KLokken 13 torsdag ligger senteret av Berit mellom Island og Irland. Foto: Eumetsdat / Meteorologisk institutt

- Hold dere inne i nord

Meteorologene utvider ekstremvarselet for Nord-Norge til sterk storm. I Skottland har et liv gått tapt som følge av uværet.

Store deler av Kyst-Norge våknet fredag til sterk vind og regn. Ekstremværet, som har fått navnet Berit, er ventet å ramme Møre og Romsdal, Trøndelag og Nord-Norge, melder Meteorologisk institutt.

- På neste flo (klokken 12 fredag) blir det ekstremt høy vannstand, og det samme skjer i natt og i morgen ettermiddag. Ekstra ille blir det der det er høye bølger og sterk vind, sier Eirik Samuelsen, meteorolog ved Værvarslinga for Nord-Norge.

Rekordhøy vannstand

Sterk vind, springflo og høye bølger inn mot land gjør at vannstanden kan bli inntil 110 centimeter høyere enn oppgitt i tidevannstabellen langs kysten fra Møre og Romsdal til Sør-Troms. Lørdag ettermiddag kan vannstanden i Troms og Finnmark nå 90 centimeter over det som er oppgitt i tabellen.

- I Narvik venter vi 440 centimeter, mens rekorden er 457. Det er ekstreme verdier Harstad ligger an til ny rekord, sier Samuelsen om de ekstreme verdiene.

Høyt astronomisk tidevann og lavt trykk er årsaken til ekstremværet, ifølge ekspertene.

Bil tatt av vinden

Skottland er allerede rammet av uvær. Torsdag kveld døde en kvinne etter at bilen hun kjørte ble tatt av et vindkast og ført ut i en innsjø. Tragedien skjedde vest i Skottland på øya Tarris mellom Tarbert og Leverburgh, melder Daily Record.

Ifølge meteorologen er det «Berit» som har gitt utgangspunktet for de sterke vindkastene i Skottland i går kveld.

Når lavtrykket når land i Norge, kan det bli full til sterk storm ytterst på kysten. Natt til lørdag ventes det vestlig sterk storm i Nord-Trøndelag og Sør-Helgeland, melder meteorologene.

- Vi kommer til å inkludere vind i ekstremvarselet for disse områdene, opplyser meteorologen.

- Kan liv gå tapt også her?

- Hvis folk tar sine forholdsregler så bør vi unngå det. Men man kan aldri utelukke det, sier Samuelsen.

- Bruk sunn fornuft

Han råder folk i Sør- Helgeland og Nord-Trøndelag, områdene som rammes verst, om å holde seg inne fra kvelden av.

- Alle bør bruke sunn fornuft og sikre det man klarer å sikre, sier Samuelsen.

Fiskeridirektoratet oppfordrer alle oppdrettere som kan bli rammet av uværet, til å kontrollere anleggene sine, siden uværet kan skape unormalt store bevegelser i anleggene.

Båttrøbbel og strømstans

Allerede fredag morgen skaper ekstremværet problemer for hurtigbåttrafikken i Møre og Romsdal. I Moldefjorden er avgangene innstilt, og båt er erstattet av buss mellom Hamsund og Ålesund, melder NRK. Natt til fredag mistet over 500 husstander strømmen da et tre blåste over en høyspentlinje i Midsund. Og i Sogn og Fjordane ble drøyt 1.000 abonnenter rammet av et kort strømbrudd fredag morgen.

Hurtigruten går ikke over Stad i Sogn og Fjordane, men ligger ved kai i Måløy. Sørgående rute går ikke over Folda i Nord-Trøndelag, skriver Aftenposten.

Riksveg 55 over Sognefjellet var stengt natt til fredag, og kunne på grunn av sterk vind ikke åpne fredag morgen, ifølge NRK.

Det er nesten to år siden forrige gang det ble sendt ut ekstremvarsel her i landet. I januar 2010 traff ekstremværet «Ask» Nord-Norge og gjorde skade i de tre nordligste fylkene

Sjekk været der du bor

 

Les flere nyheter

 

Lesernes kommentarer

Vær

Jeg seilte på supplyskip i Nordsjøen i nærmere 25 år, jeg synes det var "Berit" hver vinter, men hørte aldri om "ekstremvær" - hva er det for noe?

Vær.

Det er et vær enkelte tror de kan gjøre noe med.

Hundreårsbølge

Lurer på om meteorlogene er litt for unge til og huske noe som helst. Fra våre normale Høst og Vinterstormer i nordsjøen. Til og med springflo er vist noe nytt. Tårnbølger ved platformer er jo ikke noe nytt oppi alt i fra 26-30 meter. Og er det noen som ikke er kommet i havn ja så er de tatt av ei monsterbølge på oppimot 30 meteren. Men de får jo som sakt ikke fortalt om dette. Så noe nytt og skremmende som Ekstremvær er og dra den for langt! Normalt vær for denne tiden.

Det er ikke bare

nboligprisene som skal hauses opp. Nå blir naturen også opphauset. De senere årene er det ansatt folk som tar seg av den biten. Så da må det ligge penger i dette.
Ord som "ekstrem" og "monster" har fått en ny betydning i det norske ordforrådet. Likeså "grønn" og "miljø".
Når de to siste blir nevnt, er det ensbetydende med avgifter. De to første har jeg mistanke om skal underbygge de to siste.
Ergo må det da være spesielle interesser som har funnet på disse. Noen med pengeinteresser.
Derfor, når disse ordene blir nevnt av det offentlige, kan en trygt ta det med en klype salt.
Vi er da ikke født i går! Men visse grupperiger er visst det! Dem har visst ikke rodd langt ut på fjorden.

Du har så rett så rett

De har vel vassa litt i vannkanten.