Norsk ulvetispe sprer død i Sverige
Ulvetispa Kynna, som har vandret fra Norge og ned til det sørlige Småland, er radiomerket og derfor lett å holde øye med.
Den siste tiden har dyret vandret store avstander, og svenskene mener den norske tispa står bak angrep på husdyr både i Kalmar og Blekinge-området, samt i Kronobergs län.
Denne helgen ble sju sauer drept i Södra Ljunga-området i Småland, der den norske tispa befant seg og utpekes som den skyldige.
En av bøndene som mistet dyr vil nå søke om fellingsløyve på ulvetispa, men en annen vurderer å slutte med sauehold, skriver avisen Smålänningen.
Forsideillustrasjon: Scanpix.

Mood fordømmer «brutal tragedie» i Houla
Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Lesernes kommentarer
Marianne Hansen
10. oktober 2011 - 10:11
Ja???? Må jo ha mat!!!
Carl Jansen
10. oktober 2011 - 10:25
Vet ikke hvilken boks jeg skal tenke utenfor.
Einar Ofsteng
10. oktober 2011 - 12:04
Hva med å skaffe seg en boks
Ulven er en lystmorder, den dreper mange byttedyr, for å forsyne seg litt av hvert dyr.
Kjell Johansen
10. oktober 2011 - 10:23
Ja her har vi ei dame som
Einar Andreassen
10. oktober 2011 - 10:51
Ubehagelig
Den gangen det var slike hybrid ulver som herjet sent på 90 tallet, var det folk som gikk sammen. Dyr ble skutt og gravd ned, og stille ble det...
Det var sågar noen som hadde det moro med vilttjensten også, de tok livet av dyret og festet radiomerket til en isopor bit og sendte den av gårde ned saprpefossen, da ble det rabalder skal jeg si dere, da de oppdaget at det var ulv nær Færder Fyr......
Kai Stick
10. oktober 2011 - 11:12
Og det beste er at de kaller
Bård Ovenstad
10. oktober 2011 - 11:47
Dummeste argumentet jeg hører!!!
Bør vi ikke således, med umiddelbar virkning; totalforby biler og all form for bilkjøring ?!!
Å utrydde de få ulvene som tar turen innom Norge, med begrunnelse i frykt for at den "kanskje" skal ta livet av et barn, er faktisk ikke bare urimelig meningsløst - det er en fullstendig ignorering av vårt ansvar i forhold til å bevare et biologisk mangfold i Norge; noe vi er forpliktet til å gjøre!
Ulf Ludvigsen
10. oktober 2011 - 11:56
Hva sier du når egne blir skadet?
Roy Belseth
10. oktober 2011 - 12:43
Hva sier du når egne blir skadet?
Ville ulver skal man ha respekt for, så også elgkuer med kalv, elgokser i brunst, tiur i brunst, rotweilere med halvskrudde eiere osv.
Respekt, men ikke redsel...
Einar Ofsteng
10. oktober 2011 - 12:07
Biler, er noe folk flest har
Roy Belseth
10. oktober 2011 - 12:23
Hør, Hør...
Kai Stick
10. oktober 2011 - 12:53
Der tar du skammelig feil. Vi
Roy Belseth
10. oktober 2011 - 13:20
Hæ?
Grenser og den slags tull, er det bare mennesker som befatter seg med.
Men, ulven er en naturlig del av norsk fauna.
Skal vi følge logikken din, så har vi heller ikke bruk for sauen. Den er også importert, så da har vi vel ikke ansvar for den heller?
Martin Louis Hauger
10. oktober 2011 - 11:52
Leve ulven!!
Ulf Ludvigsen
10. oktober 2011 - 11:54
La ulve dø
Stig Lernes
10. oktober 2011 - 12:01
ulv
Roy Belseth
10. oktober 2011 - 12:36
Bør vi kanskje se på saueholdet, her til lands?
Man hører heller aldri om at kuer, hester, geiter, griser og annet bufe, blir plaget av rovdyra på samme måten som sauen - selv her hjemme. Det er ingen grunn til at ulven ikke skulle kunne ta disse dyra også, den slår både elg og rådyr.
Så hvorfor er det sauen som alltid får "gjennomgå".
Kan det ha noe med hvordan vi passer på dyra våre, mon tro?
Eller, er det bare sånn at den norske sauen ganske enkelt er - ja nettopp - dum som en sau?
Kai Stick
10. oktober 2011 - 12:44
Og hvordan passe sau, rein og
Roy Belseth
10. oktober 2011 - 12:53
Og hvordan passe sau, rein og
Gjete sauene, og gjerne med våpen. Men erfaring fra andre land tilsier at du ikke nødvendigvis trenger å skyte ulven. Vanligvis holder det at mennesker er tilstede sammen med en gjeterhund eller to og eventuelt fyrer av noen varselskudd, om nødvendig. Dette har de god erfaring med, blant annet i - ja nettopp - Sverige.
I Norge er det også lov å skyte rovdyr i nødverge. I reell nødverge, selvsagt.
Ulf Ludvigsen
10. oktober 2011 - 12:47
Det er ikke bare sau det gjelder..
Roy Belseth
10. oktober 2011 - 13:07
Det er ikke bare sau det gjelder..
Så skal jeg med glede lese det som står der. Ulveforskningen her til lands gir et helt annet inntrykk, nemlig.
Og, jeg snakker ikke da om "rødhette og ulven" fortellinger, men gjerne dokumenterte historier om, hvor og når ulv har terrorisert folk.
Men jeg er selvsagt enig i at rovdyrforvaltningen er et stadig pågående "prosjekt", som ikke på langt nær er kommet i mål ennå.
Mye kan og må gjøres ennå. Men, vi blir stadig bedre.
Og, hadde bønder, forskere, dyrevernere og myndigheter kunnet samarbeide bedre og som voksne folk, er jeg sikker på at vi kunne hatt en løsning for lengst.
Per Jan Langerud
10. oktober 2011 - 13:07
Vekk med ulven
Roy Belseth
10. oktober 2011 - 13:30
Hvorfor...
Og rovdyra bryr seg ikke mye om statsborgerskap og landegrenser.
Kai Stick
10. oktober 2011 - 15:04
Fordi den tar levebrødet fra
Fordi rovdyrsonen stort sett er der det bor folk, og ikke som i S-F- RU der det er milevis med jaktmarker der det ikke bor folk.
Fordi den ødelegger for jakt, og tar våre jakthunder.
Fordi vi grier oss godt uten (ikke mange som har mast med å få den tilbake siste 20-30 åra)
Fordi skadeomfanget og kostnadene er uforholdsmessig høye.
Fordi den er til fare for folk og fe (kanskje ikke den store faren nå, men blir det mange nok og maten blir borte vet man ikke hva den tar)
Fordi Norsk natur har greid seg uten i mange år, og er helt ok uten ulv
Roy Belseth
10. oktober 2011 - 15:56
Fordi den tar levebrødet fra
Når det gjelder der folk bor, så er det fremdeles (stort sett) bare Norge som er så innmari plaget av disse problemene. Hva med Canada og folket der, som lever blant rovdyr til daglig og som har lært seg å leve med dem.
Er ulvene snillere i Canada?
Ødelegger for jakt? Er det bare mennesket som har rett på å skaffe seg føde? Er det bare mennesket som skal høste av naturen? De verste rovdyra er da vitterlig oss.
Du og noen med deg, mener vi greier oss uten rovdyr. Langt flere mener vi ikke gjør det. Hvem, har rett? Jo, det ER mange som har mast om å få rovdyra tilbake de siste 20-30 åra.
Skadeomfanget og kostnadene hadde vært langt mindre, om vi gjorde som de gjør i andre land. Passer på dyra.
Fra den tida det var mye rovdyr i landet, finnes det FÅ dokumenterte historier om mennesker tatt av rovdyr. Du må gjerne vise meg det motsatte.
Og til slutt, norsk natur er slettes ikke ok uten ulv. Dette er det et flertall i landet som mener, og vi lever i et demokrati - gjør vi ikke?
Til syvende og sist mener jeg selvsagt at både rovdyr og sauenæring skal leve.
Derfor la sauenæring, myndigheter, dyrevernere og andre, komme sammen og finne løsninger. I stedet for å sitte her å krangle om våre sær-interesser
Hildur Sandvær
10. oktober 2011 - 13:11
Ulv ulv
Sauebonden prøver å skaffe seg et levebrød i utkanten og blir plaget av
en lystmorderulv! dyrene hans blir påført lidelser.
Skandinavia trenger ikke noen ulvestamme.
KARL MARIUS HAFSLUND
10. oktober 2011 - 14:37
grenseløs
leste bare overskriften og da skulle man tro de var i prpaganda oyemed
jeg tørr si at menesker er det nok av
Pernille
11. oktober 2011 - 9:19
ulv