- Ikke bedre beredskap utenfor Østlandet
– Det er bra med styrking av den «skarpe» delen av politiets virksomhet, og penger til nødnett, IKT-satsing og bemanning. Men budsjettet har samtidig klare mangler, sier Arne Johannessen, leder av Politiets Fellesforbund.
I forslaget til statsbudsjett for 2012 er det foreslått at politiet får ett helikopter til, Politiets Sikkerhetstjeneste (PST) styrkes og beredskapstroppen får mer penger. Videre utbygging av nødnettet får 1,5 milliarder, det blir bevilget 80 millioner til IKT-satsing og 90 millioner skal brukes til å ansette nyutdannede politifolk. Dette er hovedprioriteringene i politibudsjettet.
Fornøyd
Forbundslederen er fornøyd med at disse faktorene styrkes og mener justisministeren har fanget opp viktige områder som det er helt nødvendig å prioritere nå. Men han heller kaldt vann i blodet på dem som mener at budsjettet løser alle problemer.
– Vi ser at beredskapen styrkes i det sentrale Østlandsområdet. Men samtidig blir det ikke bedre beredskap i resten av landet, påpeker han.
Bekymret
Samtidig er han bekymret for Oslo politidistrikt.
– Vi ser ingen bedring av driftsbudsjettet og handlingsrommet for Oslo politidistrikt. Det bekymrer, for Oslo har stort behov for økt bemanning og økt handlingsrom, sier Johannessen.
– I IKT-satsingen er det behov for 450 millioner. 80 millioner hjelper, men det må fortsatt hentes ca 370 millioner kroner fra driftsbudsjettene, noe som gir lite handlefrihet i distriktene. Budsjettet innebærer rett og slett en sterk svekking av driftsbudsjettene i distriktene, sier Arne Johannessen.
– Samtidig er Politiets Fellesforbund opptatt av at den aller viktigste måten å styrke politiet på, er å sørge for flere folk. 90 millioner til nyansettelser er bra, men det er langt fra nok til å ansette alle nyutdannede fra 2010, 2011 og 2012, som regjeringen har lovet, sier forbundslederen.
– Det er kun ved å ansette flere politifolk vi kan få et rimelig godt beredskapsnivå i hele landet, og et effektivt nærpoliti som gir publikum polititjenester på det nivået de skal ha og som forebygger at kriminalitet skjer, sier Johannessen.
Les alt om statsbudsjettet her


Mood fordømmer «brutal tragedie» i Houla
Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Lesernes kommentarer
Jon Johansen
6. oktober 2011 - 13:22
Arne Johannessen
Under Bondevik-regjeringa raste han støtt og stadig og dette har han fortsatt med overfor den rød-grønne.
Hva med å kikke litt på politiets måte å organisere seg på og prioritere. Her er det åpenbart mye å hente.
Knut Granberg
6. oktober 2011 - 14:01
Godt sagt!
Men når det gjelder byråkratisering og papirflytting, har vel denne etaten på lik linje med andre etater, mye å spare. Det kan jo være en grense for hvor mye rapportering som er nødvendig.
Johnny Johansen
6. oktober 2011 - 14:20
For en tid tilbake ble det
Øyvind Olderkjær
6. oktober 2011 - 14:28
Dårlig jobb