Hagledesperado måtte gasses ut
Mannen tok seg etterhvert inn i en hytte. Like før klokken 15 i ettermiddag ble mannen pågrepet etter at politiet tok i bruk tåregass.
- Mannen er pågrepet. Han ønsket ikke å gi seg til kjenne, så politiet måtte benytte gass for å få ham ut, sier operasjonsleder Olav Andreassen i Vest-Finnmark politidistrikt til Dagbladet.
Ingen skadet
Det var søndag morgen dramaet startet.
- Han hadde kommet med trusler. Det var blant annet snakk om å sende hunder på resten av festdeltakerne. Like etterpå hadde han ringt på nytt og sagt at han hadde ladet våpen og at de måtte passe seg, sier Tommy Flåten, operasjonsleder i Vestfinnmark politidistrikt til NRK.
Mannen skal deretter ha løsnet flere skudd med hagle utenfor huset. Ingen personer skal ha blitt skadet.
Da politiet kom frem hadde gjerningsmannen dratt fra stedet.
- Vitner sa at han hadde dratt til havs i sjarken sin. På vei ut hadde han fortsatt å avfyre skudd, sier operasjonslederen.
Gjemte seg i hytte
Mannen søkte dekning i en avsidesliggende hytte i Kullfjorden. Politiet hadde kontakt med mannen på telefonen, men han avbrøt samtalen.
Politiet mobiliserte utrykningsenheten og fikk bistand fra Kystverket. En redningsskøyte med politi lå lenge i fjorden utenfor hytta hvor de kunne observere mannen mens de planla en væpnet aksjon for å pågripe ham.
I 15-tiden ble mannen, som er i 40-åra, altså pågrepet. Han er fysisk uskadd etter pågripelsen, opplyser politiet.
Mannen skal være kjent for politiet fra før. Politiet har foreløpig ikke funnet noe våpen.
View Havøysund in a larger map

Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Masseødeleggelse
Lesernes kommentarer
Kjell Zaal
4. desember 2011 - 16:24
Kystvakten
Kansje de er like bleike som politifolka som skulle til utøya.
Are Eriksen
4. desember 2011 - 17:30
Ingen grunn til aksjon