
Hadde lånt penger – ble nektet stønad
Hva er supplerende stønad?
Har du kort botid i Norge når du fyller 67 år kan du få supplerende stønad. Dermed er du garantert en samlet inntekt som svarer til folketrygdens minstepensjon.
Hvem kan få supplerende stønad?
• Du må ha oppholdstillatelse og være bosatt i Norge.
• Du får stønaden for tolv måneder av gangen. To ganger i løpet av stønadsperioden må du på oppfølgingssamtaler hos NAV-kontoret ditt.
• Stønaden er behovsprøvd og all inntekt fra Norge og utlandet skal regnes med. Inntekten til eventuell ektefelle, samboer eller registrert partner skal også regnes med. Stønaden blir også behovsprøvd mot formue.
• Stønadsretten faller bort dersom du oppholder deg utenfor Norge i mer enn 90 dager i løpet av stønadsperioden.
(Kilde: nav.no)
Da hun søkte om slik støtte, hadde hun 198 819 kroner på konto. At hun hevdet at hun hadde lånt pengene av sine to sønner, hjalp ikke. Det lokale Nav-kontoret, Klageinstans Vest i Bergen og til slutt Trygderetten mener kvinnen ikke oppfyller kravet for å motta supplerende stønad.
- Finansformue over halvparten av grunnbeløpet i folketrygden gir grunnlag for avslag på supplerende stønad. Likvide midler er i utgangspunktet tilgjengelig for dekning av vedkommendes utgifter. Hvor midlene stammer fra, som i dette tilfellet lån fra sønner, er stønadsordningen uvedkommende, mener Trygderetten.
- Sønnenes penger
Kvinnen har forklart at hun kom til Norge i 2001 uten økonomiske midler. Hennes to sønner i Norge hadde satt inn beløpet på hennes konto, slik at hun skulle dekke utgifter til bolig og fremtidige reiser.
Stavanger-advokat Geir Jøsendal har på vegne av kvinnen hevdet at grunnen til at hun hadde så stort beløp innestående, var at sønnene satte inn et større beløp for å slippe å måtte overføre midler hver måned.
- Beløpet er ikke hennes formue, men sønnenes formue som midlertidig er satt in på hennes konto. Det er den reelle situasjonen som skal legges til grunn, og den er at hun ikke har hatt formue overhodet i de årene hun har oppholdt seg i Norge, mener advokaten.
Han mener resultatet blir helt urimelig dersom lånet fra hennes sønner skal tas med i formuesberegningen uten fradrag for gjelden.
- Må leve på lån
- Det strider mot all fornuft å påtvinge henne å leve av lånte midler når det er åpenbart at lånet da aldri kan tilbakebetales. I realiteten betyr det at 71-åringens sønner pålegges forsørgelsesplikt for sin mor, og dette finnes det ingen hjemmel for i norsk rett, skriver advokaten i sin klage.
Som altså ikke nådde fram.
En av 71-åringens sønner, som har vært morens hovedforsørger, og hans kone er begge blitt arbeidsledige og sliter nå økonomisk, går det fram av dokumentene til Trygderetten.

De bruker norsk som hemmelig språk
Tvi tvi, Tooji!
NRK-team skal ha blitt trakassert i Baku
Lesernes kommentarer
Thor Andrè
15. juli 2011 - 21:01
H
Frank Røhmesmo
15. juli 2011 - 21:14
NAV
Job
16. juli 2011 - 7:53
Haaper du finner deg en saann kvinne
Morten Marienborg
15. juli 2011 - 21:29
Luker svindel lang veg.
Det hadde blitt avslag å om da denne personen skulle få innvilget stønad hadde vært helt forferdielig.
Nei takk for at det ENDELIG er gjort et riktig vedtak fra denne statlige instansen.
Bjørn Sørensen
15. juli 2011 - 21:36
Uten tvil
Som det nå er hadde hun plenty med likviditet. Om likviditeten er tilført henne gjennom lån eller gave er likegyldig. Kvinnen har pengene og er dermed i stand til å forsvare sine utgifter. Uten kontrakt, gjeldsbrev og nedbetalingsplan er det mulige (og sannsynlige) tapet som følge av manglende tilbakebetalingsevne långivers ansvar.
Hvis det altså er et lån. Uansett ville tilbakebetalingevnen vært lav med "supplerende stønad", som neppe er rare greiene.
Også långivers ansvar og risiko uten sikkerhet.
Runar Wiik
16. juli 2011 - 7:36
Endelig riktig??
Tommy Ellingsen
16. juli 2011 - 9:59
Har du arbeidet med dette?
Hilde Granum
16. juli 2011 - 13:41
Etnisk eller ikke....
Tviler forøvrig veldig på at de FLESTE etnisk norske sønner har 100.000 å sette inn på kontoen til mora. Tror ikke de FLESTE etnisk unorske sønner har råd til det heller....
Lorentz Hanssen
16. juli 2011 - 8:34
Bløff og fanteri..
Begge ble arbeidsledige, men for en liten stund siden var økonomien såpass solid at de glatt kunne låne ut store beløp uten sikkerhet..
Det hele er bløff fra ende til annen..
Espen Thygesen
16. juli 2011 - 9:17
Skatteundragelse
Oddmund Markussen
16. juli 2011 - 10:06
svindel
Espen Thygesen
16. juli 2011 - 12:42
Betal tilbake lånet
Sivert Sæterbø
16. juli 2011 - 14:42
Kjenner ikke så godt sosialstønadsordningene.
Hans Thomassen
16. juli 2011 - 19:39
LÅN?
Hvordan skulle tilbakebetalingen foregå?