke scener redigeres om fordi de brøt med lover og regler som gjelder for finansiering av norske TV-produksjoner.
– Vi har fått de to første episodene, og de er korrekt redigert. Vi er sikre på at alt er i orden nå, sier eksternsjef Petter Wallace i NRK.
Serien er også solgt til det amerikanske streamingselskapet Netflix, som legger ut alle åtte episodene 6. februar.
– Selv om Netflix har sagt de skal legge ut alle åtte episodene med en gang, blir det nordmenn som får se den første, sier Wallace.
Les også: Lillehammer kan tape millioner på «Lilyhammer»
Administrerende direktør i Rubicon, Lasse Halberg, understreker at serien ikke er klippet om, men retusjert slik at det ikke skal være noen tvil om at det ikke lenger er snakk om produktplassering.
Les også:


Sverige vinner
Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Masseødeleggelse
Lesernes kommentarer
Stian Holmsen
18. januar 2012 - 8:35
Jaaa?