Telenor lover å granske feilen som gjrode at kundene stod uten mobilnett fra fredag ettermiddag. Foto: Colourbox

Mest omfattende feil siden mobilnettet ble etablert

Norske mobilkunder var uten telefon i 18 timer fra fredag ettermiddag.

Lørdag morgen kunne Telenor endelig melde at mobilnettet var normalisert igjen, 18 timer etter at feilen oppstod.

Les også: Telenors mobilnett oppe igjen

– Vi beklager på det sterkeste at det tok så lang tid før vi fikk lokalisert og rettet feilen. Dette har vært en svært alvorlig feil, og vi beklager på det sterkeste de problemer dette har medført for våre kunder, sier administrerende direktør Ragnar Kårhus i Telenor Norge til NTB.

Ripe i lakken

Informasjonssjef i Telenor, Kristin Tønnessen, forteller til VG Nett at selskapet fikk seg en ripe i lakken i går.

Feilen på mobilnettet var svært omfattende.

- Dette er den mest omfattende feilen siden mobilnettet ble etablert i Norge. I går var ikke løsningene våre gode nok. Vi tar dette svært alvorlig og det er alvorlig for kundene våre. Vi vil gå gjennom alt som har skjedd for å se om vi kunne unngått situasjonen, sier Tønnessen.

Feilen på mobilnettet oppstod fredag like før kl 13. Problemet ble sporet til en sentral i Oslo sentrum.

- En alvorlig sak

Store deler av samtale- og datatrafikken ble slått ut. Samferdselsminister Magnild Meltveit Kleppa ser alvorlig på saken, og krever at den granskes.

Fredag kveld var justisminister Knut Storberget i krisemøte med sikkerhetsstyrker for å diskutere problemer relatert til både flom og mobilnett.

I Gudbrandsdalen fryktet politiet fredag at flomrammede mennesker ikke skulle få kontakt med redningstjenesten som følge av mobilproblemene.

Telenor lover nå en grundig gransking av feilen og opplyser ifølge NTB at de vil gjøre alle nødvendige tiltak for at det ikke skal gjenta seg.


Les flere nyheter her

 

Lesernes kommentarer

Telenor

Hva om Telenor kunne satse litt mer på nettet innenlands istedenfor kun å bruke utenlandskikkerten sin så mye? Lær litt om kvalitetssikring.

Telenor

Ja Bjørn. Den der henger jeg meg glatt med på.
Det eneste målet for mange bedrifter, er å kapre kunder. Men så skjer dette, og telenor hadde i går ettermiddag/kveld, ingen snøring på hva feilen skyltes.
Så det er bedre å sørge for at det IKKE skal stå på utstyr og sikkerhetstiltak, når uhellet først er ute. Da slipper vi dette som skjedde.
Det dumme oppi alt dette, er også det at så utrolig mange andre mobiloperatører sitter i fella til Telenor, siden operatørene "leier" linjer fra Telenor.
Så en tilnærmet bombesikker kvalitetssikring burde absolutt være på sin plass, og en knalltøff lærepenge for Telenor.

Redundante systemer

Hva med redundans i alle system doble servere.
Doble kabelforbindelser fiberkabler i forskjellige grøfter.
Dobbelt sett med antenner.
Strømforsyning på UPS og agregat som kommer fra flere kurser.
Dette ville ha forhindret feilen i går.

Men i Telenor er de vel mere opptatt å redusere stillinger samt å dele ut feite bonuser til toppledelsen.

Pålagt samarbeid ved krise

Ettersom Netcom var oppe og gikk hele tiden, hvorfor er det ikke slik at mobilselskapene er pålagt å ta mot - sende signaler fra annet mobilselskap sine sendere i gitte krisesituasjoner? Telenorkundene burde ha fått tilgang til Netcoms nett, ala at 112 virket uten simkort. Dette kan sikkert kodes til gitte områder der det er behov for det og man ikke når en fasttelefon. I går kunne det gått liv i Gudbrandsdalen og endel andre steder der folk trengte hjelp og ikke hadde fasttelefon. Mange ferdes i fjellet også og kan trenge akutt hjelp og vi baserer oss på mobil.

Der må finnes en kriseløsning på en eller annen måte.

Si meg?

Kan dere fortelle meg hvordan mobiltelefoni fungerer?

Hva er det som er kraftig nok til å sette ut strålingen fra mobilmastene?

Eneste jeg kan komme på er solstormer, gamma stråling eller hva det heter?

Merkelig dette greiene her.... Kanskje det er russerne som har utviklet noe som tar mobil nettet :-D

Dette skule ikke ha hent er

Dette skule ikke ha hent er helt enig...
Men alt kan feile i en gitt samenheng og når de rette kriterier er tilstede og tidensløp,så dette var bare et tidsspørsmål for dette skjede..
Det som skremmer meg er hvor sykt avhenig folk er av telefoner,ipad og datamaskiner å andre dupediter,alt dette oppstyre for 18 timers med null eller veldig dårlig dekkning..
Ikke misforstå meg bruker både telefon og pc veldig flitig blir like iritert og misfornøyed som alle andre når det ikke funger som det skal og jeg ikke får hva jeg betaler for...
Husker gått hvordan det var når ingen eide en telefon eller eide du en kostet den like mye som en lite brukt bil og veide 10 - 15 kg
Men poenge mitt med alt dette viss vass jeg har skrevet er..
Dont forget and u need to adapt 18 houers is nothing..
neste gang kan det være en solstorm som slår ut alt og da kan det bli månder og år uten all moderne elektronikk i verste senario enda om sansynlighten er liten for det..

Dette har definitivt vært de

Dette har definitivt vært de deiligste timene siden mobiltelefoni ble inført.

Ja en herlig dag

der man kunne sitte i parken og komunisere verbalt med mennesker, og en ser den man prater med, ser kropsspråket og at folk smiler og ler.
Nå foretrekker jeg dette fremfor å sitte ved en PC og chatte uansett.
Det gir en mye mer tilbake enn å trykke på knapper i et taust samfunn som dataen er.....
Den samme gode følelsen hadde jeg når det var bensinkrise her i landet for mange år siden....herlig

Her ser en hvor

sårbart samfunnet er blitt der det ensidig blir satset på datateknologi.
Går strømmen stopper samfunnet.
Vi kommer ikke inn og ut av butikker, vi kan ikke handle og få betalt, alle frysevarer tiner, vi kan ikke bruke data eller tlf. vi kommer oss ikke inn og ut på jobb fordi dørene låses automatisk ved strømbrudd. Vi har gjort oss så avhengig av en eneste energikilde slik at samfunnet blir lammet......spennende å se hva det neste blir----
Og det var faktisk en gedigen eksplosjon på solen, så hvem vet....hmm

Elektronikk

Det e jo litt rart at "samfunnet" e blitt sånn at vi e avhengig av Data.... penger eksisterer ikke lenger, telefoner - er PC , hva med de "gamle" - SOM IKKE SKJØNNER - data ? Stakkar!
Hva er VIRKELIG? Bankene har problemer, ja, telefonnetttil. Tenket er "nede" - se en framtid i "data" - Flott, og det blir bedre - Håper at det e så flott som myndighetene legger opp. JA, tenk Miljø! Flatskjerm - FM- forsvinner- alle Radioene - hjemme og i biler ?
Naturen står for fall !!!!!!

Tror alt dette

har med den nye tiden vi er inne i der vi skal finne tilbake til grunnverdiene her på planeten, og de ligger verken i data eller elektronikk.
Tror dette bare er et lite forvarsel om det som vil komme fremover der vi mennesker gang på gang ikke er herre over noe som helst.
En ny tid vil komme som blir så mye bedre på mange måter der egoet og penger vil bety mindre og mindre, og der samfunnet igjen vil ta i bruk andre og mer medmenneskelige metoder for å overleve.
Maya-indianerene har spådd en endetid av alt det gamle, og en ny tidsalder begynner fra 2012, en tidsalder vi allerede er på vei inn i.

Monopolisten

Hadde staten sluppet til andre aktører litt tidligere som ikke behøver å leie nett av telenor så hadde kanskje ting sett litt annerledes ut. Ja nå har vi ikke bare NSB som hangler men Telenor også. Utrolig men sant.