Alle var fornøyde med seg selv
LILLESTRØM (ABC NYHETER): Så er en av de store begivenhetene i årets valgkamp over, NRKs tradisjonelle partilederdebatt.
Og etterpå tok ABC Nyheter pulsen på hvordan politikerne følte de hadde lyktes.
Les også: Kvinner, nerver og politi på partilederdebatt
- Tror du at du økte oppslutningen om Arbeiderpartiet med din innsats i dag, Jens Stoltenberg?
- Ja, det følte jeg at jeg gjorde. Men det behøver ikke å være sant av den grunn. Velgerne er de suverene dommerne, sier han.
- Fikk fram vårt
En av de andre vinnerne på meningsmålingene denne gangen, Venstres leder Trine Skei Grande er litt mer forsiktig:
- Jeg følte i hvert fall at jeg klarte å komme ut med våre kjernesaker, skole og miljø. Det ble en god debatt, sier hun.
- Noe har skjedd med oss. Vi er ikke så hakkete lenger, sier Trine Skei Grande.
- Vanskelig å si
Men dette handler ikke om at noe skal være nytt for meg og deltakerne her, men at vi får fram forskjellene for velgerne.
- Det er alltid vanskelig å si om jeg klarte å hente flere stemmer, sier Senterpartiets leder Liv Signe Navarsete, og legger til som sin Venstre-kollega:
- Men jeg fikk fram viktige saker Sp er opptatt av, som distrikter og det som foregår lokalt i kommunene. Og det er jo det et kommunevalg handler om, slår Navarsete fast.
Venter og ser
Frp-topp Siv Jensen er enda litt mer varsom:
- Om jeg har klart å få flere stemmer til Frp, får vi se mandag, men jeg håper det. Mitt budskap er at hvis folk vil ha Frp-politikk, så må de stemme Frp, sier Jensen til ABC Nyheter.
Fikk ut Høyre-budskap
Erna Solberg, Høyres leder, synes hun fikk ut noen av de viktigste budskapene fra partiet, uten at hun vil si noe om virkningene av dette på velgertilstrømningen.
- Hvor mange som stemmer på oss, blir ikke avgjort bare her, men er summen av all aktivitet rundt omkring, sier Solberg.
- Ja, hvis de lytta
Kristelig Folkepartis Knut Arild Hareide er optimistisk på spørsmålet om han har vunnet nye velgere for partiet.
- Ja, hvis de har lytta godt til hva jeg sa, svarer han.
- Jeg fikk ikke så god tid som de andre og større, men var godt fornøyd med at jeg fikk fram vår politikk, sier han.
Ingen hørte noe nytt
Ingen av politikerne vi snakket med, hørte noe som var nytt for dem i løpet av debatten.
- Nei. Men dette handler ikke om at noe skal være nytt for meg og deltakerne her, men at vi får fram forskjellene for velgerne, sier Stoltenberg til ABC Nyheter.
Det samme mener Trine Skei Grande:
- Poenget med denne debatten var ikke å bringe noe nytt, men å avklare forskjellene, sier hun.
Innvandringen uteble
Blant temaene politikerne ble dratt gjennom var skolepolitikk, samferdsel og helse.
Men denne gangen forble Frp's tradisjonelle tema innvandringspolitikk utelatt. Nesten.
I sin sluttappell avsluttet Siv Jensen med:
- Stem på Frp. Din stemme avgjør om det skal være nok sykehjemsplasser - og om det skal bygges et asylmottak der du bor eller ikke.
Integrering i morgen?
I morgen er det ny runde og siste runde før mandagens kommune- og fylkestingsvalg for de samme politikerne, denne gang på TV2s nyhetskanal.
- Kanskje kommer integrerings-spørsmålet opp der, sier Sps Liv Signe Navarsete før hun forlater Lillestrøm.
- Men da dreier det seg ikke om innvandrings-politikk, men om integrering. Integrering er det jo kommunene som skal gjøre, sier hun.


Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Lesernes kommentarer
Hans Martin Øvre
10. september 2011 - 7:11
Skremmende.
Harald Olsen
10. september 2011 - 10:12
Sliten ?
Job
10. september 2011 - 9:20
enig
Bjørn Johannessen
10. september 2011 - 12:01
Mitt inntrykk
Jeg synes at de klarte seg bra. Skei Grande overrasket positivt. Siv Jensen gjorde det bra. Særlig i sluttapellen var det krutt. Erna er en dyktig og klarttenkende politiker, det fikk hun vist i debatten. Litt usikker på hvordan Rødt klarte seg. SV imponerte ikke. Virket litt uryddig. Navarsæte må vel regnes for debattens taper. Hun virket nebbete og kaklende, kom med lettvint retorikk. Hareide er ennå litt ny, men fikk applaus i stua hos oss.
En av vinnerne må vel være Jens Stoltenberg. Han fremstår som meget sympatisk, rolig, kunskapsrik, og avbalansert og med grep om spørsmålene.
Men alle disse klarte seg bedre enn jeg hadde gjort.
Harald Haha
10. september 2011 - 12:17
Mitt inntrykk av den politiske debatten.
Navarsæter var balansert tydelig i sine replikker.
Kristin Halvorsen sin replikker på skole politikk var godt fremført.
Venstre sin Grande var ikke så storkjeftet som hun pleier og det var greit det.Hareide har selvironi og han legger litt humor inn i politikken.
Alle var dårligere enn min tipp oldefar.
Jan Stedje
10. september 2011 - 13:09
Statsminister Bløffenberg
Men Stoltenberg skal ha ros for to ting: han har både klart å få Senterpartiet til å bli et rødt parti og nesten utryddet SV (som kun er et Ap-light). Senterpartiet er blitt så rødt at partiet til og med i regjering går inn for formuesskatt på arbeidende kapital. Dette har ført til nyskapingstørke i distriktene, Verst har det gått ut over Sp-lederens hjemfylke Sogn og Fjordane, der en direktør i Innovasjon Norge sier: Nesten ingen våger å satse lenger i Sogn og Fjordane!
Godt jobbet Jens med forvandlingen av både Senterpartiet og SV!
Jan Stedje
10. september 2011 - 13:26
Den verste bløffen
han ga de kreftsyke håp om 20-dagersfrist!
Stoltenberg lovte 20 dager, og løftet kom i
slutten av juni.
Det er ikke bra at en partileder og statsminister slik utnytter kreftsyke mennesker i en valgkamp!
20-dagersfristen viser seg nemlig i ettertid å være en bløff.
Arnt Orskaug
10. september 2011 - 13:49
Det er ikke stortingsvalg nå!
De vektlegger nasjonale partilederdebatter alt for mye oppmerksomhet.
NRK bruker ikke sendenettet og distriktskontorene til fordel for den lokale valgkampen.
I stedet for at Marienlyst går ut over hele landet over alle de regionale senderne i beste sende tid, så skulle distriktskontorene få bruke sine regionale sendere i beste sende tid til fylkelederdebatter.
Den teknologien er på plass i dag, men brukes ikke.
Dersom en investerer i sendenettet og gjør teknologiske tilpasninger, vil det i framtida kunne være mulig å sende kommunelederdebatter.
Da vil hele nasjonenen kunne sitte samme kveld foran TV-skjermen i samme beste sende tid og se sine kommuepolitikere diskutere.
Vilje til å satse på differensierende sendeteknologi er det som sperrer statskanalen NRK fra å lage en bedre lokalvalgkampsdekning.
Johnny Johansen
11. september 2011 - 11:03
Du har ikke fulgt med.
Jan Stedje
10. september 2011 - 14:53
Spørsmålet Jens frykter om 22. juli
PST villedet befolkningen 25. juli og sa at PST kun hadde fått en valutatransaksjon om Breivik i mars i år. Tre dager senere skrev PST et brev, unntatt offentlighet, til justisdepartementet og fortalte at PST i mars fikk en liste der Breivik var knyttet til kjøp av kjemikalier ( avdekket med Interpols assistanse).
Fra 28. juli til 6. september satt justisdepartementet på denne hemmeligheten. Og 6.september smalt "bomben", at PST hadde villedet 25. juli ved å kalle Breiviks kjemikaliekjøp for valutatransaksjon.
SPØRSMÅLET JENS FRYKTER etter valget er dette:
Er han komfortabel med at PST valgte ikke å sjekke en alvorlig henvendelse i mars i år fra internasjonalt politi (Global Shield-rapporten)om Anders Behring Breivik?
Neste spørsmål blir: Kunne 22. juli vært unngått om PST hadde behandlet henvendelsen fra internasjonalt politi i mars i år slik andre lands sikkerhetspoliti gjorde om tilsvarande kjemikaliekjøp (15 personer på tilsvarende liste som Breivik sto ble tatt i andre land i mars/april i år.
Bistandsadvokater sier til Dagens Næringsliv 9. september at etterlatte ønsker å få svar på om barna deres kunne vært reddet.
R Blackmore
10. september 2011 - 17:20
Hallo...?!!
Anne Lise Arnesen Elgesem
10. september 2011 - 17:22
valgløfter uten sikkerhet
Ønske blått i Kristiansand