Politifolk utstyrt med skjold, hjelmer, batonger og våpen har stormet fengselet der de to nordmennene Joshua French og Tjostolv Moland sitter. Soldater og personell fra Røde Kors og Leger Uten Grenser skal ha fulgt etter politiet inn i fengselet. Arkivfoto: Heiko Junge / Scanpix.

– Kongo-fengsel stormet av politi

Kongolesisk politi skal tirsdag ha stormet fengselet i Kisangani i Kongo hvor de drapsdømte nordmennene Joshua French og Tjostolv Moland sitter.

Dagbladet.no skriver at fangene fortsatt har kontroll inne i fengselet, og at soldater omringer bygningen. I bytte mot nye matforsyninger lot noen fanger seg låse inn på cellene sine, forklarer French.

– Situasjonen har nå roet seg, sier han til avisen.

Les også: - Fangeopprøret over

Det skal ha vært politifolk utstyrt med skjold, hjelmer, batonger og våpen som gjennomførte stormingen. Soldater og personell fra Røde Kors og Leger Uten Grenser skal ha fulgt etter politiet inn i fengselet.

– De klarte å komme seg inn i fengselet, og fangene valgte å trekke seg tilbake slik at det ikke ble noen kamp, sier Joshua Frenchs mor Kari Hilde French.

Meldingene om et fangeopprør i sentralfengselet i Kisangani kom allerede søndag, og urolighetene fortsatte mandag og tirsdag.

French og Moland er dømt for å ha drept sjåføren sin i Kongo våren 2009.

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Den som hadde visst

Hvor mange ganger Kongolesiske myndigheter har fått penger og hvor mye for å flytte disse fangene. Uansett er det nok sikkert at et privat selskap som hadde opptrådet sånn hadde blitt tatt for korrupsjon

Dette er en skam.

Norge har nylig ettergitt kr. 143.000.000 som Kongo skyldte Norge. Det burde ikke vært vanskelig å "antyde" at Moland og French måtte ha landet på Gardemoen før slik ettergivelse kunne finne sted.

Nå blander du kanskje "frukten" litt?

Det var mange land (tror det var 12) som sammen med Norge gikk inn for å slette gjeld som Kongo hadde.
(Pengene hadde høyst sannsynlig aldri kommet uansett).
De andre landene hadde ikke 2 personer sittende i fengsel der nede.

Å blande disse to sakene blir som "å sammenligne pærer og epler", de har ingenting med hverandre å gjøre.

Kan de ikke gjøre det samme

Kan de ikke gjøre det samme med Hellas, de kommer aldri til å betale heller, må vel være bedre enn at gjelden blir større. Som sagt så betales ikke gjeld med gjeld, men det dobler gjeldsbyrden i form av renter. Man booster istedenfor forgjeldingen. er det en plan bak det?

Frukter

Epler og pærer kan som kjent podes med bra resultat.

Kongo

Jeg har en bred erfaring i fra Afrika.De kommer aldrig hjem igjen hvis de ikke bruker sin familje til og samle sammen en sum til en privat gruppe med rusursjer til og hente ut guttene.Vi har en gruppe med x.franske spesial styrker med fly og flyvere i Kinshasa.Hvis det er av intresse ta kontakt.

Høh,har

VI franske styrker i Kongo?

security.

svar til siste komentar.Jeg er oprasjonsjef for en gruppe.De kommer i fra
Isreal,sør Afrika,Italia,USA.Alle har en bakgrund i fra diff.spesial styrker.

Kongo.

Vi har en enhet i fra Franske spesialstyrker som har en bred erfaring i fra Congo,Djiboti,somalia,Tchad,etc