Avtalen om å overføre Tjostolv Moland og Joshua French fra fengsel i Kisangani til Kinshasa ble inngått i september, og fredag ble de fraktet til Kongos hovedstad. Arkivfoto: Heiko Junge / Scanpix

Moland og French er fraktet til Kinshasa

De to drapsdømte nordmennene Tjostolv Moland og Joshua French er fraktet fra Kisangani til Kongos hovedstad Kinshasa. UD ber FN følge med i det nye fengselet.

Flyet fra Kisangani landet fredag ettermiddag i hovedstaden Kinshasa. Det har vært usikkert hvilket fengsel de to skulle til.

Les også: French og Moland på vei til Kinshasa

– Vi har fått opplyst at de skulle til Ndolo, sier pressevakt Hilde Steinfeld i Utenriksdepartementet til NTB.

UD er tilfreds med at kongolesiske myndigheter har oppfylt sine løfter om at de to skulle overføres til fengsel i Kinshasa.

– De siste dagers opptøyer i fengselet viser at sikkerhetssituasjonen ikke har vært tilfredsstillende, sier Steinfeld. Hun sier utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) de siste dagene har intensivert kontakten med kongolesiske myndigheter.

Les også: - Fangeopprøret over

– Det ble da sagt at soningsforholdene skal bli akseptable i nytt fengsel. Utenrikstjenesten har bedt FN om å holde et våkent øye med fengselet i dagene som kommer, sier hun.

Lettere ut

Advokat Morten Furuholmen tror overføringen kan gjøre en mulig uttransportering enklere.

– Jeg tror det vil bli lettere å få til en uttransportering nå, ettersom man er mer i direkte kontakt med den politiske ledelsen og ikke har det samme regionale presset som i Kisangani. Vi må bruke denne muligheten som nå har oppstått, slik at vi kan få avsluttet denne skrekkelige saken, sier Furuholmen.

Han sier Moland og French selv er positive til overføringen og mulighetene den kan åpne opp for.

Overføringsavtale

French og Moland ble i fjor dømt til døden i Kongo for å ha drept sjåføren sin. De ble også dømt for spionasje. De har hevdet at de er uskyldige.

Les flere saker om Joshua French og Tjostolv Moland i Kongo her.

Et opprør i fengselet i Kisangani de siste dagene førte til at de to nordmennene forskanset seg i sin egen celle.

Avtalen om overføring fra Kisangani til Kinshasa ble kunngjort i september etter et møte i New York mellom utenriksminister Jonas Gahr Støre og hans kongolesiske kollega. (©NTB)

Les flere nyheter


View Larger Map

Lesernes kommentarer

til norge

får håpe de får sitte den tiden de fortener der nede så vi slipper og fø den sorten her oppe i norge, vi har nok av de som suger ut av kassen .synd på de som er foreldre men sånn er de nå

Sant

Må bar støtte deg i dette Paul.

De har navn: Moland og French!!!

Hva vet en egentlig om hva som foregikk da den presumptive sjåføren
gikk bananas inne i jeepen?? Moland og French dreper ikke en innvåner i svarteste Kongo. Det holder ikke på greip.
De bruker det de har lært i det militære, skiller lag og forsøker å slippe unna. Begge blir "tatt" og vist for omverdenen.

Kong Harald, Kronprins Håkon, Mette-Marit: bruk deres intervensjon/penger og få gutta hjem!

Jeg gir aldri opp og nå kommer jeg til å gå public. Norske statsborgere i over 2 år i et fluebefengt fenglsel nå overført til et langt tøffere liv i Kinkhasa, der de spiser Moland & French til frokost. Barth-Eide: this is your call!

Tjostolf Moland og Joshua French heter de!

De er norske statsborgere. Begge to. Det er ikke bevist etter internasjonal lov at de er ansvarlige for sin sk. sjåfør sin død. D.v.s. at
kravene til bevisføring der de der dømt er på 1800 talls nivå.
KONGE, KRONPRINS og STATSMINISTER: redd disse guttene . Gjør noe spektalukært, slik at disse nedkjørte ungdommene får komme hjem. Betal det det koster. Alle vet at at kongolesere er korrupte og at hele landet er gjennomsyret av korrupsjon. Klarer dere å få disse gutta hjem, så kan det få andre "eventyrere" til å holde seg på matten. Det vil si hjemme.

Louis

Får håpe at det norske diplomatiet jobber like mye for alle som blir fengslet i utlandet for noe som de påstår de ikke har gjort.
Vet om en som sitter i Thailand på "Bangkok Hilton"å har fått 17 års fengsel for noe han påstår han ikke har gjort.
Har ikke peiling om noen av disse snakker sant, men norges diplomati må jobbe likt å ikke bare for spesielt utvalgte.

Bangkok/Kongo

Legg merke til at de fleste utlendinger som er fastsatt i Malaysia, Thailand og andre " we hate you"-lands som jeg kaller dem anvender en middelalder juss; de skal henge eller kutte hodet av utlendinger og innlendinger inntil landet blir fritt for narkotika. Dette er facts! De er dumme som brød.

Livet er ikke slik. Livet er kort, det er sant .....men å la disse "menneskene" å la råde over liv og død i f. eks. fengselet Bangkok Hilton er som en ny spiker i vår vestlige kiste på besøk utenfor Norge.

Ingen hjelper deg, dersom de "tror" at du har gjort noe gale. Moland var en framragende soldat, bedre enn French. Men begge er verdige krigere, verdigere enn å råtne hen i et jævla apefengsel...sorry for det siste.

Du er en bra ambassadør

Mange mennesker skjønner ikke alvoret i dette før det rammer dem selv. Lite livserfaring og stor selvgodhet går igjen. Hvem som helst kan havne i et slikt uføre i enkelte land. Jeg vil tro at denne saken vil gjøre at flere får problemer fordi den Norske stat har stillt opp med penger. Var det ikke to svenske journalister de holdt igjen et sted nedi der?
Man skal ikke så inderlig vel tåle den urett som ikke rammer en selv; heter det!

Du som vet alt:

Kan du da Louise, fortelle meg hva de hadde der og gjøre bevepnet ?

Bangkok/Kongo

Har vært veldig mye i østen å har aldri opplevd det du kaller for "We hate you land", jeg har lært at oppfører du deg så tar de godt vare på deg, selvsakt finnes det folk der som ikke er gode, men det finnes over alt i verden.
Kan ikke uttale meg om afrikanske land for jeg har aldri vert der, men jeg tror at oppfører du deg så har du en rimelig sjanse der også.

louis schadenberg

hei på deg forstår du er bereist og vet alt om den store verden for alt jeg vet er du kansje derfra men de er ikke poenget. de har gjort en feil drept eller ikke men hva hadde de dritt ungene der og gjøre i de hele fortell meg de de er land hvor alle med normal tankegang holder segf unna men du vet vel de også

Paul Sørnes

Definer "normal tankegang", husk alle mennesker er ikke A4, som deg. Om jeg er bereist eller ikke er irrelevant. Men jeg likte ikke at jeg stavet Kinschasa/Kinsasha???? feil. Gidder ikke slå det opp. Har ikke vært der. Men jeg har vært i Tchad, Rwanda og andre afrikanske land. Stakkars folk er alt jeg kan si om det.