Storm er en fornøyd, fire måneder gammel gutt. Eller jente. Enn så lenge ønsker foreldrene ikke å si det (foto: Toronto Star/Scanpix).

Hvilket kjønn har dette barnet?

Foreldrene til fire måneder gamle Storm vil ikke fortelle det.

Storms foreldre, Kathy Witterick og David Stoker, har bestemt seg for å vente med å fortelle barnets kjønn «til Storm at Storm har lyst til å fortelle det». Foreldrene er kritiske til hvordan barn får innprentet kjønnsroller fra det øyeblikket de er født, skriver den kanadiske avisen Toronto Star.

Da Storm ble født, sendte foreldrene en epost til venner og familie, der de forklarte at de hadde bestemt seg for ikke å fortelle barnets kjønn, «som en hyllest til frihet og valgmuligheter i stedet for begrensninger».

De eneste som kjenner hemmeligheten, foruten foreldrene selv, er Storms to brødre, en nær venn av familien og to jordmødre.

- Ved ikke å fortelle hvilket kjønn barnet mitt har, sier jeg til verden «vær så snill, kan dere ikke la Storm oppdage på egen hånd hva han/hun ønsker å være?», skriver Witterick i en epost til avisen.

Etter at Toronto Star skrev om Storm tidligere denne uken, har interessen for babyen eksplodert. Saken diskuteres heftig på nettet og i media. Trykket har vært så stort at  familien har bestemt seg for ikke å gi flere intervjuer, melder CNN.

- Takk for interessen for denne viktige diskusjonen, men for øyeblikket er drukner vi i henvendelser, og vår første prioritet er familiens og særlig barnas behov, sier telefonsvareren til det kanadiske paret.

Lesernes kommentarer

Tåpent!!

Dette må være noe av det dummeste jeg har hørt..

Uten tvil

Det er jeg jammen enig i!

Barnet skal selv få velge hva han/hun vil være.....? En har vel i realiteten ikke store valget!

Ser for meg problemene i barnehagen. Barnet må gå med samme bleie fra morgen til ettermiddag, fordi de ansatte ikke skal få mulighet til å se kjønnet....?

Enig

Pisser "gutten" i buksa når han står med buksa nede, er det en jente.
Men dette få dem som vil vite det, vite før han kan si det selv.

Idiotiske foreldre.

Å neiii

Jeg er så spent! Klarer ikke å vente ett sekund lenger! Vææææær så snill å fortell det da?

Foreldrene til fire måneder gamle Storm vil ikke fortelle det

Barnet er født med ett kjønn, det er ikke et valg. Derimot kan et barn ha det tredje kjønn f.eks. født som biologisk gutt med en "kvinnelig" hjerne eller omvendt.

Herregud

Dette var virkelig interesant hvilket kjønn barnet har! Har de virkelig ikke noe bedre å ta seg til der borte.Er for min del like nyskjerrig på det som hvor stort et blomkålhode er!

Hva

Valgfrihet av kjønn? Har du hørt slikt tull, nå går det helt av skaftene. Barn er da faktisk født som gutt eller jente. Det er ikke noe du velger .

Androgyn?

Ikke alle som er født gutt eller jente! Er visst ganske mange i løpet av et år. Kjente et par som fikk et slikt barn, sykehuset kappet av det som var lettest å kappe av. Pga av de religiøse besteforeldrene som ingen orket fortelle det til, ble det sagt. Tragisk!

Baby kjønn

Min første tanke var at de kanskje ikke har uttalt seg presist nok. Kanskje de tenker mer å unngå stempling av barnet sitt med rose farger eller blå, lastebiler eller dukker - den type ting. Ideen er interessant. Når blir vår identitet skapt, og hvor stor rolle spiller kjønnsrollene vi er tildelt fra vi blir pakket inn i en rose eller blå helseteppe? Jeg hatet å være jente da jeg var barn. Og jeg fikk ikke velge en grønn guttesykkel da jeg var 8 år. Det måtte være jentesykkel sa mor og far!

???????

Nå er jeg intresert i foreldrenes innteligens,om dem er utstyrt med noe sånt.er det mulig .heheheheheheheheheheheheehehe

Hvordan skal de styre miljøet rundt barnet?

Jeg har aldri oppdratt ungene mine til å være gutter eller jenter. Jeg har latt jenter få leke med gutte leker og gutter få leke med jente leker som de har villet. De har leket like godt med begge ting, men når de har blitt eldre har de falt inn i "typiske" gutte og jente roller. Jeg tror ikke dette er noe man bestemmer seg for, men at dette ligger "lagret" i oss.
Jeg ser ikke poenget til foreldrene. Jeg tror de kanskje vil få dette barnet til å føle seg som et "utskudd" når det forstår mer. Man kan jo ikke styre miljøet og dette barnet kommer jo til å se på seg selv og se på de andre over hvilke kropper som ligner og legge to og to sammen. Man kan ikke syre miljøet man lever i samme hvor hardt man prøver. Interresant å se hva de kommer frem til, men jeg synes det nesten kan virke som om de gjør dette for å få oppmerksomhet :/

barnemishandling

dette vil jeg si grenser til barnemishandling. når det kan begynne på denne måten, kan man bare tenke seg til hva de vil komme opp med av tåpelige avgjørelser og synspunkter i fremtiden......uff av meg altså. tipper det er en gutt, bare for å si noe. *;)

Lurt

Skikkelig lurt å beskytte barna sine ved å lage en masse styr om dem i media verden rundt! Noen barn må beskyttes mot sine egne foreldre!
Taushet er gull!!

Hvorfor irritere seg

over hva foreldre velger å gjøre da?
Men slik er det, vil man gå en anne vei enn det som flertallet mener er riktig så blir en stemplet som gal eller forskrudd.
Jeg syns det er kjempefint for hver som tør å være seg selv uten la andres meninger bli dytta inn. Fram for mangfoldet i samfunnet i stedet for en stor saueflokk.
Og det finnes faktisk androgyne mennesker.......

Gutten er en gutt,

Det tror jeg de fleste ser.....

Idioti

Hvor tåpelige kan foreldre være..?`
Stakkers barn..