Socialdemokraternes partileder Helle Thorning-Schmidt vinker til tilhengerne etter at valgseieren er klar. Hun blir dermed Danmarks første kvinnelige statsminister. Foto: Scanpix

Danskene valgte Helle og farget landet rødt

Danske velgere byttet ut den borgerlige regjeringen og stemte fram historiens første kvinnelige statsminister. Jubelen sto i taket hos de røde da ti års ventetid var over.

– Kjære partifeller, vi gjorde det! utbrøt Helle Thorning-Schmidt da hun inntok talerstolen på Socialdemokraternes valgvake godt over midnatt.

Ti års ventetid og en lang og spennende valgkveld ble brakt til ende da Danmarks første kvinnelige statsminister endelig viste seg klokken 00.20.

«Danmark har igjen fått en sosialdemokratisk regjering», og «Helle, Helle, Helle» runget i salen i konsertlokalet Vega da 44-åringen talte til sine tilhengere.

– I kveld har vi vist at Socialdemokraterne er en stor og bærende kraft i Danmark, sa en jublende partileder.

– I dag er det skiftedag i Danmark. Vi er klare til å ta vår tørn, fortsatte hun

Thorning-Schmidt benyttet også anledningen til å invitere liberalerne i De Radikale til regjeringsforhandlinger fredag og i dagene som kommer.

Ti år til ende

Selv om valget ble jevnere enn enkelte på forhånd hadde trodd, lå de røde an til seier gjennom hele valgkvelden.

Ti år med blått styre er dermed over i Danmark, og selv om statsminister Lars Løkke Rasmussens Venstre ble største parti, må han forlate statsministerposten.

Da så å si alle stemmene var talt opp, lå de røde an til å få 91 mandater i Folketinget, mot 88 for de blå. Det var med andre ord så vidt båten bar for opposisjonen.

Løkke Rasmussen fastslo ved 23-30-tiden at det ikke lenger var «parlamentarisk grunnlag for en blå regjering». Han varslet samtidig sin avgang.

– Stått sammen

For Socialdemokraternes leder Helle Thorning-Schmidt er valgseieren en stor triumf etter nederlaget i 2007.

Leder Villy Søvndal i Socialistisk Folkeparti (SF), Socialdemokraternes nærmeste allierte, holdt en følelsesladd tale da seieren var klar. Han ble mottatt som en rockestjerne da han kom til partiets valgvake.

– Takk for innsatsen, vi har skrevet historie, sa han til folkemengden utenfor.

– Vi har kjempet fra dør til dør og stått sammen, sa han, og slo fast at partiet har vært med på å skaffe landet en ny, rød regjering.

SF gikk kraftig tilbake sammenlignet med valget i Danmark i 2007, men skal likevel for første gang delta i et regjeringssamarbeid.

Ventet på Helle

Allerede ved 22.30-tiden hadde en stor folkemengde samlet seg foran huset til Helle Thorning-Schmidt. Der ventet de på at partilederen skulle ta seg til valgvaken for å erklære seg som valgets vinner.

Men den nye statsministeren var fortsatt ikke dukket opp på valgvaken ved 23.45-tiden, selv om så godt som alle stemmene var talt opp.

Også det radikale venstrepartiet Enhedslisten gjorde et svært godt valg, noe den karismatiske partilederen Johanne Schmidt-Nielsen har fått mye av æren for.

– Valgkamper handler ikke om å vinne for å vinne, men om virkelige menneskers liv, sa hun til jublende partifeller sent torsdag kveld.

Erkjente nederlag

Flere sentrale skikkelser fra den konservative siden var tidligere ute enn Løkke Rasmussen med å erkjente nederlaget.

Skatteminister Peter Christensen var blant dem som tidligere på kvelden erkjente at slaget om regjeringsmakten etter alt å dømme var tapt.

Også De Konservatives leder Lars Barfoed, som gjorde et elendig valg, innså at slaget var tapt.

– Det ser ut til at vi har tapt regjeringsmakten, sa han.

Les flere nyheter her

 

Lesernes kommentarer

Sørgelig..

Hørte hva de røde skulle gjøre når de kom til makten, og dette løser ikke arbeidsledighet iallefall.
Det de skulle, var å gi innvandrere like mye som de etniske danske i stønad/støtte.
Ja dette vil nok få danskene til å ville jobbe!

Danskene vil nå få høyere skatter og mer jobbing.

Sørgelig er ordet. Men husk at Rasmussens parti Venstre gikk frem og sosialistene i SF mye tilbake. Sosialistene i Norge har ødelagt svært mye på de seks åra de så langt har sittet. Håper at broderfolket i sør kun får et intermesso på fire sosialistiske år. Nå må den vanlige danske belage seg på mer jobbing, høyere skatter og velferdsgoder tilrettelagt for spesielle grupper.

Fornuftige dansker som kan si

Fornuftige dansker som kan si farvel til ti års borgerlig styre som har gått i stå, og få en ny regjering og et nytt flertall i Danmark.

10 år

Ja etter 10 år med borgelig ser dem nok litt lenger nordover å ser hva rødt har gjort, der det er arbeid å få tak i og en god økonomi. Dem lærer etter hvert

Javisst. Og så må de bare se

Javisst. Og så må de bare se til å finne noen oljefelt snarest mulig. Med de vanvittige inntektene Norge har, kan selv sosialister få overskudd i statsøkonomien. Det er ikke norsk sosialistisk politikk som har skapt den solide norske økonomi. Det er kun de lykkelige tilfeldighetene som er grunn til det. Uten oljen hadde også Norge hatt problemer i dagens urolige verden. Jeg tror ikke sosialistpolitikk er det Danmark trenger nå. Men vi ser nok snart hvordan det går. Vi har dessverre for danskene sett det før...!

Kanskje

jeg tar en tur til Aalborg og feirer...

Gratulerer

Danmark med et nytt styre.
Nye koster feier bedre enn de som er utslitt.
Lykke til.

Gratulerer med valget

Gratulerer med valget Danmark, og med at Dansk Folkeparti ikke lenger skal påvirke dansk politikk.

Kvinne ville jeg IKKE ha vært

Nei, da er det bedre at ytterste venstre påvirker, ikke sant? Slik at kvinner får enda mer utrygge gater å ferdes i fordi politiet skal få mindre ressurser, og flere ikke-vestlige innvandrere i gatene.

Noen ganger undres jeg virkelig på hvordan skandinaviske kvinner tenker. Menn her har tydeligvis fått nok. Nå voldas norske kvinner over en lav sko av utlendinger (alle overfallsvoldtekter har ikke-vestlig gjerningsmann), men mennene gjør ingenting for å beskytte dere lengre. Dere ber jo selv om enda mer utrygge gater gjennom valg og slike kommentarer som du har Wenche, så værsågod. Jeg som mann kan forøvrig leve et ok liv i islam. Men kvinne ville jeg IKKE ha vært.

Takk for omtanken .Voldtekt

Takk for omtanken .Voldtekt er en avskyelig handling.En av de siste jeg hørte om var en norsk mann, på permisjon som voldtok en jente han hadde blitt kjent med på nettet.'Så din påstand om at kvinner voldtas over en lav sko er vel noe farget av ditt politiske syn.

Gratulerer med valget.

Veldig bra at de konservative og rasistene Dansk folkeparti gikk kraftig tilbake.Og at partiene til venstre kommer til taburettene.Regner med at resten av flokken til Kirsten Halvorsen og Erik Soleim nå går inn i Arbeiderpartiet.For de er jo for NATO,innvasjon i Afganistan og bombing av Libya.Vi trenger et alternativ til Venstre,og der kan vi samles vi som har konfliktløsning og forhandlinger som Mandela har løst dette.Gode miljøløsninger,sosiale ordninger,nerrustning og freddsløsninger.Likeså må vi støtte Palestina som eget land.

Gratulerer, Danmark.

Nå vil styre og stell bli mer på linje med det danske folket, slik vi kjenner dem.
Trivelig, gjestfrie, utadvendte og tolerante.
Ut med Dansk Folkeparti, inn med de røde. Gratulerer!

Det er fremdeles godt å være norsk, i Danmark.

Alvor...?

Mye av dine kommentarer er vanskelig å ta alvorlig, Belseth ! Jeg er jevnlig i Danmark og har ikke oppfattet dansker de siste ti år som utrivelige, ugjestmilde,innadvendte og intolerante. For slik må din kommentar forstås.
Er dette ditt alvor?

Hvordan er det du leser da, mann?

Jeg er OGSÅ jevnlig i Danmark og har HELLER IKKE oppfattet dansker de siste ti år som utrivelige, ugjestmilde,innadvendte og intolerante. ALDRI.
Om du oppfatter det sånn, må jeg få lov til å lure. Du er ikke tilfeldigvis i baren på danskebåten, akkurat nå? Eller?
Jeg sier da vitterlig i min kommentar at STYRE OG STELL nå kanskje kan bli slik, vi KJENNER det danske folk.
Trivelig, gjestfrie, utadvendte og tolerante.
Det ER godt å være norsk i Danmark, og blant det danske folket, har det alltid vært godt å være norsk i Danmark.

Du skriver at " nå vil styre

Du skriver at " nå vil styre og stell bli slik vi kjenner danskene, o.s.v." Underforstått var det ikke slik før sosialistene fikk makten.
Og så synes jeg at du bør holde deg for god til å anta at folk ikke er edru fordi de ikke er enig med deg i ett og alt.Dette er en debattkanal, ikke et krangleforum.

Til Torstein

Ja - "STYRE OG STELL VIL BLI slik vi kjenner....", og alltid har kjent den danske mann og kvinne - som utrolig trivelige og joviale mennesker.
Den jevne danske har ALLTID vært slik. Synd at det skulle være så vanskelig å forstå. Men, vi ER enige i at danskene er et trivelig folkeferd, spesielt mot oss som er norske. Har aldri sagt noe annet.
Det med baren på danskebåten var ment som en spøk, ikke noe annet. Beklager om du oppfattet det som noe annet enn det jeg mente det som.
Og ja, selvsagt skal vi debattere, og ikke krangle. Helt enig med deg der.

Danmark har lite

olje å smøre maskineriet med, så sosialistregjeringen kan neppe øke skattene mye uten at det går ut over konkurranseevnen..

Er det noe danskene trenger i disse tider så er det senkt skattetrykk og ikke økt..om det øker vil lønnskravene også øke.

Danmark kan jo ikke gjøre som Norge som bare blåser opp den allerede store offentlige sektor til uante dimensjoner, for å kompensere tapet av arbeidsplasser i verdiskapende sektor..

Grenseløs

Nå blir vel grensene åpnet for fredelige innvandrere fra øst-europa og alle andre plasser, nå blir alt bra bare det kommer nok innvandrere, også via Danmark til Norge, akkurat hva vi trenger.