
Småpartiene føler seg utestengt
Fakta om småpartier i Norge:
Partiet har norsk energi-, mat- og økonomisk selvstendighet som sin øverste prioritet. Fikk 5341 stemmer ved stortingsvalget i 2009.
Et sterkt ideologisk parti som konsekvent går inn for full individuell frihet. Fikk 330 stemmer i 2009.
Målet er et medmenneskelig samfunn i økologisk balanse. Miljø, klima og solidaritet er kjernesaker. Fikk 9286 stemmer i 2009.
Pensjonistpartiet arbeider for en verdig livssituasjon for alle pensjonister og svake grupper i samfunnet. Fikk 11 900 stemmer i 2009.
Partiet bygger sin politikk på de kristne grunnverdier er restriktive i spørsmål om innvandring. Fikk 2 285 stemmer i 2009.
Et borgerlig parti som vil bidra til å styrke kristen tro og kultur. Fikk 4936 stemmer i 2009.
Et norsk anarkistisk politisk parti som bygger på humanismens idealer. Fikk 140 stemmer i 2009.
- Norges kommunistiske
parti (NKP)
Har et klasseløst kommunistisk samfunn som langsiktig mål. Fikk 697 stemmer i 2009.
En kvinne stopper opp og tar bilde av mosegraffitien på Karl Johans gate denne formiddagen.
- Vil du ha en brosjyre?, spør Hanne E. Marcussen, talskvinne for Miljøpartiet de grønne.
- Oh, I’m sorry, sier turisten og skynder seg videre mot Slottet.
Vi venter noen minutter før Marcussen stopper en ny forbipasserende.
- Jeg husker de grønne fra gamle dager, men dere forsvant. På den tiden var dere «de raringene», men nå er det mer «in» å være grønn, sier Bror Lyvor, og går raskt inn i en diskusjon med Marcussen om hvordan Oslo trenger et bedre og billigere kollektivtilbud.
- Er de grønne et alternativ for deg?
- Nå har jeg allerede stemt, en sympatistemme etter 22. juli. Men det er spennende å se hva de mindre partiene står for, selv om jeg tror de ville måtte endre noe av politikken hvis de kom til makten, sier Lyvor.
Småpartiene er vant til å være i skyggen av de etablerte partiene, hvor de må slåss om oppmerksomheten.
- Det er enda tøffere for oss å komme gjennom media når valgkampen er såpass kort. Derfor satser vi enda mer på sosiale medier og å være ute på stand for å møte folk direkte, sier Marcussen.
- Frustrerende
Selv om hun har forståelse for at mediene skriver mer om stortingspartiene, blir hun ofte frustrert.
- Jeg blir irritert når vi har prøvd å få en sak i media i en uke, uten å få respons. Så kommer Venstre eller Senterpartiet og mener akkurat det samme, og får store oppslag. Da handler det ikke om saken, og det er frustrerende, sier Marcussen.
For noen oppleves det ekstra urettferdig i år.
- Etter 22. juli snakket statsministeren om behovet for mer åpenhet og demokrati i Norge, hvor alle skal få komme til ordet og ingen skal knebles. Men vi holdes utenfor når det arrangeres større møter og TV-debatter. Hvordan gagner dette demokratiet, når bare partiene i posisjon får komme til ordet?, spør Svend Haakon Jacobsen, leder for Norges kommunistiske parti (NKP).
Han viser blant annet til det planlagte folkemøtet i Trondheim 7. september, hvor bare 11 av de 13 partiene som stiller til valg, er invitert. NKP og Kristent Samlingsparti får ikke komme.
- Når vi ikke er sammen med de andre partiene i mediene, oppfattes vi ikke som seriøse. Det er sjikanering og en måte å usynliggjøre oss på, sier Jacobsen.
Les også: Single etterlyset eget singelparti
Sosiale medier skal gi gjennombrudd
Miljøpartiet, som har tidoblet medlemsmassen sin siden forrige kommunevalg, håper årets valg blir et gjennombrudd. Det må de klare uten hjelpe fra de tradisjonelle mediene.
- Et gjennombrudd betyr å komme oss inn nok steder til at vi oppfattes som et nasjonalt parti. Det viktigste er at vi klarer å få inn representanter i de store i byene, og ifølge meningsmålingene ligger vi inne med mandat i Oslo og Bergen. Vi har også mål om å ha representanter i 20-30 andre kommuner.
- Hvordan skal dere nå målet?
- For oss handler det om å få sympatisørene våre til å skjønne at stemmen til oss betyr noe. Fordelen vår er at de vi har av medlemmer, er veldig engasjerte medlemmer. Mens store partier bruker Facebook til å få ut informasjon, bruker vi det mer til å få informasjon inn, som et forum for diskusjon og innspill. Brukerne våre sprer innholdet og slik kommer vi ut via folks nettverk, sier Marcussen.
Les også: Grorud-ungdommen stiller politikerne til veggs
- Må stå ekstra på
På Karl Johan har også Kristens Samlingsparti, Det Liberale Folkeparti og Pensjonistpartiet stand.
- Vi har ikke økonomi til å kjøre annonsekampanjer slik de store partiene gjør, og får ofte beskjed om at det ikke er plass til leserinnleggene våre i avisene, sier leder for Pensjonistpartiet, Einar Lonstad.
Derfor satser partiet hovedsakelig på å være ute blant potensielle velgere. Noen lyspunkter ser han likevel, og forteller om to-tre debatter han har blitt invitert til. Her kommer han til å prate om partiets kjernesaker, nemlig sykehus og sykehjemsplasser – men også lærlingplass for ungdom.
- Mange sier de støtter oss, men på valgdagen faller de likevel ned på det de har stemt tidligere, gjerne også det samme som foreldrene har stemt. Vi må stå på for å få folk til å snu, sier Lonestad.
Les også: Frank Aarebrot: - Eldre velgere er ekle, egoistiske banditter
Demokratenes leder, Vidar Kleppe, synes rikspolitikerne preger lokalvalget for mye – og etterlyser egne valgsendinger mellom småpartiene. Likevel er han optimistisk fremfor valget.
- Vi har ikke flere titalls millioner å rutte med, men vi har menn og kvinner som står på sent og tidlig. Selv om vi har hatt en del drittpakker mot oss i media, fikk vi 124 nye medlemmer bare før helgen. Vi håper å styrke oss i våre kjerneområder, sier Kleppe, som stiller til valg i Kristiansand.

Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Røykfrie ansatte får ekstra fridager fra jobb
Lesernes kommentarer
Laila Petersen
23. august 2011 - 15:03
Akkurat ja.
Bjørn Johansen
23. august 2011 - 15:21
Det er helt utrolig att du
Dag Remen
23. august 2011 - 16:58
Hva snakker du om??
Da blir selvsagt kommentaren til Laila meget treffende. Selvfølgelig er det helt på trynet at AP får stemmer på dette grunnlaget.
Harald Haha
23. august 2011 - 18:32
Du har dine egne definisjoner på sympati stemmer.
40% partiet som det egentlig er når nok sitt mål.
Vinne valget i mange stor byer.
Torun Strømberg
23. august 2011 - 17:03
Det er helt utrolig at du....
Jan Inge Andersen
23. august 2011 - 17:06
Nei. det er helt utrolig
Knut Amundsen
23. august 2011 - 15:28
Til Laila.
Terje Johannessen
23. august 2011 - 15:45
Jeg mener å huske at FrP
Leif E Østli
23. august 2011 - 16:04
Der er jeg llitt uenig
Det er blitt gjort i alle år, å bygge valgkampen på frykt. Kan man ikke bare slenge frem budsjettet. Alle med regjerigsmakt i samme situasjon vil få mange stemmer. Men dett dreier seg om ett kommune valg, ikke stortingsvalg.
Hadde FRP styrt landet, hadde det ikke brukt mindre penger på politi og anti terror rutiner. Vil vel si tvert i mot. Høyre , Arbeiderpartiet og fremskittspartiet. Vil klare å gjøre dette. Også de andre partiene.
Alt med utøya er bare tragisk. Men problem stillingne rundt invandrings problematikk, penge fordeling i utlandet uten målbare resultater, og jakten på en fn jobb eller eu jobb. Som koster landet Norge store summer. For att enkelte skal få lov til å være linse luser, er desverre altfor høy.
Vi er ikke medlem av EU, det ar har folket bestemt. Vi har meget gode forhandlings kort både mot EU, USA, KINA, RUSSLAND
Og vi bør være smartere industrielt med å bygge infra struktur , sikre kompetanse innen forvaltning av p+enger, og råvare basert fremtids kunnskap.
Terje Johannessen
23. august 2011 - 19:16
Hei Leif
Heldigvis er vi ikke med i EU Det har ofte blitt hevdet av de som mener å ha god greie på det, at å stå utenfor ville bety den sikre undergang. Det motsatte har skjedd.
Leif E Østli
29. august 2011 - 15:50
Skjønner ikke helt dette
Hva er total regnskapet mellom, mindre ansatte i staten, og fler ansatte i det private. Er meget talknemlig for att jeg bor i Norge.
Kolberg er den rette mann, i å skape frykt for annerledeshet i Norge. Og dudu og redd jeg for hans sitater. Enten det er Addeco som har opptrått svært dårlig, men det gjør også helse Norge.
Kan du nevne forskjellen i stats budsjettet ? Er vel ikke så store foskjeller i statsbudsjettet. Alle gode løsninger må løftes på fra SV til FRP. Også for drømme forslagene gå bakerst i køen.
Slik situasjonen er nå så tørr ikke avisene trykke. Eksempelvis for ett par uker siden fikk Norges buss, 3 busser ramponert av somalisk ungdomsgjeng!! Skrives ikke en puck om.
Att Oslo har hele skoler dominert av barn fra utnenlandsk opprinnelse.
Att ikke problemene skrives om fordi det kan oppfattes som rasistiske, kan være grobunn for rasisme. Det må det bli slutt på.
Heldigvis klarte SP, og lose oss til å beholde nasjonal skattene for oss selv. Men det synes rart å se politikere som ikke skjønner Norges markedsmakt, dilte etter for å få en FN, eller EU arbeids plass. Og det koster så ihh mange kroner.
Men igjen dette er ett kommune valg. Og ikke ett stortings valg. Og vi må bruke de smarte hodene. Håper folk skjønner det, og ikke begynner å bruke broilere som ikke kan noen ting.
Roy Belseth
23. august 2011 - 15:32
Til Laila
Tror du seriøst at alle de som stemmer på norges største parti, gjør det av sympati?
Jeg stemmer ikke AP. Men skulle jeg gjort det, så hadde jeg gjort det hvis jeg syntes de fortjente det, ikke av sympati.
AP har IKKE blitt det største partiet kun ved hjelp av sympati. AP har da vitterlig vært det største partiet, siden lenge før Utøya.
Kan det ikke tenkes at flere stemmer AP nå, pga. måten de taklet den forrige finanskrisa og Utøya-tragedien? Ikke av sympati, men fordi man nå har en oppfatning av at Stoltenberg faktisk har vist stor Statsmannskunst.
Atle K
23. august 2011 - 15:54
Leste du artikkelen?
Når det gjelder måten de taklet finanskrisa på så var det vel intet spektakulært. De ble presset fra flere kanter og ble fortalt hva som var nødvendig.
Når det gjelder taklingen av Utøya-tragedien så er det ganske vilt at det blir sett på som stor Statsmannskunst. Han har ikke gjort annet enn hva en hvilken som helst statsleder ville gjort.
Det man burde snakke høyere om var hvordan det kunne skje, mangel på sikkerhet, mangel på politihelikopter, båt, mannskap, Vi fikk ganske enkelt fastslått at vi sliter med store mangler og i dette tilfellet kostet det en del unge liv.
Alt dette skal selvfølgelig tones ned for ingen skal såres. De som ble såret er vel ikke politiet og staten....
Roy Belseth
23. august 2011 - 16:07
Skjønner jo...
Men, ja - jeg leste artikkelen og du må gjerne vri og vrenge på min kommentar til du blir blå. Om du ikke gidder å forstå kommentaren min, så er det opp til deg.
Og selv høyre sa at de rødgrønne taklet finanskrisa bra, selv om de var litt uenig om størrelsen på tiltakene.
Og, mange med meg mener at Stoltenberg gjør en bra jobb og utviser statsmannskunst, så du kan men hva du vil om det.
Og det må du få lov til i et demokrati.
Torun Strømberg
23. august 2011 - 17:13
Stoltenberg viser iallfall
Gunnar Celius
23. august 2011 - 17:19
Du har så rett Laila!
R Blackmore
23. august 2011 - 17:47
Heheh
Gunnar Celius
23. august 2011 - 21:37
Heheh? Hvem ler sist her?
Terje Johannessen
23. august 2011 - 19:20
Da vil jeg hevde at de
Terje Johannessen
23. august 2011 - 19:24
Har virkelig FrP så dårlig
Åge Fred Gram
23. august 2011 - 15:21
småpartier.
Laila Petersen
23. august 2011 - 15:26
Bjørn Johansen............
Bjørn Johansen
23. august 2011 - 15:34
Joda Laila det er mye som er
Laila Petersen
23. august 2011 - 15:39
`Ja Belseth
Roy Belseth
23. august 2011 - 16:09
Ja, Laila.
Og, AP var faktisk norges største parti, også før 22.07.2011.
Det er ikke så mye du får gjort med det.
T. A. G
23. august 2011 - 18:10
Det er kommunevalg!
I Oslo hvor Høyre og FRP styrer har kommunalavgifter økt formidabelt, så nei til bruk av eiendomskatt er tydligvis ikke noe hinder for en dobling av kommunaleavgifter i løpet av siste periode.
I tillegg opplever man direkte ran, når man skal levere 1 halv varebil med materialer på forbreningsanlegget. Kostnad kr. 750,00
Lekkasje på vannledning hvor kommunen sender ett trusselbrev og tar seg betalt for lytting med ca 4000,00 for en times jobb med reise.
Når valgfriheten til denne kommunen ikke innbefatter tilrettelegging av nok aldershjemplasser til folk med Jødisk tro eller for andre med alder + 90 ja da er det kansje på tide med ett skifte.
SkiVM som var en ubetinget fest for hele Norge, var ikke akkurat det når Byrådsleder Anette Wiik Bryn sto for en av tidenes største budsjettsprekk og i tillegg ansvarlig for Tøyenbad skandalen:
Metiers analyse viser at prosjektets kompleksitet og et sterkt tidspress har ført til et behov for å øke budsjettrammen med nærmere 600 millioner. Totalrammen for nye Holmenkollen nasjonalanlegg er estimert til 1,8 milliarder kroner, står det videre i pressemeldingen
Her er andre ting vi må betale for av tabber.
Tøyenbadet-skandalen: Rehabiliteringen av Tøyen-badet endte opp med et realt mageplask. Våren 2007 ble det satt i gang oppussingsarbeid, og etter å ha blitt utsatt fem ganger, åpnet Tøyen-badet igjen i februar 2009. I stedet for å koste 60 millioner som først anslått, endte prislappen på 139 millioner kroner. Problemene stoppet imidlertid ikke med det; selv etter rehabiliteringen er det avdekket lekkasjer i bassenget. Utebassengene står dessuten i fare for å bli stengt fra 2012 fordi bystyret (foreløpig) ikke har bevilget penger til å finansiere nødvendige oppgraderinger.
Laila Petersen
23. august 2011 - 15:45
Valget 11
Atle K
23. august 2011 - 15:59
Helt sant!
R Blackmore
23. august 2011 - 15:55
Bjørn og Roy
Roy Belseth
23. august 2011 - 16:15
Takk for den.
Takk for god støtte. Kommentaren din gir meg oppmuntring til fortsatt å ville argumentere, så saklig som overhodet mulig.