
Nini Stoltenberg er farens viktigste rådgiver
Hun har en fortid som narkoman.
Dette gjør Nini Stoltenberg til hans nærmeste rådgiver, forteller tidligere utenriksminister Thorvald Stoltenberg.
- Jeg har snakket mye med min datter. Hun har vært min nærmeste rådgiver i dette. Det nyttigste er å ha vært gjennom prosessen da hun ble frisk, sier han til VG Nett.
Vil legalisere narkotika
Torsdag la han fram en rapport som kritiserer kampen regjeringen fører mot narkotika i dag. Flere nåværende og tidligere tungvektere innen verdenspolitikk står også bak rapporten, som blant annet foreslår å legalisere narkotika.
Les også: Internasjonal gruppe vil legalisere cannabis
- Det må være en legalisering som er under statlig kontroll. Noe mer detaljert har vi ikke gått inn på, men en idé er å selge det gjennom apotekene, foreslår Stoltenberg.
Å legalisere narkotika på denne måten vil ifølge han kunne undergrave narkotikakartellene.
Omtrent 250 personer dør hvert år av overdose, ifølge VG Nett.
Dette plasserer Norge øverst på statistikken.
Like mange dør i trafikken hvert år. Thorvald Stoltenberg mener at overdosetallene bør få like mye oppmerksomhet.
- Vi vil også på førstesiden med dette problemet, slår han fast.
Stoltenberg har ikke snakket med sin sønn om rapporten. Grunnen til dette er at han ikke ønsker å gjøre statsministeren inhabil.
- Ikke god nok
Rapporten kritiserer verdenssamfunnet sin måte å takle narkotikaproblemet på.
- Å arrestere og fengsle titalls av millioner folk de siste tiårene har fylt opp fengsel og ødelagt familier, uten å redusere verken tilgjengeligheten av illegal dop eller makten til kriminelle organisasjoner, sier Stoltenberg.
Statsministerens far mener at den rød-grønne regjeringens narkotikapolitikk ikke er god nok.
- Det går fremover. Men man skal ikke slå seg til ro når så mange dør.

Tvi tvi, Tooji!
NRK-team skal ha blitt trakassert i Baku
Dette er Oslos nye utkikkstårn
Lesernes kommentarer
Atle Devik
3. juni 2011 - 7:27
For å forstå ......
Å gi opp kampen mot narkotika er å gi etter for haiene som driver med dette.
Tror man virkelig at ferre vil dø av overdose når hasjen blir billigere ?
Man får vel bort haiene men man sitter igjen med narkoproblemet.
Tydeligvis blir man sløv i hodet ved bruk av hasj.
Andreas Kjelsaas
3. juni 2011 - 10:25
Vil flere bruke narkotika?
En undersøkelse i California konkluderte med at legalisering av hasj ville senke prisen ned til en tiendedel. Da er det ikke lenger lukrativt for selgere å rekruttere små barn til å selge til andre barn. Ved å selge fra butikk må kjøperen vise frem ID, dermed MINKER tilgjengeligheten for barn.
I USA er også over halvparten av alle arrestestene fra røyking av hasj, 1,8 millioner mennesker hvert år. Det er politiressurser som dermed IKKE blir brukt på f.eks å bekjempe voldtekter o.l. i tillegg til at fengslene der er så fulle at voldelige forbrytere står i soningskø. Sammenlign med de IKKE-voldelige røykerne som blir kastet i fengsel, traumatisert og kommer ut med et kriminelt nettverk, krimminelt rulleblad og betydelig mindre sjanser for å få en legitim jobb.
Om prisen gikk ned (en konsekvens av legalisering) trenger kanskje ikke de rusavhengige her hjemme å prostituere seg, rane osv. for å ha råd til sin daglige brukerdose.
Når det i tillegg kun er brukeren selv som skades av bruken (vel vitende om det også), hva er da argumentet for at det skal være ulovlig?
Regulering på samme måte som alkohol og tobakk gir mening på alle måter.
Hugo Morgan Frøyheim
3. juni 2011 - 7:49
Tullpeis::...
Roald Atle Furre
3. juni 2011 - 7:54
Ta markedet på ALVOR
Terje Odden
3. juni 2011 - 8:11
Mere opplyst
Dette vil få problemet mer opp i dagen, bare ikke gå i samme fella som det ble gjort mot horene, ikke lag en ny lov som gjør det værre, men som belyser hvor stort omfang dette har, og gjør noe med det som virker, her har jo Stoltenbergfamilien egen "fasit" gjennom Ninni, hun har vært der og vet hva helvete er, de fleste med sånn makt har ikke denne muligheten til og få en så tett relasjon til saker som dette.
Statsministerens far mener at den rød-grønne regjeringens narkotikapolitikk ikke er god nok, noe som selvfølgelig er helt riktig, så gjennstår det jo og se om Jens har resten av de rødgrønne med seg dersom han følger pappas råd,
Nils Krister Larsen
3. juni 2011 - 10:16
Stoltenberg har rett.
Pål Gausdal
3. juni 2011 - 12:18
Narkohaienes NYTTIGE idiot....
Rusmisbrukerne trenger et godt behandlingstilbud . Følg gjerne Sveits sitt eksempel med å gi gratis dop til registrerte misbrukere . Ingen skal behøve å prostituere seg eller rane og stjele . Da er det bedre å ødelegge markedet for narkohaiene ved å dele ut stoff gratis
Narkohaiene fortjener en kule i skallen . Ingen vits i å kaste bort skattepenger på slike svin .
Jarl Vatnamot
3. juni 2011 - 13:46
Staten selger allerede alle di sterke stoffene
Dexamin(ADHD/ADD medisin)=Amfetamin, og nok av andre ulovligestoffer som også finnes i vanlige medisiner, slik som THC og LSD finnes i diverse medisiner, så ikke si di skal begynne med å selge via apoteket det gjør di allerede. Men å kriminalisere en sykdom som narkomani er feil, ja narkomani er stemplet som en sykdom ifølge NAV di siste årene. Så lurer på hvor mangen som har kreft og mange andre sykdommer som vil kriminaliseres pga medisiner da, er jo statsdop på høyeste plan, forresten har kreft selv.
Liv Stieng
3. juni 2011 - 20:16
Å legalisere eller ikke legalisere narkotika.
Dette kan nok hele familien Stoltenberg ha ærfaring med, men kanskje ikke klart å innrømme.
Jeg mener det er uforsvarlig å ta imot "gode råd" fra en narkoman, som fortsatt må bruke legemiddler for å kunne fungere. Selv rusmissbrukere som har vært totalt nyktre i flere år, klarer ikke se farene ved de forskjellige sidene av et rusmissbruk.
(Det er selvfølgelig alltid unntak for reglene.)
Sinnsrobønnen er en oppvekkende teori om hvor vanskelig det er å overholde grensene man må sette for seg selv.