Støtte på monsterveps på hytta
Ambjørn Mustorp skulle besie hytta si i Halden da han plutselig stod og stirret inn i øynene på en veps av den gigantiske slaget.
Den fryktede Geithamsen.
- Jeg hadde planer om å beise en vegg på hytta og plutselig hørte jeg en lyd som var litt utenom det vanlige. Det var en skarpere lyd. Da jeg så under mønet på hytta, så jeg dette monsteret. En kjempeveps, forteller Ambjørn Mustorp til VG Nett.
Lørdag skrev Halden Arbeiderblad at monstervepsen var observert på nytt. Den har nemlig vært utryddet siden 1911 ifølge eksperter. VG Nett skriver at den kun er observert tre ganger i Norge, mellom 2007 og 2008.
Mustorp viste seg å være en småkald fisk og rappet til uhyret med en fluesmekker.
- Den var litt treg, tregere enn en vanlig veps. Jeg fiket til den og da datt den ned i singelen, forteller han videre til VG Nett.
Deretter dro han til Oslo for å snakke med personer med inngående kjennskap til insekter.
Entomolog Lars Ove Hansen trodde Mustorp bare hadde fanget en vanlig veps og var i utgangspunktet skeptisk til om det var et eksemplar av monstervepsen.
Men han måtte straks innse at Mustorp hadde rett.
- Da den kom inn, så jeg at det var en geithams med en gang, sier Hansen.
- Man skal være innmari forsiktig med disse altså, sier han videre til VG Nett.
Kan være farlig
Hansen sier til avisen at dersom folk møter en Geithams skal man ta det rolig. I verste fall får et stikk dødelig utfall.
- En ting er alle de som vet at de er allergiske, men noen har ikke blitt stukket på mange år og kan ha opparbeidet seg en allergi uten å være klar over det. Det kan være døden for dem, sier sier eksperten ved Naturhistorisk museum på Blindern i Oslo.
Hansen oppfordrer nå alle som drikker brus om sommeren til å sjekke ekstra nøye før man sette glasset til munnen.
Får man vepsen ned i halsen kan det være fatalt dersom man blir stukket. Da hovner man opp og kan få vanskeligheter med å puste.
Ifølge Bokklubbens naturhåndbok «Småkryp» er Geithamsen «fredelig av seg og ikke så hissig som mange av de mindre slektningene.»
I Store norske leksikon heter det: «Flere stikk av geithamsen kan være livsfarlige, selv ett stikk kan være farlig for barn.».


De bruker norsk som hemmelig språk
Tvi tvi, Tooji!
NRK-team skal ha blitt trakassert i Baku
Lesernes kommentarer
Reidar Oddløkken
3. juli 2011 - 14:16
Monsterveps
Irene Løkke
3. juli 2011 - 14:22
Ikke utryddet
Kjell Zaal
3. juli 2011 - 14:25
vEPS
det hvil jo føre til dens død. Altså kun hvis den føler seg truet !!!!!!!
Sigve Lundsaunet
3. juli 2011 - 14:42
kun bier dør av å stikke
Men ja, den stikker kun hvis den føler seg truet.)
Rune Hallbjørn Jensen
3. juli 2011 - 19:01
Ikke bare bier.
Ann Karin Sivertsen
3. juli 2011 - 14:42
Vepsen stikker....
Per Olav Husum
3. juli 2011 - 15:40
Og en veps
Tror ikke vepsen kan stikke to ganger samtidig. Hmmm
4. juli 2011 - 8:33
Du tar nok feil her, Husum.
Vidar Weseth.
Astrid B Øvern
3. juli 2011 - 18:52
Logikk?
NICK ELLIOTT
3. juli 2011 - 14:36
Død..??
Ove Berg
3. juli 2011 - 14:50
Jentungen ble vettskremt.
Espen Lund
3. juli 2011 - 15:02
Det finnes en veps som er i
Ove Berg
3. juli 2011 - 15:59
Kjempetreveps
Lorentz Hanssen
3. juli 2011 - 21:10
4 cm mellom øynene.. :)
Ove Berg
3. juli 2011 - 16:57
Asiatisk kjempeveps i Mellomeuropa
Vivian Broberg
3. juli 2011 - 18:23
monsterveps
Dag Remen
4. juli 2011 - 15:47
Observasjoner
Mener selv jeg har observert Geithams 2 ganger på de siste 3 årene.
Det er vel heller det at menigmann ikke gidder å fortelle om sine observasjoner. Det er jo heldigvis ikke noen plikt som beordrer oss til å melde fra om slikt.
Samtidig vil jeg jo si at folk regner med at det er en dronning av en annen vepseart de har med å gjøre.
Gunnar Celius
4. juli 2011 - 16:15
Geitehams
Synnøve Kjerstad
4. juli 2011 - 18:52
Kjempeveps.
Den stikker og har mye sterkere gift en vanlig veps. Så pass på!