Ja til EU-medlemskap, tja til euro: Høyres Ine Marie Eriksen Søreide. Foto: Erlend Aas (Scanpix)
Stortingsdebatt om EU og EØS:

Høyre er blitt i tvil om euroen

Høyres partiledelse er fortsatt positive til norsk EU-medlemskap, men har kommet i tvil om de vil bytte ut krona med euro.

Høyre ønsker fullt EU-medlemskap.

Det forsikret lederen av Stortingets utenrikskomité, Høyres Ine Marie Eriksen Søreide, da Stortinget tirsdag diskuterte EU- og EØS-politikk.

Forsikringen kommer idet oppslutningen om EU er på et lavmål i Norge og et flertall også av Høyres velgere nå sier nei til EU-medlemskap

Men partiledelsen har kommet i tvil om de vil at Norge skal overta euroen og overlate pengepolitikken til EUs sentralbank i Frankfurt.

– Må vurdere senere

Hadde det vært gunstig for Norge å hatt euroen nå?

– Vi er veldig opptatt av fullt EU-medlemskap og at Norge da vurderer å tilslutte seg eurosamarbeidet. Jeg tror det er lenge til. Og eurospørsmålet er trinn to som vi må vurdere da, sier Eriksen Søreide til ABC Nyheter.

Tidligere har Høyre utvetydig vært positive til euro, som i dette partidokumentet.

Ifølge EUs traktat er euromedlemskapet pliktig hvis Norge blir medlem?

– Sverige og Danmark har jo forhandlet frem unntak fra euro, svarer Eriksen Søreide.

Les også: Her er Høyre uenige med EU

– Elitestyrt ulykke

Senterpartiets parlamentariske leder Trygve Slagsvold Vedum mener euroen og det som nå skjer i EU, er uttrykk for en demokratisk krise.

– Man innførte en felles valuta uten at det var noen folkelig ønske. Det var eliten som ønsket det. Men man hadde ikke kraft nok til å innføre de politiske redskapene for å styre i krise. Og nå er krisa her, sa Vedum i Stortinget.

– Nå må EU samordne stadig mer felles politikk, selv om folkeviljen er det motsatte, sier Vedum og konkluderer:

– EU har kommet til å gjøre mer av det som er feil, fordi man har satt i gang en båt uten at det er styringsverktøy på plass. Det er en ulykke.

Les også: - EØS er ikke rasjonelt begrunnet

Høyre vil ha mer EU

Ine Eriksen Søreide beklager derimot at politikere og befolkingen i EUs medlemsland ikke har en sterkere felles EU-identitet, men identifiserer seg for mye med sitt eget land.

– For å komme seg gjennom de politiske og økonomiske utfordringene, er nærmere koordinering løsninga, sier hun.

I hvilken grad er det et folkelig ønske?

– Det tror jeg går i bølger. Ønsket om integrasjon står ikke så sterkt nå som det er krise. Men det som gjør EU sterkt, er dypere integrasjon. Det er viktig at EU ønsker å snakke tydeligere med én stemme, for eksempel i utenrikspolitikken.

– Folket ansvarlig for det

Er det ikke elitene som driver fram integrasjon?

– Jeg er uenig. Det er direkte valg til EU-parlamentet. Og parlamentet har fått mye større makt. Og man velger regjering i eget land, og kan dermed velge retning for EU-politikken, svarer Høyres utenrikspolitiske talskvinne.

Har ikke EU-parlamentet fått svakere folkelig mandat i og med at valgopplutningen har falt ved hvert eneste valg?

– Det er et ansvar for velgerne også, det, sier Ine Eriksen Søreide.

Forundret over EU-parlamentarikere

– Mens vi i Norge bekymrer oss for økende politikerforakt, må politikere i Hellas ha politi til å beskytte seg. I Hellas og Italia har folkevalgte overlatt makta til teknokrater.

Slik beskrev Arbeiderpartiets Steinar Gullvåg det som nå skjer:

– Vi stortingspolitikere har hatt merkelige møter med EU, la han til.

– EU-byråkrater tror åpenbart at mer EU og mindre nasjonalstat er løsningen, sier Gullvåg.

 

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Advart

Det har ikke manglet advarsler mot felles valuta. Felles valuta er en av mange fryktelige mistak i forsøket på å skape en komplett udemokratisk europeisk super-stat:

Nigel Farge er vår tids Churchill: http://www.youtube.com/watch?v=ugX8NDYkqC0

På tide

at Høyre også innser galskapen med medlemskap i EU og innføring av euro.Det er på tide at vi kommer oss ut av EØS også.
Majoriteten av det norske folk har tidligere valgt fornuftig ang EU og nu er det ennu flere som har innsett det og velger NEI til EU!
Høyrefolk,kom etter,vær fornuftige dere også-det norske folket har ikke tatt feil-innse det nu.

EØS

Norge har betalt må forsette og betale inn utall milliarder til EU. Norge har snik innmeldt seg inn i EU ?


JILL

Helt riktig, men

På samme måte som AP langt på vei styres av LO er Høyre NHO's forlengede arm på Stortinget. Det betyr at de skiter i den enkeltes meninger. Det er hva som er bra for storbedriftene som er viktigst. Og da er det forståelig at de vil inn i EU. De ser bare for seg et større marked. Men resultatet kan jo like gjerne bli at norske bedrifter mister salget de nå har pga lavere lønninger og dermed lavere priser i EU.

Galskap eller fanatisme?

Høyre, AP og FRP er fortsatt for et EU medlemskap for Norge, er det det man kaller selvfornektelse eller bare en uhyrlig galskap blottet for all rasjonell og logisk tenkning, eller kansje det bare er stolthet, "nei vi tok ikke feil"??? Man må jo kunne stille seg spørsmålstegn hvorfor vel bevarte mennesker skulle ønsker å bli medlem av en udemokratisk union som har gått til de grader på ræva, det er jo ingen logikk eller fornuft igjen verken for Norge eller noen annet land for at de skulle bli EU medlemmer, uten at de er konkurs og ønsker en krisepakke eller to for å holde det gående litt lenger før det stopper opp og som i tillegg er landsforædere. Ja, man kan faktisk i henhold til grunnloven ikke søke eller tiltre i EU uten å begå landssvik. Det står i grunnloven, ikke skyld på meg, jeg er bare en budbringer, men jeg gir min fulle tilsluttning og støtte til denne grunnlov. Det finnes ingen naturlige grunner lenger som rettferdigjør et medlemskap i EU, man må nå spørre seg hva det virkelige motivet for EU medlemskap er. Det finnes jo ikke lenger noen logiske argumentere for? Det finnes overhodet ingen rasjonalisme igjen for et EU medlemskap annet enn det surrealistiske ved å gå imot noe som femstår så ulogisk at det bare kan forklares ved fanatisme. EU medlemskap er en simpel forrakt erklæring mot det Norske folk. Norge må ut av EØS. Men tvert imot og mot alle odds sier Støre at han mener at EØS er viktigere enn noen gang, faktum er at de ikke kommer til å gi seg uten kamp, selv om et flertall av folket ikke ønsker EØS avtalen, men heller et alternativ, en handels avtale. For om vi ikke vil, så skal vi, for det er de som bestemmer, vi har jo valg dem?????????????? De kommer aldri til å respektere folkets ønske, og nettopp dette er svakheten ved parlamentarismen.

Fortsatt for EU?

Hvilket EU da?

Nå har fremtredende folk i utlandet konkludert med at dagens EU, vil havarere og må ersattes med ett nytt overnasjonalt EU.

Da er det underlig at Høyre fortsatt ønsker oss inn i det EU vi sa nei til i 1992.

http://www.washingtonpost.com/opinions/why-eu-collapse-is-more-likely-than-the-fall-of-the-euro/2011/11/17/gIQAuY6wZN_story.html

Hva er et overnasjonalt EU?

Intressant, for dette visste jeg ikke. Hva mener de med overnasjonalt. Mener de et tettere samarbeid som en union, der nasjonalstaten oppløses, og man legger seg fullstendig under en annen makt, jeg spør fordi jeg ikke kjenner til dette fra før. Ihvertfall er det skremmende det som nå skjer, det finnes overhodet ikke demokrati i FN parlamentet. EU er valgt av byrokrater, ikke av folket i noen land. De kan derfor ikke avsettes. Parlamentarisme er en fare for demokratiet, når valgte politikere kan skape en udemokratisk organisasjon under parlamentarismen. dette er ikke demokrati.

Eu og påvirkning fra nasjonalstaten

I 2009 ble det foretatt en undersøkelse på om danske politkkere stemte iforhold til nasjonalstaten eller fløyer i EU systemet.
Konklusjon var at de ikke så på seg selv som danske, men EU borgere.

http://politiken.dk/politik/ECE709632/eu-politikere-trodser-den-danske-partilinje/

Forøvrig er denne Kroniken intresant i forhold til EU's utvikling og hvor kampen for demokrati skal stå.

http://politiken.dk/debat/kroniker/ECE74570/nationalstatens-uundgaaelige-forfald/

De politikerne som absolutt vil bo i EU

Kan jo bare flytte dit-så enkelt er det.

NWO

Jens og gjengen har ikke noe de skulle sagt,hadde de det så hadde vi aldrig innvistert i råtne europeiske papirer,banker og aksjer
men Norge eier 2% av aksjene i europa så vi er med i EU så det jomer,og vi betaler idiotiske summer for og få selge olje og gass til de for en slikk og ingenting,og vi får betalt i dollar som ikke er verd en dritt.
Er det bare jeg som ser at bilderber/NWO agendaen blir spilt ut for fult,noe Norske politikere er helt med og klar for

Er helt merkelig

At man har politikere som ikke speiler folkets meninger. Og nå skal man kontrollere dem som tør å si fra? Egypt 2?
http://www.abcnyheter.no/nyheter/2011/11/22/svart-tirsdag-i-soer-afrika
Dette har vi jo allerede. Vi får ikke vite hvor pengene går

Høyre-Arbeiderpartiet.

Disse unasjonale partiene vil jo overføre makten i Norge til Bryssel.Vend ryggen til disse partiene,og stem på de som ikke vil ha EØS eller medlemskap.

Nei de er nasjonal partier!

De er nasjonale partier og i mange sammenhenger deler de synspunkter.

Problemet for nasjonalstatene, er at de ble dannet for å beskyttete og dele opp den privateeiendomsretten, i det vi gikk over i den industrielle periode av historien.
I en globalisert økonomi blir dette ett hinder for kapitalen og enkelte nasjonalstater.
Eksempel på dette er EU intresse for å utfordre, Norsk råderett over naturressusene i nordområdene.

De fleste er for uenige i

De fleste er for uenige i resten av politikken til SV, så det vil ikke skje Edvard......

Høyre er i tvil om alt

Høyre er i tvil om alt, og slik blir det når en rotaryclub prøver å drive politikk

Om Høyre og EU

Det burde ikke overraske noen at høyres ledelse fremdeles går inn for innmelding i EU. Kapitalismen flyter på å utnytte maksimalt et marked, og grenser og nasjonalt lovverk er til hinder for akkurat dette. Høyre representerer nettopp de kreftene som er villig til å utnytte andre til egen økonomisk vinning. Fri kaptalbevegelse er deres mantra, og burde overraske like mye som at kristne sverger til bibelen.
Men det er en trøst at de begynner å innse at Euro-samarbeidet ikke er spesielt attraktivt lenger. Forhåpentlig er det et første skritt i retning av å oppgi målet om Norge inn i EU, men det ville vel være som om kristne oppgir bibelen som rettesnor.
Slik det utvikler seg der nede, kan det imidlertid se ut som om EU går i oppløsning som en naturlig konsekvens av et feilslått kapitalistisk eksperiment. Det sørgelige er likevel at det har dratt så mange folk med seg ned i elendigheten.
Det store paradokset er at pengene er der, men de er flyttet inn i banker i land som Liechtenstein, Cayman Island, Sveits og andre skatteparadiser. Pengene som er tjent, har ikke kommet den vanlige borger tilgode. De rike sitter igjen med sitt, og kan flire hele veien til banken.
Og hvem i Europa har klart seg bra? Sveits og Skandinavia. Og hvorfor det? Fordi de har en blandingsøkonomi, hvor staten fremdeles har kontroll over deler av økonomien, og kan bidra til at godene fordeles.
Europa har begynt å forstå dette, men det er nok litt sent til å redde unionen. Og når den blir borte, er det nok bare de rike som vil savne den.

Gunnar Sembsmoen