De svarte «tårene» i Pearl Harbor
7. desember 1941 angrep japanerne den amerikanske marinebasen Pearl Harbor på Hawaii uten at Japan hadde erklært krig mot USA.
I angrepet ble 21 amerikanske krigsskip og 188 fly helt eller delvis ødelagt, mens 2.335 amerikanske soldater og 68 sivile ble drept.
Nærmere halvparten ble drept i løpet av sekunder.
Les også: Tysk politi aksjonerte mot gamle SS-soldater
De 1.177 sjømennene om bord på USS Arizona hadde ingen muligheter til å unnslippe da en bombe detonerte skipets ammunisjonsdepot. Kjempebrannen som oppsto, varte i tre dager.
Fortsatt synlig
Skipet er fortsatt synlig. Rustent og fælt stikker et av tårnene opp av vannet. Hver eneste dag strømmer hundrevis av besøkende til stedet, der det er bygd et minnesmerke.
– Dette er en viktig del av historien. Det er svært mektig, sier den canadiske turisten Gord Woodward mens han står ved minnesmerket, som offisielt er utpekt som krigsgrav.
Les også: Pusser opp Hitler-bil
Og de fleste turister lar seg bevege av dråpene med olje som stiger opp fra skipet til overflaten hvert 20. til 30. sekund.
– Noen kaller dem de svarte tårene, som om mennene fortsatt gråter fra innsiden av skipet, sier en guide ved minnesmerket.
Drivstofftanker
Før angrepet hadde Arizona fulle drivstofftanker, rundt 5.700 tonn. Noen av drivstofftankene ble ødelagt, men de bakerste ble bare punktert. Siden har skipet lekket rundt 3,5 liter olje om dagen.
– Vi vet ikke hvor mye olje som er igjen, men miljømessig er disse lekkasjene ikke et stort problem, forteller historiker Daniel Martinez.
Les også: - Jeg ville ikke spre blodet til et monster
Noe annet vil det være dersom skipet skulle brekke opp. Da vil man få et større forurensningsproblem.
– Vi er klar over dette problemet, men det ser ut til at skipskonstruksjonen er så sterk at det ikke vil skje, sier Martinez.
Det er blitt gjort studier av konstruksjonen, og ekspertene tror at skipet, som ble bygd under første verdenskrig, vil kunne vare i opptil 600-800 år.

Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Masseødeleggelse
Lesernes kommentarer
Leif Andersen
7. desember 2011 - 12:40
Ideologi og virkelighet
Krigen mellom Japan og USA var et resultat av at Japan ønsket sitt eget imperium i øst Asia hvor USA sto sterk. Japan ønsket å kvitte seg med amerikansk dominans i regionen for selv å bli et imperium.
Det er lett å glemme at Asia var under okkupasjon fra Britisk, Russisk, Amerikansk, Fransk og Spansk imperialisme. Et Europa "svekket" av første verdenskrig som så startet på en andre, gjorde at Japan så sin mulighet til å bli et av imperiumene. Man kan demonisere dem alt man vil, men det er et slik det var og er.
USA var på ingen måte fremmed for imperialistiske kriger der horrible massakrer av sivilbefolkningen var standard. USAs invasjon av Filippinene, er kanskje et av de mest tydelige eksempel på dette før verdenskrigenene, og det er sannelig nok av eksempler etter også.
Fremstillingen om at USA var et uskyldig land som ble "overrumplet", er simpelthen historisk manipulasjon og en løgn.
Vi vet i dag fra deklassfiserte dokumenter fra USAs egne arkiver at atombombene sluppet over Japan ikke hadde noe med Japans overgivelse å gjøre. Japan var allerede mer eller mindre var jevnet med jorden, Tokyo sivile befolkning brent ihjel og hjemløse etter en massiv bombing med brann bomber eksklusivt ment for å utrydde sivile. Atombombene var ganske enkelt ment for å skremme andre imperialister vekk, primært Rusland.
Atombomben har aldri vært noe våpen for å bevare verdensfreden. Dette er et våpen ment for å stater som ønsker å bre sin innflytelse og interesser gjennom å skape frykt for massive sivile massakrer. Hvilket er i tråd med hvordan imperialistiske kriger utkjempes, og det primære funksjon til alle masseødeleggelsesvåpen som merkelig nok alle er produsert av imperialistiske stater i "fredens" navn.
Anton Berg
7. desember 2011 - 12:57
Historie er den løgn man er blitt enig om.
Anton Berg
7. desember 2011 - 13:04
Jeg er lagt på vei enig med hva du skriver
Leif Andersen
7. desember 2011 - 14:12
del 2
Felles for alle kriger der man har en klar seierherre er at det er disse som skriver historien slik det gagner dem. Man glemmer at begge verdenskrigen har var resultat av stormakter som kjempet mot hverandre for kontroll over andre deler av verden.
Vi ønsker selvfølgelig å pakke dette inn i ved å si at de er onde, mens vi som seierherre, er de gode. Hvis man lever i en slik verden svart\ hvit verden har man ikke lært eller forstått noe. Hvis Tyskland hadde vunnet andre verdenskrig, ville våre historiebøker fortalt oss hvor "nødvendig" massakren av jøder var. Dette burde i det minste stille noen etiske spørsmål når vår offentlige heroiske historie glorifiserer "nødvendigheten" av store massakre av sivile.
Videre er det interessant å notere seg at disse "nødvendige" massakrene av sivile alltid er et resultat av konflikter der stater kjemper seg imellom om kontroll over andre deler av verden. Noen kommenterer slike meninger alltid med at man velger "feil" side, og truer med hva hvis de hadde vunnet. Hvilket åpenbart ikke bare er en indikasjon på at man rett og slett ikke forstår forskjellen på rett og galt. Men også konstaterer en fornektelse av historiske hendelser som satte de "gode" i situasjonen der det ble"nødvendig" med massakre av sivile.
Jeg mener at vi har kommet så langt i at vi faktisk bør begynne å ta nødvendig lærdom kriger i forrige århundre som har kostet over hundre millioner liv, og som forsetter med stødig fart i dette århundre.
Inger Vibeke Haugen
7. desember 2011 - 13:01
Altvitere!
Anton Berg
7. desember 2011 - 13:11
Man kan si og mene hva man vil om den tyske okkupasjonen av Norg
I dette ble det utøvd stor menneskelighet?
Det britiske imperium omfattet:
1840 = 18,6 millioner kvadratkilometer
1870 = 19,8 millioner kvadratkilometer
1890 = 22,8 millioner kvadratkilometer
1900 = 27,7 millioner kvadratkilometer
1914 = 30,0 millioner kvadratkilometer
1939 = 39,3 millioner kvadratkilometer
Altså en uopphørlig aggresjon og ekspansjon inn på andre staters område. Det vil si, at imperiet i 1939 behersket 25 % av jordens areal, eller sagt på en annen måte: I 1939 bestod mer enn 99 % av imperiets areal av undertvungne og undertrykte land.
Frankrikes kolonier omfattet i 1911 mer enn 10 millioner km2 eller mer enn 20 ganger Frankrikes areal (1939 var dette ytterligere forverret.)
Tyskland hadde ikke besatt en kvadratmeter fremmed jord.
Dag Breimo
8. desember 2011 - 10:10
Tyskland / kolonier
besatt en god del "kvadratmeter fremmed jord".
De hadde kolonier både i Afrika og Asia.
Koloniene mistet de da de tapte første verdenskrig.
Deres massakre av innfødte i Tysk Sørvestafrika er vel
godt kjent.
Google: Germany+colonies.
Anton Berg
7. desember 2011 - 13:30
Rettsoppgjøret etter krigen burde noen ta tak i.
Norge etter krigen!
Jaggu var det helter med mannsmot som lot perversiteten sin gå utover selv små barn, men det var Hitler som var den store stygge mann? I Tyskland før han overtok sultet millioner med barn, etter noen år ved makten, hadde han skaffet mat til alle.
NB "Du kan ikke gjøre meg en større tjeneste enn å gjøre nordmennene til mine venner" skal Hitler ha sagt før Operasjon "Weser-übung" Selv han ville ikke ha på seg med å tvinge folk og bosette seg her, nå henter vi selv et helt nytt folk ifra Afrika Pakistan som får fri reise og blir godt betalt for å bosette seg her.
Ole Evjen
7. desember 2011 - 14:38
Hva behager?
Kjartan Andersen
7. desember 2011 - 18:36
Dersom du ønsker å isolere
Anton Berg
7. desember 2011 - 20:32
Adolf Hitler ble påstått å være galen, men han som ”reddet”
HVA VAR HENSIKTEN?
Anton Berg
7. desember 2011 - 13:36
Her er og noe å ta med seg i livet!
Ingen har overgått USA i Hiroshima og Nagasaki! Hele svære millionbyer ble omgjort til krematorieovn på mindre enn et blunk. Adolf Hitler fremstår som human da han tok seg da bryet med å bygget ovnene, selv Stalin var ikke så nøye på det Katynskogen, en skog like vest for Smolensk i Russland, stedet for sovjetisk massehenrettelse av polske offiserer 1940. Tyskerne meldte i april 1943 at de i skogen hadde kommet over massegraver med polske offiserer. Det ble etter hvert gravd frem ca. 4200 lik, og tyskerne hevdet at de var drept av de sovjetiske sikkerhetsorganer våren 1940,
http://www.snl.no/Katynskogen
Kjartan Andersen
7. desember 2011 - 18:40
Ser du ikke forskjellen på å