Irans president Mahmoud Ahmadinejad klarte torsdag å provosere FN-representanter fra en rekke land til å forlate salen under FNs 66. hovedforsamling i New York. Foto: Scanpix/EPA/ANDREW GOMBERT

Ahmadinejad provoserte FNs hovedforsamling igjen

Både Frankrike, Canada og flere europeiske land fulgte etter USAs diplomater da de forlot FNs hovedforsamling under talen til Irans president.

Torsdagens massesorti er ikke den første Mahmoud Ahmadinejad har framprovosert, men var ifølge CNNs reportere en av de største.

Representantene fra USA forlot salen da Ahmadinejad blant annet uttalte at terrorangrepene 11. september i 2001 var «mystiske» og en unnskyldning for USAs angrep på Afghanistan og Irak.

Deretter forlot franske, kanadiske og en rekke europeiske representanter salen. Ifølge en fransk diplomat skal protestaksjonen ha vært koordinert på forhånd mellom diplomater fra USA og de 27 EU-landene.

I tillegg til å sette spørsmålstegn ved 11. september-angrepene, kom Ahmadinejad også denne gangen med bemerkninger rundt jødeutryddelsene under andre verdenskrig.

Selv om palestinernes president fredag skal levere sin søknad om anerkjennelse til FN, nevnte ikke den iranske presidenten dette. Heller ikke kjernekraftprogrammet i hjemlandet ble tatt opp, og også den arabiske våren ble forbigått i Ahmadinejads tale.

Les flere nyheter

 

Lesernes kommentarer

Ahmadinejad klarte torsdag å provosere

Bra noen klarer å provosere, så kanskje det skjer noe fornuftig.

Nå skal man ikke bare kimse av 911 heller, om man kikker litt på hendelsene den dagen.
United 93 der det styrtet, ble fint lite funnet.
Så og si intet av passasjerene eller likene av de, det meste av flyet vekke ? motorer på hver 5 tonn vekke ?
Hvor ble alt av....

Eller fly inn i Pentagon, kikk på videoer av bygg rett etter styrt.
Hull i vegg etter flykropp, men intet spor at det også skulle ha slått inn i veggen to motorer på hver 5 tonn.

Mye rart skjedde den dagen, så kan man jo gjerne bare tenke sitt hver og en.

USA sine angrep på Afghanistan og Irak har de jo selv i ettertid vedgått kanskje ikke var så lurt, så hvorfor bli sur for det.

Terrorstat

Mange forlot salen,..... men det gjorde nok ikke Norges representanter,... de klappet vel og jublet sammen med de andre frie demokratiske statene so N-Korea, Cuba, Venezuela og andre menneskerettskjempere fra diverse land...... har vel blitt instruert av Støre på forhånd.

Nei og det burde de heller

Nei og det burde de heller ikke, hva gjør du når du hører noe du ikke liker eller at noen du ikke liker skal holde en tale? Er det en ansvarlig handling å bare gå. Dette er FN, det er vel mange land som sier og gjør ting som mange ikke liker, men man kan ikke bare gå. Liten voksen måte å håndtere ting på.
Tenk hvis alle skulle gå når Israel eller USA holdt en tale fordi vi ikke er enige i måten de de driver politikk på.

IRAN

IRAK ble angrepet forde de hadde ødleggelses våpen.De viste seg var en bløff fra en enkelperson.Mange er blitt drept på grunn av denne krigen som var en angrepskrig fra USA uten mandat i FN.Dette burde USA betale for på lik linje med Hitlertyskland.

Hvem provoserer hvem?

Det han mener er nok at alle disse menneskene som ble utryddet ikke har levd forgjeves og at 11.september var deres hevn og at ikke de, men Afghanistan og Irak i stedet ble utvalgt til å bli "straffet" for forbrytelsen gjennom krigføring og plyndring av disse landenes ressurser, fordi disse menneskene som ble utryddet allerede har mistet alt og ikke har noe mer å tape. Om det er dette FN løper fra og forlater salen for så er det etter min mening mer sjokkerende og også det at de stikker av hele tiden og "stikker hodet i sanden" hver gang denne ubehagelig sak dukker opp og skal løses er ganske mystisk og provosenrende på samme tid fordi ansvarsfraskrivelse for å unngå konflikter løser heller ingen konflikter. Det er for lettvint å bare late som ingenting og gå ut om det ikke går deres vei. Før eller siden vil de bli konfrontert allikevel for slike ting har en tendens til ikke å forsvinne av seg selv før de er blitt løst og behandlet. I løse lufta kan jo intet løses og et vedtak er det som må til før noe kan gjøres overhodet. Uten vedtak vil ingen av partene få fred fordi ingen mennesker er skapt for tilintetgjørelse.

Tanker om temaet...

Jensemann sier at vi skal møte slike ting med mer demokrati og mer åpenhet.