Erklærte seg mot å øke handelsbarrierer: - Dette begrenser ikke vårt spillerom imnefor WTO-avtalen, forsikrer Jonas Gahr Støre. Foto: Thomas Vermes
Underskrev på erklæring i WTO, men:

Støre garanterer fortsatt norsk spillerom i WTO

Utenriksminister Støre forsikrer at en politisk erklæring han undertegnet på WTOs ministermøte, ikke begrenser Norges rett til tollbeskyttelse.

- Jeg vil berolige landbruksnæringen, sier utenriksminister Jonas Gahr Støre til ABC Nyheter.

Nyheten om at han under ministermøtet i Verdens handelsorganisasjon WTO har undertegnet en felleserklæring mot proteksjonisme sammen med 41 andre, har utløst uro.

Den kunne tolkes som at Norge ikke vil utnytte det spillerommet landet har til å øke tollbeskyttelsen noe, dersom det skulle bli aktuelt.

Les:  Støre fryser norsk tollvern.

- Vil avstå fra nye

- Vi forplikter oss derfor til å avstå fra å reise nye barrierer mot handel med varer og tjenester, heter det blant annet i erklæringen.

- Betyr ikke det at underskriverne forplikter seg til ikke å øke tollsatsene fra det som blir brukt i praksis, som ofte er lavere enn man har lov til, og opp til det Norge har rett til etter WTO-avtalen?

- Nei, den politiske erklæringen rokker ikke ved at vi kan utnytte det handlingsommer WTO-regelverket gir oss, svarer Støre og presiserer:

- Vårt handlingsrom til å justere våre virkemidler ligger godt forankret i WTO-avtalen. Det er ingenting i erklæringen som hindrer oss i å bruke virkemidler innenfor WTO-avtalens grenser. Den er et politisk opprop mot at verden  økonomisk krise tyr til proteksjonisme, sie han.

Var med på økning

For et par år siden tok Norge et slikt grep, ved å legge tollen på meieriprodukter om fra en kronesats, til prosentsats. Det økte beskyttelsesnivået.

Støre minner om at han støttet det grepet, og at det er fullt ut innenfor avtalen å gjøre det. Og i landbruksmeldingen regjeringen la fram for to uker siden, framholder regjeringen at det er en mulighet for andre produkter i framtida.

- I dette ligger det ikke signaler om at vi planlegger å øke tollsatser, men understreker at ingenting i erklæringen begrenser handelfriheten som vi har skrevet om i matmeldingen, og som jeg selvfølgelig stiller meg bak.

- Forsvarer landbruket

- Jeg har i seks år deltatt i WTO-forhandlingene og lagt vekt på å følge opp regjeringens klare målsetning om å drive landbruk i hele landet, sier Støre.

- Jeg har jobbet tett med mine to kolleger landbruks- og matministrene, og vi har vært enige om at vern om Norges politikk på dette området styrkes ved at vi opererer innenfor et globalt regelverk, det gir oss øk beskyttelse, legger han til.

- Det gir oss en handlefrihet som er mindre sårbar og jeg har brukt mye tid i WTO og overfor enkeltland på å forklare de særskilte forutsetningene som gjør at Norge har den landbrukspolitikken som mange for øvrig stiller spørsmål ved, i lys av Norges ellers åpne økonomi.

- Må gå imot proteksjonisme

- Men jeg holder også fast ved at det tjener hele norsk økonomi, inkl landbruket, at vi motstår generell proteksjonisme i verden, der land vilkårlig innfører tariffer og begrensninger. Det vil ramme Norge mer enn de fleste, fortsetter utenriksministeren.

- Jeg har ansvaret også for alle andre norske interesser, som vil bli hardt rammet om det bryter ut en strid med proteksjonistiske tiltak og mottitltak, sier han.

Kreative tiltak

- Men nye proteksjonisteiske tiltak er jo forbudt i WTO?

- Ja, men vi ser tendenser til kreativitet i å innføre skjulte tiltak i grenseland, som kan berøre valuta, som bruk av sanitære og helsestandarder som påskudd for å begrense handel, svarer Støre.

Han vil ikke utdype det. Men ABC Nyheter er kjent med at land som Brasil og USA er irritert på at kineserne holder sin valuta kunstig lav. Og Sveits har pådratt seg vrede fordi de tok grep for å redusere verdien av sin franc.

- Hindrer ikke u-land

Aksel Nærstad i Utviklingsfondet kritiserer i Klassekampen Støre for å ha gått med på en erklæring som også går inn for å begrense u-lands handlefrihet.

Det avviser Støre:

- Dette er ikke en erklæring på vegne av andre enn oss selv som underskrev, blant dem noen u-land. Men jeg understreket i mitt innlegg på ministermøtet at fattige land vil bli verst rammet av proteksjonisme, og at Norge står fast ved utviklings-dagsordenen ved Doha-runden.

- Det mest oppsiktsvekkende nå ville være om Norge ikke skulle være med på en politisk erklæring mot proteksjonisme i en tid da verden opplever så stor økonomisk usikkerhet, sier Jonas Gahr Støre, som legger til at nærtstående land innen landsbruksfeltet som Japan og Sveits også sluttet seg til uttalelsen.

Les erklæringen mot proteksjonisme her.

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Det er dette som kalles

symbolpolitikk. Man brenner en bro og later som den er der i et slags fata morgana.
Hvordan kan Norge i forhandlinger gå tilbake på noe de har skrevet under et opprop om? Dette handler ikke bare om den særnorske skikken til å føre sine egen borgere bak lyset. Her er det andre med antenner som vil reagere om Norge skulle gå imot dette. Og disse glemmer ikke så fort som vi.
Ta fra denne mannen alle fullmakter. Han forhandler ikke for våre interesser men i globalistenes!!!!

INTERNASJONALISERINGEN FORTSETTER.

Selvråderetten uthules gang på gang. Jeg er redd for at vi om noen år, når vi har svelget unna alle EU- direktiver og internasjonale avtaler, kan sitte igjen med en selvråderett som nærmest er å betrakte som en vits.
- Landbruket i Norge må vi holde fast ved. Det sikrer en positiv utvikling i distriktene. Men det er også viktig å være selvhjulpne som beskyttelse ved sykdomsepdidemier. De fattigste landene trenger maten sin selv, så de slipper å få mat gjennom bistand. Jeg synes det er direkte umoralsk å importere mat fra slike land.
- Dess flere avtaler vi blir nødt til å godta, dess mer forsvinner selvråderetten. Dess mindre kontrolleres grensene, og det fører til mer uønsket innvandring, flere kriminelle, økt smugling og mer narkotika.
- Tilslutt kan vi miste retten, muligheten og viljen til å styre vårt eget land. Jeg kan ikke skjønne annet enn at dette er et nytt trekk i retning av verdens- sosialismen, som alle tenkende mennesker må skjønne er helt utopisk å gjennomføre uten at menneskene blir bundet og ufrie, - vi kommer til å miste vår frihet. Det er bare å peke på den økonomiske tragedien i EU som bevis.

Støre er dyktig

og har vist at han har oversikt over det han steller med. Derfor vel eg også nå å tru han på at dei nye avtalene ikkje skader landbruket i Norge. For u-landa sin del håpar eg dei får slutt på eksportsubsidiane som USA og EU driv med, som er med på å utkonkurrere innanlandsvarer i u-landa.