Togpendlere som må reise med buss der det egentlig skulle gå tog på Vestfoldbanen mener at de blir behandlet som kveg av NSB. Arkivfoto: Cornelius Poppe (Scanpix)

Forbrukerrådet hudfletter NSB

NSB er et uprofesjonelt selskap, mener Forbrukerrådet. Rådet mener at NSB bør sette ned billettprisene på Vestfoldbanen fordi busser erstatter tog den neste måneden. – Vi blir behandlet som kveg, sier pendler.

Fra 26. september til 7. november er deler av Vestfoldbanen stengt fordi Jernbaneverket bygger nytt dobbeltspor. NSB har derfor satt opp busser på strekningen. Men ordningen med buss for tog imponerer ikke Forbrukerrådet.

– Hvor skal jeg begynne. De er dårlige på kundeinformasjon, kundene vet ikke at bussen er satt opp til å gå fem minutter før toget går. Da kommer de jo når toget pleier å gå, og blir sittende og vente i over en time, sier fagdirektør for Samferdsel i Forbrukerrådet, Anne Haabeth Rygg, til NRK.

– De må vurdere å sette ned prisen når de leverer et tilbud som er så mye dårligere enn det kunden har betalt for, sier hun.

Vestfoldbanens strekningsleder Pål Hansen mener det er uaktuelt å senke prisen.

– Dette kjenner jeg meg ikke igjen i, men det er klart at vi kan bli bedre på å avvikle trafikk når vi må sette inn buss for tog. Når det gjelder kritikken om dårlig informasjon har vi sammen med Jernbaneverket annonsert i alle lokalavisene i Vestfold. Vi har forsøkt å nå alle kundene våre, som vi har i en kundedatabase, i et eget kundebrev hvor vi forteller hva som skjer, sier Hansen.

Men togpendler Anne Vestad sier til Drammens Tidende at hun ikke fornøyd med oppfølgingen fra NSB.

– Vi betaler full pris og blir behandlet som kveg. Folk er oppgitt, sier hun.

 

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Togene

Pendlerne stemmer vel AP så da må de ta det de får.

Åge

Du må huske på at det satt mange blå/rosa regeringer før den rød/grønne som ikke gjorde noen ting med hverken tog, buss eller veier.
Har du glemt det????
Hukommelsen her i landet begynner bli bare fra nyttår til nyttår.

Hukommelsen

Hans Petter det virker som om den er enda kortere, under Bondevik,s
glansdager husker jeg at det ble kuttet i bevilgninger til jernbane,og det er ikke så mange årene siden,men tiden går litt for fort for noen og det og ta igjen etterslepet er ikke gjort på en-to-tre som noen tror.

Ring til Kleppa......

.......så ordner hun det ved neste statsbudsjett.
Kan ikke klare alt i en engang, har veier også må vite.

Det er bra vi enda har bilen enn så lenge, den vil de rødgrønne fjerne for å få alle til å ta tog.

heldigvis har vi ikke tog i

heldigvis har vi ikke tog i finnmark , en ting mindre å irritere seg over

Det er vel Lars Peder Brekk

Det er vel Lars Peder Brekk som bør kontaktes i dette tilfellet?

Samme leksa, igjen og igjen, og igjen!!!

Det er bestandig bare rot og elendighet i NSB, Jernbaneverket eller hva andre navn de bruker, og det må jo være en elendig ledelse som driver dette, samtidig som det er de styrende politikere som har det overordnede ansvar!
Det sier vel igrunnen det meste!

Når NSB ikke lytter til de reisende..

Nå er det på høy tid jernbaneverket tar opp signalene fra de reisende,det er de som holder maskineriet i gang,klarer de ikke få en ordning i stand da,så får heller ansvarlige myndigheter tre inn og skifte vekk udugeligheten,men det bør gjøres noe umiddelbart.

NSB Komfortreise ble søppelreise!!

Jeg reiste for en måned siden fra Oslo til Trondheim med NSB.
Betalte tillegg for å reise komfort.
Ble lesset ned med to søppelsekker ved mine føtter der jeg satt.
Bak ryggen min var søppeldunken så full at lokket ikke gikk igjen, det var nummeret før det veltet ut pappbeger etc.
Turen ble en søppelreise!! NSB eier ikke skamvett.

Romania.

Jeg har reist en del med tog i Romania. Togene er gammel og utslitt men går i tide.
En ide for NSB å ansette fagfolk derfra?

Profesjonelle aktører?

Legg ned Jernbaneverket og gi oss et NSB med ansvar for både skinner, kjøreledninger og togdrift!
Med en høvding på toppen som må stå til rette for alt som har med togenes fremdrift å gjøre.
NSB synes å ha en mengde informasjons - direktører/- sjefer/- medarbeidere: Hvorfor er de så dårlige til å fange opp kundenes behov? Er de tunghørte? Overser leserbrev etc?
Når kudene klager over mangelfull informasjon så er det kundene man skal lytte til, ikke kolleger på kafferommet! OK? Gratistips!
Og hva med at NSB har landets største busselskap?
Hvordan klarte de det? Kanskje bussfolket bør over på jernbanen?

NSB forsikring til ansatte

Lurer litt på hvor mange som kjenner til NSBs egen forsikringsordning.
De ansatte, og deres nærmeste slektninger (i 2 ledd tror jeg) nyter en fabelaktig god forsikringsordning som innebærer mye lavere premier enn hva andre forbrukere har, som må ty til konvensjonelle dyre forsikringsselskaper. Hvorfor slik forskjellsbehandling?