USAs utenriksminister Hillary Clinton og Pakistans statsminister Yousuf Raza Gilani møttes i Islamabad i oktober i år. Cliton har nå beklaget NATO-angrep, men Pakistan vil likevel boikotte toppmøte. Foto: Ap

Clinton kom med beklagelse til Pakistan

USAs utenriksminister Hillary Clinton ringte Pakistans statsminister for å kondolere at 24 pakistanske regjeringssoldater ble drept i et NATO-angrep. Pakistan står imidlertid fast ved beslutningen om å ikke stille på Bonn-konferansen.

I samtalen med statsminister Yousuf Raza Gilani sa Clinton at «hun kondolerte til familiene til soldatene og til det pakistanske folk for de tragiske og utilsiktede tap av liv», ifølge en uttalelse fra det amerikanske utenriksdepartementet.

Som en reaksjon på NATO-angrepet har Pakistan kunngjort at de vil boikotte Bonn-konferansen som starter mandag. Målet for konferansen er å stake ut den videre kursen for Afghanistan etter NATOs tilbaketrekking og legge strategier for hvordan omverdenen best kan bidra til utvikling uten militære virkemidler. Nabolandet Pakistan blir sett på som en essensiell lagspiller for å bringe stabilitet til krigsherjede Afghanistan.

I en uttalelse fra Gilanis kontor sier den pakistanske statsministeren at han fortalte Clinton at avgjørelsen om å ikke møte på konferansen er endelig, ettersom regjeringen har fått støtte av sikkerhetskomiteen i nasjonalforsamlingen til å ikke delta. Han opplyste også at nasjonalforsamlingen vil diskutere landets forhold til USA.

Også Tyskland og andre land har forsøkt å få Pakistan til å omgjøre beslutningen om å boikotte Bonn-konferansen, uten å vinne fram.

Les også:

Pakistan stenger NATO ute fra Afghanistan

NATO-angrep skaper raseri i Pakistan

Les flere nyheter

Lesernes kommentarer

Bonn-Konferansen?

Sist var det Berlin-Konferansen der vestmaktene delte Afrika seg i mellom.
Skal Bonn-Konferansen dele Afganistan i mindre porsjoner til vesten? Som kjent har Afganistan verdens største forekomst av sjeldne jordmetaller som vesten trenger til industrien.

De sjeldne jordmetaller i Atghanistan:

de er garantert tilsalgs på verdensmarked tilliks med heroinen.

Lederne i Pak er nok

så avhengig av disse dollarne de får at de på et vis prostituerer landet sitt. Dette vet USA å benytte seg av

USA,en farlig aliert.

Pakistan har jo erfart at USA ikke er å stole på.I praksis har de tapt krigen mor Talipan.Nå leter de febrilsk på en vei ut av dette eventyret.Hele Syd-Amerika vil ikke hanoe militært med USA.Ikke Kina,Russland,India,ikke Afrika.Kun Saudi-Arabia,Israel og de gamle kolonimakter har de samarbeid med.USA er på vei nedover ikke minst økonomisk,miltært og kulturelt.

Gammelkommunisters tanker er ikke farlig men dumt,

Tenk å kunne uttale seg så hen i veggene, vår viktigste allierte vil nok bestå uansett hvor mye Norges Kommunistiske Parti + Fidel Castro + Hugo Chavez håper på kolaps av/i USA.

Kunnskapsrikt dette Djupvik

Norge´s Kommunistiske Parti eksisterer ikke lenger Djupvik. Jeg tenkte jeg fikk minne deg på dette...og du må huske på at Hugo Chavez som du nevner var helt ok og meget spiselig for USA helt til han bestemte at ressursene i landet han styrer skulle brukes innenlands i stedet. Da var han plutselig en fiende av USA...siden du tillater deg å stemple alle som søker å sette et litt mer kritisk blikk på USA´s gjøren og laden som gammelkommunister, hvilken merkelapp skal man sette på deg?