Høyre er blitt i tvil om euroen
– Høyre ønsker fullt EU-medlemskap.
Det forsikret lederen av Stortingets utenrikskomité, Høyres Ine Marie Eriksen Søreide, da Stortinget tirsdag diskuterte EU- og EØS-politikk.
Forsikringen kommer idet oppslutningen om EU er på et lavmål i Norge og et flertall også av Høyres velgere nå sier nei til EU-medlemskap
Men partiledelsen har kommet i tvil om de vil at Norge skal overta euroen og overlate pengepolitikken til EUs sentralbank i Frankfurt.
– Må vurdere senere
– Hadde det vært gunstig for Norge å hatt euroen nå?
– Vi er veldig opptatt av fullt EU-medlemskap og at Norge da vurderer å tilslutte seg eurosamarbeidet. Jeg tror det er lenge til. Og eurospørsmålet er trinn to som vi må vurdere da, sier Eriksen Søreide til ABC Nyheter.
Tidligere har Høyre utvetydig vært positive til euro, som i dette partidokumentet.
– Ifølge EUs traktat er euromedlemskapet pliktig hvis Norge blir medlem?
– Sverige og Danmark har jo forhandlet frem unntak fra euro, svarer Eriksen Søreide.
Les også: Her er Høyre uenige med EU
– Elitestyrt ulykke
Senterpartiets parlamentariske leder Trygve Slagsvold Vedum mener euroen og det som nå skjer i EU, er uttrykk for en demokratisk krise.
– Man innførte en felles valuta uten at det var noen folkelig ønske. Det var eliten som ønsket det. Men man hadde ikke kraft nok til å innføre de politiske redskapene for å styre i krise. Og nå er krisa her, sa Vedum i Stortinget.
– Nå må EU samordne stadig mer felles politikk, selv om folkeviljen er det motsatte, sier Vedum og konkluderer:
– EU har kommet til å gjøre mer av det som er feil, fordi man har satt i gang en båt uten at det er styringsverktøy på plass. Det er en ulykke.
Les også: - EØS er ikke rasjonelt begrunnet
Høyre vil ha mer EU
Ine Eriksen Søreide beklager derimot at politikere og befolkingen i EUs medlemsland ikke har en sterkere felles EU-identitet, men identifiserer seg for mye med sitt eget land.
– For å komme seg gjennom de politiske og økonomiske utfordringene, er nærmere koordinering løsninga, sier hun.
– I hvilken grad er det et folkelig ønske?
– Det tror jeg går i bølger. Ønsket om integrasjon står ikke så sterkt nå som det er krise. Men det som gjør EU sterkt, er dypere integrasjon. Det er viktig at EU ønsker å snakke tydeligere med én stemme, for eksempel i utenrikspolitikken.
– Folket ansvarlig for det
– Er det ikke elitene som driver fram integrasjon?
– Jeg er uenig. Det er direkte valg til EU-parlamentet. Og parlamentet har fått mye større makt. Og man velger regjering i eget land, og kan dermed velge retning for EU-politikken, svarer Høyres utenrikspolitiske talskvinne.
– Har ikke
EU-parlamentet fått svakere folkelig mandat i og med at valgopplutningen har falt ved hvert eneste valg?
– Det er et ansvar for velgerne også, det, sier Ine Eriksen Søreide.
Forundret over EU-parlamentarikere
– Mens vi i Norge bekymrer oss for økende politikerforakt, må politikere i Hellas ha politi til å beskytte seg. I Hellas og Italia har folkevalgte overlatt makta til teknokrater.
Slik beskrev Arbeiderpartiets Steinar Gullvåg det som nå skjer:
– Vi stortingspolitikere har hatt merkelige møter med EU, la han til.
– EU-byråkrater tror åpenbart at mer EU og mindre nasjonalstat er løsningen, sier Gullvåg.


Drillo-statistikken sprakk i jubileumskampen
Masseødeleggelse
Lesernes kommentarer
Christen Krogvig
22. november 2011 - 18:28
Advart
Nigel Farge er vår tids Churchill: http://www.youtube.com/watch?v=ugX8NDYkqC0
Jan H Pedersen
22. november 2011 - 18:29
På tide
Majoriteten av det norske folk har tidligere valgt fornuftig ang EU og nu er det ennu flere som har innsett det og velger NEI til EU!
Høyrefolk,kom etter,vær fornuftige dere også-det norske folket har ikke tatt feil-innse det nu.
JILL FANEBUST
22. november 2011 - 20:00
EØS
JILL
Thore Stoveland
22. november 2011 - 21:47
Helt riktig, men
Frank Overå
22. november 2011 - 21:24
Galskap eller fanatisme?
T. A. G
22. november 2011 - 19:07
Fortsatt for EU?
Nå har fremtredende folk i utlandet konkludert med at dagens EU, vil havarere og må ersattes med ett nytt overnasjonalt EU.
Da er det underlig at Høyre fortsatt ønsker oss inn i det EU vi sa nei til i 1992.
http://www.washingtonpost.com/opinions/why-eu-collapse-is-more-likely-than-the-fall-of-the-euro/2011/11/17/gIQAuY6wZN_story.html
Frank Overå
22. november 2011 - 20:44
Hva er et overnasjonalt EU?
T. A. G
23. november 2011 - 11:02
Eu og påvirkning fra nasjonalstaten
Konklusjon var at de ikke så på seg selv som danske, men EU borgere.
http://politiken.dk/politik/ECE709632/eu-politikere-trodser-den-danske-partilinje/
Forøvrig er denne Kroniken intresant i forhold til EU's utvikling og hvor kampen for demokrati skal stå.
http://politiken.dk/debat/kroniker/ECE74570/nationalstatens-uundgaaelige-forfald/
Alf Endresen
22. november 2011 - 20:19
De politikerne som absolutt vil bo i EU
Øyvind Wixøe
22. november 2011 - 22:05
NWO
men Norge eier 2% av aksjene i europa så vi er med i EU så det jomer,og vi betaler idiotiske summer for og få selge olje og gass til de for en slikk og ingenting,og vi får betalt i dollar som ikke er verd en dritt.
Er det bare jeg som ser at bilderber/NWO agendaen blir spilt ut for fult,noe Norske politikere er helt med og klar for
Job
23. november 2011 - 8:59
Er helt merkelig
http://www.abcnyheter.no/nyheter/2011/11/22/svart-tirsdag-i-soer-afrika
Dette har vi jo allerede. Vi får ikke vite hvor pengene går
Edvard Johan Larsen
23. november 2011 - 10:13
Høyre-Arbeiderpartiet.
T. A. G
23. november 2011 - 11:08
Nei de er nasjonal partier!
Problemet for nasjonalstatene, er at de ble dannet for å beskyttete og dele opp den privateeiendomsretten, i det vi gikk over i den industrielle periode av historien.
I en globalisert økonomi blir dette ett hinder for kapitalen og enkelte nasjonalstater.
Eksempel på dette er EU intresse for å utfordre, Norsk råderett over naturressusene i nordområdene.
Einar Ofsteng
23. november 2011 - 14:43
De fleste er for uenige i
Per Jan Langerud
23. november 2011 - 15:51
Høyre er i tvil om alt
Gunnar Sembsmoen
23. november 2011 - 16:07
Om Høyre og EU
Men det er en trøst at de begynner å innse at Euro-samarbeidet ikke er spesielt attraktivt lenger. Forhåpentlig er det et første skritt i retning av å oppgi målet om Norge inn i EU, men det ville vel være som om kristne oppgir bibelen som rettesnor.
Slik det utvikler seg der nede, kan det imidlertid se ut som om EU går i oppløsning som en naturlig konsekvens av et feilslått kapitalistisk eksperiment. Det sørgelige er likevel at det har dratt så mange folk med seg ned i elendigheten.
Det store paradokset er at pengene er der, men de er flyttet inn i banker i land som Liechtenstein, Cayman Island, Sveits og andre skatteparadiser. Pengene som er tjent, har ikke kommet den vanlige borger tilgode. De rike sitter igjen med sitt, og kan flire hele veien til banken.
Og hvem i Europa har klart seg bra? Sveits og Skandinavia. Og hvorfor det? Fordi de har en blandingsøkonomi, hvor staten fremdeles har kontroll over deler av økonomien, og kan bidra til at godene fordeles.
Europa har begynt å forstå dette, men det er nok litt sent til å redde unionen. Og når den blir borte, er det nok bare de rike som vil savne den.
Gunnar Sembsmoen