Kvinne funnet død i arresten
Politiet fikk melding fra AMK kl 1730 søndag kveld om at en ung kvinne var bragt til legevakten.
Det opplyser visepolitimester John Reidar Nilsen ved Hordaland politidistrikt til ABC Nyheter.
Like etter fikk de melding om at kvinnen hadde forlatt ambulansen. Kvinnen ble hentet av politiet og bragt tilbake til legevakten.
Ble fremstilt for legekontroll
Klokken 2145 fikk politiet igjen melding om at kvinnen hadde stukket av fra legevakten.
Kvinnen ble igjen funnet, og vurdert til å være ruset og ute av stand til å ta vare på seg selv.
Hun ble så fremstilt for legekontroll, som slo fast at det var tilrådelig at kvinnen ble plassert i arresten.
Sjekket av to leger
Ifølge bt.no ble hun sjekket av to ulike leger søndag kveld - en rundt kl 21 og en rundt kl 23.
Torbjørn Hiis-Bergh, fungerende sjef ved Bergen legevakt, forteller at begge legene var i kontakt med psykiater ved Sandviken Sykehus.
- Dessuten ble det gitt tilbud om opphold ved rusakutten ved Bergen legevakt. Ut fra hennes tilstand og situasjonen for øvrig ble hun overført i politiets varetekt og skulle undersøkes på ny i dag, sier Hiis-Bergh til bt.no.
Hun ble så kjørt til sentralarresten.
Like før kl 0900 mandag ble hun funnet død.
- Årsaken til dødsfallet er foreløpig ukjent, forteller Nilsen.
- Mulig historie som rusmisbruker
På grunnlag av det kvinnen oppgav søndag kveld antar politiet at hun har fylt 20 år. Identiteten hennes er ikke fastslått.
- Det er grunn til å anta at hun har en forhistorie innen rusmisbruk, sier visepolitimesteren.
Arrestcellene i Hordaland politidistrikt er ifølge Nilsen underlagt kontroll- og tilsynsregime som krever at hver celle skal kontrolleres hver halvtime.
I tillegg blir cellene kontinuerlig lyd- og bildeovervåket.
Kontrollene blir registret elektronisk.
15 år siden sist
Spesialenheten er varslet og etterforsker hendelsen.
– Politiet varslet oss klokken 0920 og vi sendte umiddelbart to etterforskere til arresten for å sikre logger, journaler og videoer, sier Paal-Henrich Berle i Spesialenhetens etterforskningsavdeling for Vest-Norge til ba.no.
Ifølge Nilsen er det 15 år siden det var et dødsfall i arresten i Bergen.
– Dette er en trist hendelse og vår prioritering nå er kvinnens pårørende og våre ansatte som var på vakt, sier han til ba.no.
Saken oppdateres...
Les flere nyheter her


De bruker norsk som hemmelig språk
Tvi tvi, Tooji!
NRK-team skal ha blitt trakassert i Baku
Lesernes kommentarer
Terje Edmund Mathiassen
20. juni 2011 - 12:51
Ansvarsfraskrivelse.
Det begynner å bli et anseelig antall mennesker, av alle kategorier, som nå har dødd i politiets varetekt.
Hver gang kommer den samme leksa: "Kan ikke si årsaken....", må vente til obduksjonsrapporten er klar - .
Heller burde det vært: "Dette er en uholdbar situasjon, og det skal IKKE gjenta seg!"
Men det gjør det. Gang på gang. Unge mennesker, syke mennesker, eller folk som er så berusede at de burde hatt kontinuerlig overvåking.
Det hevdes riktignok at kontrollen er god, og at det er både lyd,- og bildekontroll på cellene.
Da må det være mangel på kontroll av kontrollen da som svikter? For hvordan kan man ellers forklare at folk har ligget døde i timevis uten at verken lyd- eller bildekontrollen fanger opp at personen ikke engang snur seg på brisken eller madrassen i løpet av et halvt døgn? Eller ikke puster mer?
Det verste er at dettte aldri kommer til å endre seg. Akutten og legene der, politiet likeså, gjør som Pontius Pilatus : "De bare vasker sine hender. . . "
Iallfall har jeg enda til gode å lese eller se noen bli stilt ansvarlig for at slikt hender i fyllearrester over hele landet, til stadighet!
Kjell Arne Larsen
20. juni 2011 - 15:26
Ansvar for seg sjøl, kanskje?
Her er det en person som gjentagne ganger stikker av fra behandling.
Her har ambulanse, politiet flere ganger, 2 leger, psykiatere, AMK etc. vært inne i bildet, for å ta vare på denne personen, som har satt seg sjøl i en slik situasjon.
De fant altså at det beste stedet var politiets arrestlokale - hvilken fagbakgrunn har du, som mener å kunne overprøve denne vurderingen?
Og ville det være bedre at personen døde på sykehuset, eller på psykiatrisk avdeling, kanskje?
Henry O. Datsik
20. juni 2011 - 16:35
Nå er det nå vitterlig slik,
Sturla Laupstad
20. juni 2011 - 16:53
Nå er det nå vitterlig slik
Så her er vel politie taperen uansett hva de gjør.
Hun kan ikke ta vare på seg selv, og hun vil ikke ha medisinsk hjelp. Da står egentlig politiet ovenfor en tap - tap situasjon.
1. De kan la henne være der hun er
2. De kan sette henne i en celle
I denne saken hadde vel utfallet blitt det samme, og politiet hadde fått kritikk uansett. Denne kvinne er faktisk framstil for lege hele to ganger og i begge tilfellene har legen sagt at hun kan sitte i en celle og "tørke". Mao, hun er selv skyld i den situasjonen hun havnet i.
Dog, jeg ser jo navnet ditt, og skjønner hvor du vil med innlegget ditt ;-))
Sissel Helen Grimstad - Paulsen
20. juni 2011 - 14:29
Ung kvinne...en av mange...
I så fall er det alvorlig grunn til bekymring,fordi jeg har for lenge lenge siden hørt at slike unge jyplinger "trener" seg på slike "hjelpeløse"arrestanter,og at det på "uforklarlig "vis har endt med døden for de stakkarene det gjelder.Dette bør granskes nøye og inngående i hvert en eneste tilfelle,og de ansatte/praktikanter,bør gås nøye etter i sømmene og kalles inn til avhør ,en og en - slik at de ikke når å "dekke opp" for hverandre,i en slik sak det det gjelder et menneskeliv !
Asbjørn GAbrielsen
20. juni 2011 - 17:23
Praktikanter
Kjell Arne Larsen
20. juni 2011 - 15:32
Ressursbruk?
Jørn Bentsen
20. juni 2011 - 16:18
Dødssted
Oddbjørn Pedersen
20. juni 2011 - 16:24
Rusmisbrukeri Norge
En alvorlig syk person hører ikke hjemme på glattcelle. Egentlig er det ikke politiets skyld, men poltikerne som ikke innser alvoret.
Norge ligger på verdenstoppen når det gjelder rusrelaterte dødsfall.
Fryktelig trist, jeg ser ingen lys i tunellen.
Henry O. Datsik
20. juni 2011 - 16:38
Overlagt drap
Sturla Laupstad
20. juni 2011 - 17:08
Overlagt drap
Det er faktisk en "bitteliten" forskjell...
Henry O. Datsik
20. juni 2011 - 17:14
At hun ikke kunne bevege seg
Asbjørn GAbrielsen
20. juni 2011 - 17:31
Datsik = sik
For øvrig synes jeg folk er idioter som begynner med narkotika. Det er en betydelig dødsrisiko ved bruk av narkotika.
Henry O. Datsik
20. juni 2011 - 16:39
Er det ikke litt kvalmende av
Ann-Kristin Normann
20. juni 2011 - 21:34
du har så rett, så rett..
finner en svakhet hos offeret og benytter det som vaskeklut - og i dette tilfellet også som håndklede.
Uansett forhistorie så skal alle ha tilsyn og hjelp.
Her høres det ut som om at det er "skyld seg sjøl" - eller " sånne dauer jo lell" osv.. FY!!!! hadde det vært en finansmann eller en rederdatter så skal jeg si dere at pipa hadde jaggu hatt en annen låt...
Henry . Jeg synes du setter fokus på mye her som er viktig - og jeg er glad for at det i det minste finnes ETT hjertegodt og rettferdig menneske her :) Nå var det flere gode kommentarer her - men og noen så dumme og ubetenksomme at jeg nesten lurer på toleransegrense og evne for menneskelig omtanke her... og da det ikke var mere å slå etter - så måtte navnet ditt kommenteres?!?!?! så det er DET nivået det ligger på da altså. Jeg heter Normann - hva kan man få ut av det da???
jeg VET av årsaker jeg dessverre ikke kan si noe om for å ikke sette noen i trøbbel her - at det ofte svikter enormt med tilsyn + at det av og til faktisk blir gjort med vilje.
At hun ble sjekket med 2 timers mellomrom av lege er helt uholdbart. Minst hver halvtime hele natta igjennom - det er faktisk det som er påbudet i dette landet.
Dessuten vet jeg at hvis man har folk inne som kan være til fare for seg selv, så kan man som politi faktisk kjøre de inn på psyk.avdeling og holde de på tvang til neste morgen for videre vurdering.
Så her har de feilet GROVT!!!!!
Arnfinn Utgård
20. juni 2011 - 16:55
Kvinne funnet død i arresten
Ann-Kristin Normann
20. juni 2011 - 21:35
Endelig enda en