Nobels fredspris til tre kvinner

Nobels fredspris for 2011 går til Tawakkol Karman fra Jemen, Liberias president Ellen Johnson-Sirleaf og den liberiske fredsaktivisten Leymah Gbowee.

Fakta om fredsprisvinnerne

Ellen Johnson-Sirleaf

 

* Født 29. oktober 1938 i Monrovia

* Utdannet økonom i Monrovia og ved Harvard-universitetet i USA

* Visefinansminister fra 1972 til 1973

* I 1979 ble hun finansminister, men året etter tok Samuel Doe makten i landet ved et statskupp

* Samme år dro hun til USA for å arbeide for Verdensbanken. Fra 1981 til 1985 ledet hun Citibanks Afrika-kontor i Nairobi

* I 1985 kom hun tilbake til Liberia for å stille som visepresidentkandidat, men havnet i husarrest og ble etter hvert dømt til ti års fengsel. I 1986 dro hun igjen i eksil

* Fra 1986 til 1992 var hun visepresident for Equator Bank i Washington, og deretter fram til 1997 leder for FNs utviklingsprogram for Afrika

* Sirleaf støttet i begynnelsen Charles Taylor i opprøret mot Doe-regimet i 1989, men trakk senere støtten

* I 1997 dro hun tilbake til Liberia å stilte som presidentkandidat mot Taylor, men tapte klart i et omstridt valg

* Etter at Dole ble styrtet, stilte hun igjen til valg og ble valgt til Liberias president i november 2005

* Hun har fire barn og seks barnebarn

Leymah Roberta Gbowee

 

* Født 1972 i Liberia

* Flyttet til Monrovia i 1989, samme år som borgerkrigen i landet brøt ut

* Utdannet sorgterapeut

* Flyktningrådgiver i helsedepartementet fra 1995 til 1996

* Jobbet i traumeprogrammet til den lutherske kirke i Liberia fra 1998 til 2003

* Programkoordinator for Liberia i fredsorganisasjonen Women in Peacebuilding (WINEP) fra 2001 til 2005

* Organiserte i 2002 organiserte fredsbevegelsen Women of Liberia Mass Action for Peace. Bevegelsen har fått æren for å ha fått slutt på den andre liberiske borgerkrigen i 2003

* Utpekt kommissær for Liberias sannhets- og forsoningskommisjon 2004 til 2005

* Tilknyttet Women Peace and Security Network Africa (WIPSEN-Africa) fra 2006, fra 2007 som direktør.

* Hun har seks barn.

Tawakkul Karman

* Født 7. februar 1979

* Journalist

* Grunnla menneskerettsgruppen Women Journalists Without Chains (WJWC) i 2005

* Ledet fra 2007 til 2010 demonstrasjoner mot regjeringen på frihetsplassen i Sanaa hver tirsdag

* Arrestert to ganger i forbindelse med årets demonstrasjoner i Jemen

* Hun har tre barn

(Kilde: Time, Facebook, Wikipedia, NTB)

 

Presis klokka 11.00 kom Nobelkomiteens leder Thorbjørn Jagland ut av den velkjente døra på Nobelinstituttet, hvor han på engelsk kunngjorde årets fredsprisvinnere foran et stort internasjonalt pressekorps.

Fredsprisen for 2011 ble gitt til Liberias president Ellen Johnson-Sirleaf, den liberiske fredsaktivisten Leymah Gbowee og den jemenittiske aktivisten Tawakkul Karman.

Jagland sa i sin tale at prisen deles ut for deres ikke-voldelige kamp for kvinners sikkerhet, for kvinners rettigheter til full deltakelse i arbeidet for verdensfred.

– Vi kan ikke oppnå fred i verden før kvinner har de samme muligheter som menn til å påvirke utviklingen på alle områder i samfunnet, sa Jagland.

Se også: Her annonseres vinnerne

Resolusjon 1325

I begrunnelsen for årets tildeling trekker Nobelkomiteen også fram FNs sikkerhetsråds resolusjon 1325 om kvinner, fred og sikkerhet.

Se også: Hun nominerte vinnerne

«Resolusjonen gjorde for første gang overgrep mot kvinner i krig til et internasjonalt sikkerhetsanliggende. Den understreket behovet for at kvinner blir aktører på lik linje med menn i fredsprosesser og i fredsarbeid generelt», heter det i begrunnelsen.

– De tre prisvinnerne har hver på sin måte bidratt avgjørende til å styrke kvinners stilling i sine hjemland og til å gi kvinner en stemme. De gir inspirasjon og håp til alle som kjemper for likeverd og like muligheter verden over, sier statsminister Jens Stoltenberg (Ap).

Ikke nådd alle

Da prisen ble kunngjort, hadde Nobelkomiteen bare fått varslet en av de tre vinnerne. Ifølge Jagland hadde komiteen bare vært i kontakt med den liberiske aktivisten Leymah Gbowee, mens de to andre var vanskelige å få tak i.

– Alle jemenitter gleder seg over fredsprisen, sier en av årets prisvinnere, Tawakkul Karman, til Reuters.

I sin første kommentar til prisen sier den jemenittiske aktivisten og demokratiforkjemperen at hun vil fortsette kampen for et demokratisk og moderne Jemen «inntil alle rettigheter er vunnet».

– Dette er en seier for demonstrantene i Jemen, sier hun.

To liberiske vinnere

Ellen Johnson-Sirleaf (72) er Afrikas første demokratisk valgte kvinnelige president.

– Hun har på en avgjørende måte bidratt til å virkeliggjøre Sikkerhetsrådsresolusjon 1325 i sitt arbeid for gjenoppbyggingen av Liberia, sier Stoltenberg.

Johnson-Sirleaf har også vært leder for FNs utviklingsprogram i Afrika og har vært med på granskingen av folkemordet i Rwanda.

Les også: Ellen Johnson-Sirleaf – en mektig afrikansk kvinne

Leymah Roberta Gbowee er direktør for Women Peace and Security Africa. Hun organiserte fredsbevegelsen som bidro til president Charles Taylors fall og avslutningen på borgerkrigen i 2003.

– Gbowee spilte en sentral rolle for å mobilisere og organisere kvinner på tvers av etniske og religiøse skillelinjer for å skape forsoning og fred i Liberia, sier Stoltenberg.

Les også: Gbowee samlet kvinnene til kamp

Arabisk vår

Tawakkul Karman er en 32 år gammel aktivist fra Jemen, som både før og under den arabiske våren har spilt en ledende rolle i kampen for kvinners rettigheter, demokrati og fred i Jemen.

– Tawakkul Karman har både som aktivist og journalist kjempet for demokrati, menneskerettigheter og kvinners stilling i Jemen. Hun er blitt et symbol på de omveltningene som nå skjer i store deler av den arabiske verden, sier Stoltenberg.

Se også: Jens om vinnerne

Forrige gang fredsprisen ble gitt til en kvinne var i 2004, da miljøforkjemperen Wangari Maathai fra Kenya fikk den. Og året før gikk den til iranske juristen og menneskerettsforkjemperen Shirin Ebadi. Med årets vinner har dermed tre av de ti siste fredsprisene gått til kvinner

Les også: Ung kvinne i kamp mot Jemens president

Tror på anerkjennelse

Nobelkomiteens leder Thorbjørn Jagland tror fredspristildelingen vil bli anerkjent i hele verden.

– Fredspristildelingen blir ikke angrepet fra en spesifikk stat slik som det gikk med prisen i fjor. Den ble ellers anerkjent over hele verden. Jeg tror denne også vil bli anerkjent over hele verden fordi vi løfter opp et så viktig tema, sa Jagland til pressen etter kunngjøringen av de tre fredsprisvinnerne.

Jagland slo overfor pressen fast at kvinner må delta for å oppnå fullt demokrati og for å løse konflikter.

– Dette er å løfte opp et uhyre viktig tema over hele verden, men spesielt i Afrika, sa Jagland

Mandag er det valg i Liberia, men Jagland gjør det klart at dette ikke har vært i komiteens tanker.

– Vi har ikke sett an hjemlige forhold. Vi må se på hvem som har gjort mest for fred og har betydd mest for fred, sa han.

Dette interaktive kartet viser alle som har fått Fredsprisen hittil.

Les også:

- Vanskelig å gi fredspris til egyptere

TV 2: – Fredsprisen trolig til Liberias president

Høyt spill om årets fredsprisvinner

 Mediene «ser ikke» hvem som får prisen

Tror egyptisk blogger får Nobels fredspris

 

Les flere nyheter

Lesernes kommentarer

Nobels fredspris 2011

Gratulerer til sterke kvinner.

Sterke kvinner

Jeg vil også gratulere prisvinnerne og mener dette har de fortjent.
Men, de aller fleste kommentatorer fremhever at dette er en pris de har fått fordi de er kvinner og at det er på tide at flere kvinner får fredsprisen.
Jeg trodde i min enfoldighet at Nobels fredspris var noe man fikk for et arbeid man har gjort i forhold til ikkevoldelige metoder for å få slutt på konflikter som kan utvikle seg til væpnete konflikter eller få slutt på slike konflikter.
Jeg blir derfor overrasket når det argumenteres som om det er kjønnet som har avgjort om de skulle prisen eller ikke. Jeg trodde Nobels Fredspris var kjønnsnøytral og ble gitt til den som har fortjent den uansett kjønn?
Dette setter etter min oppfatning tildelingen i et tvilsomt lys, noe den overhodet ikke fortjener i det vinnerne absolutt har fortjent den. Men da må det fremheves hva de har gjort og ikke deres kjønn.

Gratulerer med Fredsprisen.

Et riktig og modig valg.Synes at Nobelkomiteen har gjort noen merkelige valg de siste årene,men i år skal de få skryt av meg.Skal Afrika utvikle seg i riktig retning,så må de satse på kvinnene. Dette var en gladnyhet.

Ingen krigsherrer.

Ingen krigsherrer denne gang, men det er en lang vei frem for å få troverdigheten tilbake.

I utgangspunktet ser det bra ut men

Man får toe hendene og håpe at Jagland ikke enda en gang har produsert en matyr. Og da tenker jeg på henne fra Yemen som fort kan bli holdt i fangenskap. Ellers har han vært et snill og lydig komitemedlem!

Verden trenger

sterke kvinner som har vært dominert av menn med et snevert syn på det totale samfunn, kvinner, barn og likestilling.
Har tro på en ny og bedre verden med sterke kvinner ved roret.

Så lenge

penger og økonomi og deravfølgende egoisme, representerer verdensmakten, har det lite å si hva enten det er kvinner eller menn som sitter ved roret.