Politiet styrkes, men leder for Politiets Fellesforbund, Arne Johannessen mener fremdeles at etaten får for lite i neste års statsbudsjett. Her sammen med justisminister Knut Storberget (t.h.) i forbindelse med offentliggjøringen av statsbudsjettet i 2009. Foto: Jon-Michael Josefsen (Scanpix)

- Ikke bedre beredskap utenfor Østlandet

Politiets Fellesforbund mener det fortsatt vil være trange tider for politiet.

– Det er bra med styrking av den «skarpe» delen av politiets virksomhet, og penger til nødnett, IKT-satsing og bemanning. Men budsjettet har samtidig klare mangler, sier Arne Johannessen, leder av Politiets Fellesforbund.

I forslaget til statsbudsjett for 2012 er det foreslått at politiet får ett helikopter til, Politiets Sikkerhetstjeneste (PST) styrkes og beredskapstroppen får mer penger. Videre utbygging av nødnettet får 1,5 milliarder, det blir bevilget 80 millioner til IKT-satsing og 90 millioner skal brukes til å ansette nyutdannede politifolk. Dette er hovedprioriteringene i politibudsjettet.

Fornøyd

Forbundslederen er fornøyd med at disse faktorene styrkes og mener justisministeren har fanget opp viktige områder som det er helt nødvendig å prioritere nå. Men han heller kaldt vann i blodet på dem som mener at budsjettet løser alle problemer.

– Vi ser at beredskapen styrkes i det sentrale Østlandsområdet. Men samtidig blir det ikke bedre beredskap i resten av landet, påpeker han.

Bekymret

Samtidig er han bekymret for Oslo politidistrikt.

– Vi ser ingen bedring av driftsbudsjettet og handlingsrommet for Oslo politidistrikt. Det bekymrer, for Oslo har stort behov for økt bemanning og økt handlingsrom, sier Johannessen.

– I IKT-satsingen er det behov for 450 millioner. 80 millioner hjelper, men det må fortsatt hentes ca 370 millioner kroner fra driftsbudsjettene, noe som gir lite handlefrihet i distriktene. Budsjettet innebærer rett og slett en sterk svekking av driftsbudsjettene i distriktene, sier Arne Johannessen.

– Samtidig er Politiets Fellesforbund opptatt av at den aller viktigste måten å styrke politiet på, er å sørge for flere folk. 90 millioner til nyansettelser er bra, men det er langt fra nok til å ansette alle nyutdannede fra 2010, 2011 og 2012, som regjeringen har lovet, sier forbundslederen.

– Det er kun ved å ansette flere politifolk  vi kan få et rimelig godt beredskapsnivå i hele landet, og et effektivt nærpoliti som gir publikum polititjenester på det nivået de skal ha og som forebygger at kriminalitet skjer, sier Johannessen.

 

Les alt om statsbudsjettet her

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Arne Johannessen

Har Arne Johannessen noen gang vært fornøyd med noe som helst?

Under Bondevik-regjeringa raste han støtt og stadig og dette har han fortsatt med overfor den rød-grønne.

Hva med å kikke litt på politiets måte å organisere seg på og prioritere. Her er det åpenbart mye å hente.

Godt sagt!

Eller skal vi si, skrevet. Denne fagforeningsmannen gjør for så vidt jobben sin, men det kan jo være en grense for sytingen. Når han har skreket ulv lenge nok, er det ingen som gidder å høre etter hva han har å si.
Men når det gjelder byråkratisering og papirflytting, har vel denne etaten på lik linje med andre etater, mye å spare. Det kan jo være en grense for hvor mye rapportering som er nødvendig.

For en tid tilbake ble det

For en tid tilbake ble det bevilget penger til å ansette sivile kontorarbeidere slik at politiet kunne ta seg av politiarbeide. Ser ikke ut til at det har hjulpet. Det er vel i politiet som i samfunnet ellers, vi vil ha en behagelig hverdag uten for mye krav til at man skal prestere noe. Å sitte på et varmt kontor i hovedstaden er nok mere behagelig enn patruljetjeneste.

Dårlig jobb

Poletiet gjør ein så dårlig jobb at burte dei få så mykje meir penger.Eller er det Storberge og hans byrokrater så legger så mykje ekstra papir arbeid på dei ikkje får gjort jobben sin.Men nå er det ikkje så verst nå blir nå østleningene tatt vare på.Så det står i stil til resten av dei rejerende myndigheter ingen ting til resten av NORGE det er vist berre møkk for løvebakken.