To ras stenger E16 i Valdres

To ras på E16 mellom Øye og Vang i Valdres fører til at veiforbindelsen mellom Valdres og Vestlandet er stengt i flere dager.

– Det største raset er på flere tusen kubikkmeter, og vi regner med at det vil ta flere dager å rydde. Vi må også avvente til geotekniker har vurdert om det er forsvarlig å jobbe der, sier kontrollingeniør Jon Rabben Lundby i Statens vegvesen til NRK.

En naturlig omkjøringsvei ville vært fylkesvei 293 ved Vangsmjøsa, men her gikk det er ras i slutten av juli, og området er ennå ikke ryddet. Omkjøring går derfor via riksvei 52 og Hemsedalsfjellet.

De to rasene gikk noen hundre meter fra hverandre en gang natt til mandag eller tidlig mandag morgen. Ingen ting tyder på at personer eller kjøretøyer er tatt av rasene.

En geotekniker kommer for å undersøke området mandag formiddag.

(©NTB)


Les flere nyheter her

 

Lesernes kommentarer

Hvorfor ikke satse på Rv7

Det har gått så mange ras på E16 at det er jo nesten utrygg til å kjøre der. Millioner ble brukt til å rassikre denne vegen, ras etter ras. Til og med på Filfjell gikk det en del ras. Hvorfor satser man ikke på Rv7. Hardangerbrua kommer (veien er da ferjefri), Sokna, Ørgenvika kommer (veien til Bergen blir da en halv time kortere) og kjære politikere la oss bygge en tunnel under Hardangervidda (15km) og den kjappeste forbindelse mellom Oslo og Bergen er et faktum uten at Hardangervidda må stenges når det er dårlig vær om vinteren og det er høyst sjelden at det går ras på denne veien! I tillegg er trafikken over Rv7 gjennom Hallingdal økende mens Ev16 gjennom Valdres har gått ned. Så her er det bare å tenke fornuftig!