- Norske og russiske soldater skal trene sammen
Ingebrigtsen har siden torsdag vært i Moskva for å ha samtaler med det russiske sikkerhetsrådet og Russlands forsvarsdepartement.
Han understreker at den planlagte felles treningen er et naturlig skritt videre. Det har tidligere vært felles trening til sjøs med norske og russiske marinefartøyer, og en gang har også russiske fly øvd med det norske luftforsvaret.
– Dette er historisk, sier Ingebrigtsen om enigheten som man nå har om dette mellom Russland og Norge.
Se video: - Velkommen hjem
I over 40 år med kald krig etter andre verdenskrig var Norge og Russland fiender, og heller ikke i de 20 årene etter kommunismens og Sovjetunionens sammenbrudd har det vært holdt felles øvelser på landjorden.
Ingebrigtsen betoner at det ikke er snakk om øvelser med brigader eller store avdelinger. Saken har vært et samtaletema en stund, men det er først nå man er kommet til enighet.
– I dag sa russerne at dette er en god idé, forteller han.
Hva slags trening som det i første omgang vil være snakk om, er ikke avklart. Men felles trening skal skje både ved at russiske soldater kommer til Norge og norske soldater besøker Russland. Konkrete forslag vil bli utarbeidet av de militære på begge sider.– Dette vil skje skritt for skritt, sier statssekretæren.


Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Lesernes kommentarer
Ole Östlund
1. september 2011 - 12:26
NATO ?
Er dette et norsk påfunn utenom NATO, eller i samsvar med
NATO's forsvarspolitikk?
falk
Jan H Pedersen
1. september 2011 - 19:23
Naturlig
Jeg forstår at mange i sør tenker på den tiden når de skremmes av tanken på militært samarbeide.Nato burde jo så absolutt bifalle denne ideen.Sånt er med på å få bort mistanken på begge sider og dermed fredskapende.
Det har jo allerede vært øvelser sammens med russiske fly og marinestyrker som ga veldig positive tilbakemeldinger.
T. A. G
1. september 2011 - 20:06
Vær varsom nå!
For den gangen var det fundamentalt for AP og ha denne fiende, som grunnlag for politisk samarbeide / hestehandel med USA.
Under hele den kaldekrigen var største delen av Norge sett på som ett akseptabelt tap, for å vinne tid til forsvar av USA og Sentral Europa.
Folk som opplyste om de ulovlige U2 flyvningen, ble sett på som fiender, mens de som gjennomførte aksjoene hold munn om risikoen, for bombeangrep mot Bodø!
Jan H Pedersen
1. september 2011 - 20:24
T.A.G
Har selv mange bekjente fra Russland......som bor i Norge og Russland.
(kjenner også endel svensker,finlendere osv.) :-))