SIKTET: Ordfører i Vågå kommune Rune Øygard. Foto: Arbeiderpartiet.

Vågå-ordfører bekrefter overgrepssiktelse

For å unngå spekulasjoner har Vågå-ordfører Rune Øygard (Ap) valgt å bekrefte at det er han som er siktet for overgrep mot en mindreårig jente. Ordføreren står fast på at han stiller seg uforstående til anklagene.

Rådmann Tor Arne Gangsø i Vågå kommune i Oppland sendte tirsdag ut en pressemelding der det bekreftes at Øygard er siktet.

Meldingen sendes ut etter et møte mellom den siktede ordførerens forsvarer, advokat Mette Yvonne Larsen, og rådmannen i Vågå, Tor Arne Gangsø.

Det er ulike forhold som gjør at avgjørelsen er tatt, forteller ordførerens forsvarer, advokat Mette Yvonne Larsen.

Les også: - Rettsvesenet håndterer saken

– Blant annet vil han unngå spekulasjoner, og han står fram for å bekrefte det mange allerede vet. Han mener også at han er uskyldig og at det derfor er greit å stå fram, sier forsvareren til NTB.

Tror ikke på tiltale

Ordføreren ønsket også å vente med å stå fram av hensyn til jenta, ifølge Larsen, men han mener dette ikke spiller så stor rolle nå som saken er allment kjent.

Rune Øygard regner med at saken ender med at det ikke blir tatt ut tiltale, legger forsvareren til.

Den 15 år gamle jentas familie anmeldte saken sist søndag. Ordføreren ble pågrepet dagen etter, men løslatt etter avhør. Politiet mener det dreier seg om mer enn én hendelse, og at saken skal ha startet i 2009.

Bistandsadvokaten til jenta, Nina Braathen Hjortdal, sier identifiseringen av ordføreren trolig vil gjøre det lettere å identifisere også jenta.

Se også: Jens ba Øygard ta permisjon

Hun er overrasket at over det var ordføreren selv som opplyste om navnet sitt.

– Burde vært kontaktet på forhånd

– Det har lenge versert rykter, og slik sett er det ikke uventet at navnet blir offentliggjort. Men det er litt rart at det er Vågå kommune som går ut med navnet og informasjonen, sier bistandsadvokaten til ABC Nyheter.

Samtidig bekrefter Braathen Hjortdal at hun og jentas familie ikke har vært involvert i beslutningen om å identifisere ordføreren.

– Det er litt spesielt at det skjer uten at jeg blir kontaktet på forhånd.

– Hvordan reagerer fornærmede og hennes familie på at navnet er offentliggjort?

Det kommer ikke som noen bombe at navnet er kjent. Det er en ekstra belastning, men hun har det etter omstendighetene fint. Hun var forberedt, sier Braathen Hjortdal til ABC Nyheter.

Bistandsadvokaten sier hun frykter at folk skal synse om saken uten å ha nok kjennskap til den.

Det er et bygdesamfunn vi snakker om her, og det er mange som kjenner dem. Dermed kan det komme formeninger og synsinger. Jeg tror likevel ikke at det vil overskygge politiets arbeid, sier Nina Braathen Hjortdal.

Ønsket kontakt

Rådmann i Vågå, Tor Arne Gangsø, sier til NTB at begrunnelsen for å fortelle hvilken ordfører som var siktet var at den siktede ordføreren selv syntes alle spekulasjonene var meget ubehagelige og at det kunne ramme andre ordførere enn han selv.

Siktede og fornærmede er ikke fra samme kommune. Ordføreren er sykmeldt ut denne uken og neste, opplyser rådmannen.

– Rettsvesenet håndterer saken

Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) sier at anklagen mot Vågå-ordfører Rune Øygard er alvorlig og at den skal behandles av rettsvesenet med det alvor den krever.

Landsstyremøtet i Arbeiderpartiet var tirsdag i ferd med å starte opp da pressmeldingen fra rådmannen i Vågå ble sendt til mediene. Her blir det opplyst at ordføreren stiller seg uforstående til anklagene om seksuelle overgrep mot en mindreårig jente og at han inntil videre er sykmeldt.

I første pause under møtet tok Stoltenberg og hans nærmeste medarbeidere timeout for å finpusse uttalelsene han skulle med overfor pressen som ventet i salen. Partisekretær Raymond Johansen tok ordet først.

Rådet ham til å ta permisjon

– Jeg ble tirsdag informert av ordføreren selv om den alvorlige siktelsen. Dette tok jeg til etterretning, men ga ham det rådet å ta permisjon, opplyste partisekretæren.

Stoltenberg ville ikke spekulere om noen sider av saken.

– Det er politiet som vurderer spørsmål om skyld. Slik fungerer det i en rettsstat. Det er en alvorlig sak, med en alvorlig anklage. Nå skal politiet etterforske og gjøre det de skal i slike saker, sier statsministeren.

Han opplyser at han traff ordføreren i Vågå for et par uker siden, og at han har kjent ham noen år. Men statsministeren har ikke har kontakt med Øygard siden opplysningene om saken nådde partiledelsen.

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Er ordføreren alpinist, ...

... ettersom ABC skriver at han er "utforstående"? Står han på ski, dvs. "utfor"? Eller stiller han seg "uforstående" til saken? Norsk rettskriving er ikke alltid lett; det er mange ganger lett å gå seg vill i språket vårt!

Ikke bare i språket;

det er lett å gå seg vill i konspirasjoner, også.
Som denne:
"Menn i Frp er mer menn enn menn i andre partier. Nærmest kommer Ap. Menn i Frp tar seg en øl og skjems ikke over hengemage.
På motsatt side: Sosialistisk Venstreparti. Ingen vil vel påstå at Lysbakken, Holmås og Solhjell fremstår som mannsidealer....Grunnen til at de går med myke sko, er fordi det er det nærmeste de kommer utendørs tøfler.
Om menn fra Krf kan kalles menn, kommer an på de øyne som ser. Ser Knut Arild Hareide, f.eks. Pen, og utrolig pyntelig. Sikkert en god konkurrent for SV-trioen med en kost i hånden foran kjøkkenvasken. Mannslingene på ytterste venstre i Rødt kjennetegnes av flotte sykler med matchende sykkelhjelmer."
Denne "teorien" ble fremsatt i et hyggelig lag for en tid tilbake.

Walter Langøen og manssjåvinisme

Du som pensjonist bør kunne finne deg en annen og langt mer givende hobby enn i full offentlighet filosofere over hva en "ekte mann" er og hvem som er / ikke er det. I din alder burde du tilegnet deg en større livserfaring og sunn fornuft enn i full offentlighet filosofere over hva en "ekte mann" er og hvem som er / ikke er det. Som voksen kvinne, godt gift, gift med en "handyman", vi er begge velutdannet og har meget god inntekt, har voksne barn som også er velutdannet og har meget god inntekt, og da er det helt naturlig at begge deltar i hjemlige oppgaver og plikter, noe også våre barn er oppdratt til og med stort hell utøver i sine forhold. Men ingen av oss kan noen sinne tenke oss å sette politikere i bås eller offentlig gapestokk - slik du her gjør, og det kun ut fra partitilhørighet, hvordan de kler seg, hvilket fottøy de bruker / ikke bruker, hvilket fremkomstmiddel og sikkerhetsutstyr (hjelm) de benytter, om de gjør husarbeid og andre høyst naturlige gjøremål i skrivende år 2011. Det at jeg verken er gift med en med dine holdninger eller har en mann med slike holdninger som far til mine barn, ser jeg på som en stor lykke så lenge du fremstår med mannssjåvinistiske holdninger fra fordums dager. Du fremstår med skremmende holdninger som vitner om lite velutviklet intellekt . Jeg krysser fingrene for at dine holdninger er en hurtig utdøende "rase", hvis Norge ikke skal gå i retning av burka-/nikab-kulturelt kvinnesyn.

Du store min Anne!

Du store min Anne hvor prektig du og din familie er! Nå er det ikke oss private familier Walter snakker om, men offentlige personer. Det er mange av oss som dere. Det ble holdt skjult ganske lenge om denne Vågå ordføreren, men for FrP er det ikke mulig. Politikerne - spes SV - er jo utrolig prakteksemplarer for hvordan man skal se ut som en troverdig politiker - søtt ikke sant? til det en dag skjer noe - kanskje.

Anne: Skal si du

tok det til deg. Regnet med det ville komme reaksjoner. Men en mening er en mening, Anne, uansett hvor mye du føler avsky.
Men jeg må gjenta: Dette fortalte et familimedlem meg i telefonen. Han hadde vært ute på by`n sammen med andre. Og der ble denne meningsytringen fremsatt. Og slik fikk jeg den gjenfortalt. Noenlund ordrett.
Beklager hvis jeg tråkket deg på tærne. Det var ikke meningen å fornærme deg.
Ellers kan jeg fortelle deg at den som kjenner meg på ingen måte vil være enig i dine karakteristikker av meg. Du vet faktisk ikke hva du snakker om når du klistrer merkelapper på meg. Du kjenner meg ikke, og jeg har ingen formening om du er ei likandes jente i det daglige eller om du er en ufordragelig bedre-viter. Jeg deltar ikke på nettet for å være personlig. Du gjør som du vil.
PS: Hvordan vet du noe om meg? Hold den lange nesen din langt unna! Lykke til med de gode inntektene.....

Prektige Anne

Du har da noen gode poeng der, men de koker bort i ditt selvskryt og prektighet. En skikkelig rødstrømpe.
Og så synes jeg det er greit om du holder deg noenlunde til saken som diskuteres. Hvem i alle verden skulle være interesert i høre om hele din prektige families inntekt og koppevask?
Dessuten bruker du en lite grei hersketeknikk når du kommenterer inteligensen til de som har andre meninger enn deg.
Ikke tror jeg at du har et så bra ekteskap heller, for hvis man leser et senere innlegg fra deg her så avslører du et skikkelig mannehat.

Til Walter

En tåpelig "teori", spør du meg!
Om du vil kan jeg ta deg med ut i villmarka et par uker, så får vi se hvem som er mann eller ikke.
NB! Jeg er ikke FRP´er!

Ooooooo....

...så tøff du er! Er heller ikke enig i denne "teorien", men det gjør det ikke bedre at du og denne Anne Mone Olsen står frem for å fortelle hvor tøffe/kule/perfekte dere er. Mange av oss er menn selv om vi aldri kunne tenke oss å reise i nærheten av villmarka, engang. Ikke har det noe som helst med saken å gjøre heller. Venter ikke at denne Walter Langøen skal forstå det, men du, Roy, burde vite bedre nå...
Uansett, tragisk at en person i en slik stilling skal misbruke sin makt på denne måten... tro at han skal slippe unna med hva det skal være. Men det har jo alltid vært slik i AP. De er mer ute etter personlig makt enn å faktisk gjøre noe for dem de påstår å representere. Og når de først har det, så kan folk bare skygge banen, da kan de gjøre som de vil!

Til Jørn

Sa da ingenting om hvor kul, perfekt eller tøff jeg er/var. Var det noe du misforsto? Jeg inviterte bare Walter ut på en tur i villmarka. En slik tur KAN faktisk gi en god indikasjon på hvor mye mann en person er, enten du har lyst å bli med eller ikke. Og selvsagt finnes det menn rundt oss som ikke vet forskjell på et tyttebær og et ekorn, og som aldri har satt sine ben i villmarka. Og for all del, det er sikkert mulig å finne andre metoder, for å måle Walters mandighet. Men, det er ikke det som er poenget.
Du blir i hvert fall ikke automatisk mann selv om du har hengemage, drikker øl, drar på heisatur til Danmark, drar på harrytur til Sverige eller promper høylytt på bussen. Det er forskjell på det å være mann og det å være vulgær. Du blir heller ikke mer mann ved å mobbe andre, fordi de har et spinkelt utseende.
Når Walter legger opp til en slik tullete beskrivelse av hva en mann er, så må han vente å få "svar på tiltale".
Og det tullballet du lirer av deg angående folk i AP og personlig makt, er bare tøv. Det er ikke verre i AP, enn i andre politiske partier.
Eller rundt oss ellers i samfunnet, for den saks skyld. Maktmennesker/maktmisbrukere finnes overalt. Men la oss for Guds skyld håpe, at de er i mindretall.
NB! Skal på harrytur til Sverige i dag, jeg.

Hmmmmm...

..."så får vi se hvem som er mann eller ikke." Dette er en ladet setning, Roy. Hvem som helst kan se hva du mener her, selv om du ikke skriver det rett ut.
Og jeg sa faktisk at jeg heller ikke hadde mye til overs for den teorien. En mann er en som har baller nok til å stå til rette for egne ord og handlinger selv om han kan få trøbbel for det. Ja, og har et par EKTE baller også, selvsagt. Hei! Det var nettopp det Bård Hoksrud gjorde! Mens denne AP-ordføreren altså stiller seg "uforstående" til anklagen mot ham, og blir bedt av hr. Stoltenberg om å "ta ferie". Underforstått; "så har avisene gått lei av den saken til du kommer tilbake". Jo, slik er det i DET partiet. Maktsultne kamerater alle sammen.
Og du vet, det jeg "lirer av meg" om personlig makt? Det er ikke tullball. Vi har sett så mange eksempler på at fremtredende (og andre) AP-folk misbruker makten de har til egen vinning, at det bør selv du med dine tilsynelatende politiske skylapper ha fått med deg.
Vel, god tur til Sverige. Øl eller kjøtt eller begge deler?
Ah! Jeg vet! Godis...

Er enig med deg der.....

En mann er en som står for egne meninger og handlinger selv om han får trøbbel for det. Men, den frekkheten enkelte legger for dagen i det "moderne" Norge, har ingenting med manndom å gjøre. Det er en form for frekkhet som bare blir teit. Og ja, han bør også ha EKTE baller, selvsagt.
Maktsyke er vel strengt tatt de fleste politikere, fra FRP til Rødt - til en viss grad. Noen mer enn andre. Men, ikke mer i AP enn andre partier, DET er tullball. Synes det oser godt av maktsyke både hos Siv Jensen, Erna solberg, Jens Stoltenberg, Han der Venstrefyren m fl.
Og politiske skylapper?
Vel, vel. Det er forskjell på det å ha politiske skylapper og det å tenke selv. Sette seg ned og inn i, hva de forskjellige partiene står for - for deretter å bruke egne tanker og gjøre seg opp en mening om hva man er mest enig i. DET er vel ikke å ha skylapper?
Verre er det når man forsvarer alt hva "sitt" parti står for, uansett. DET er å ha skylapper.
Svensketuren ble meget vellykket, forøvrig.
4 flasker vin, 10 øl, 1 pose stekt løk, 1 flaske dusjsåpe, 1 pose polarbrød og en banan. Kort sagt, tidenes svenskehandel.

Hva i allverden er du da?

En som stemmer med de Borgerlige og en Sosialist er jo begge av kjøtt og blod. I bibelen står det vistnok at alle er like for herren, du selv syns du står et hakk høyere enn Gud du da.

Jan Carlsen: Det står faktisk...

..."uforstående". Ingen overskudd av t'er der.

I tillegg sykemeldt - snakk om uflaks.

Det er ikke lett å være ordfører. Først blir man uforskyldt mistenkt for overgrep. Ikke nok med det. Så rammes man av en sykdom slik at man heller ikke kan jobbe med å få seg renvasket.

En ulykke kommer sjelden alene.

En siktelse er i mange

En siktelse er i mange tilfeller en alvorlig psykisk belastning som hvem som helst ville fått sykemelding for.

Ja, men han er jo ikke sykemeldt for en psykisk belastning.

Men en fysisk sykdom, fra for han fikk disse beskyldningene. Og til alle som mener at han burde bli uthengt tidligere, "slik FRPere blir". I denne saken er det ikke offentliggjort med hensyn til den mindreårige, og ikke til ordføreren. I Frpernes sak har jo dette ikke hvert nødvendig.

Javel .....hva nå ?

La meg først si at det ikke er riktig å dømme før saken er rettslig behandlet . Når det er sagt kan jeg ikke unngå å registrere at vedkommende ordfører mener at tiltale ikke vil bli utferdiget ...
Den som lever får se .

Men....

.....Hoksrud ble forhåndsdømt av Tv2 lenge før andre i Norge visste om saken.

Hehehe

Humrer av kommentarene her.

STÅR FRAM

Står visste pressen ville finne ut hvem denne orføreren var.Uskyldig inntil det motsatte er bevist.


JILL

AP

Alle forsto at det var en fra AP siden det ikke ble offentlig med en gang.Nå kan han forhånd dømmes slik FRP folk blir.Dette tar bort noe av fokuset på FRP.Media har vist de støtter AP ved å sjule dette.

Ja, egentlig rart at "natt og

Ja, egentlig rart at "natt og tåke" ekspertene ikke har klart å dekke over dette fulstendig. Her ligger det nok andre ting bak, kanskje AP rett og slett har funnet ut at de vil bli kvitt ham.

Offer!

Virker som FRPere nyter å sette seg i offerrollen. Tror vist dere er martyrer som kjemper en hard kamp mot de 85% av folket, som dere kaller eliten.

Elite

"Eliten" er gjerne SVere som skal være så mer intellektuelle enn andre. Merkelig nok var det 96 prosent som ikke ville tilhøre eller likte eliten ved valget.

Få sparken

Nå må vi kunne sparke slike menn.Vet ikke hva som er galt med menn at vi ser så ofte de ikke har styr på hodene sine.Skal vi få slutt på dette så må vi si nei og ta dem ut av jobben.det skulle bare mangle. Slik vi nå ser er at det blir så vanlig at vi ikke bryr oss.Her er det så mange som lider og for noen er kanskje livet videre også vanskelig.Det ser ut til at mange mannlige politikere ikke klare å få en rolle som bl. ordfører.her blir menn svake og hvorfor er det så greitt å være en horebukk og overgriper.Ja, han nekter og det er vondt om han har rett,men det er vel dette alle prøver seg først til alle er lei av saken ,så kommer sannheten,men vi er tomme, og ei ny sak kommer kanskje.

Mannen vil

miste jobben om han er skyldig eller ikke.

overgrepssiktet

alle er vel uskyldig uansett hvem det er inntil det motsatte er bevist . hvis denne ordføreren hadde innrømmet å ha gjort dette hadde han vært i media fra dag en, tror nu jeg da .dessuten er vel ikke media kjent for å skjule noen uansett hvilket parti dem kommer fra.

hva vil arbeiderpartiet gjøre

hva vil arbeiderpartiet gjøre med denne overgrepskulturen i partiet tro?er det ikke på tide at de rydder opp nå,hvorfor ligger ikke tv2 i buskene oppe i vågå for å se om det er noen avsløringer å komme med

Hva vet du om at Tv2 ikke

Hva vet du om at Tv2 ikke ligger i buskene, men at de faktisk ikke har en eneste avsløring å komme med?!

Antar dette er en ikke-sak.

Knut

Dette var ord midt i blinken. Kanskje kommer Stoltenberg og legger "lokk" på saken