Den svenske moren ante fred og ingen fare da hun lastet ned det hun trodde var et spill til syv kroner til sine barn. Senere fikk hun regningen - 50.000 kroner. (Illustrasjonsfoto: Colourbox.com)

Barns iPad-spill kostet 50.000 kroner

Mor lastet ned et spill på iPaden da barna kjedet seg på biltur. Da regningen kom var den på 50.000 kroner.

Kommentar på iTunes

Dette er en av kommentarene som er postet på iTunes´ egne sider hvor man kan laste ned spillet «Smurf´s Village»

«My seven year old grandson played thus and did not understand. I was charged $99 and the next day had charges of $24.99 and $4.99. The only charge I authorized was $4.99. This app is very misleading and although it is cute it is a complete tipoff. Don't buy if you don't understand the program. And do not let your child play without you present».

- Jeg satt på jobben da e-postene begynte å komme. Det kom ett i minuttet og hver og en av dem opplyste meg om at 750 kroner hadde blitt trukket fra min konto. Jeg trodde det hele var en feil, sier Maria Attvik til svenske Aftonbladet torsdag.

«Smurf's Village»

Spillet Attvik lastet ned til sin to barn på henholdsvis seks og syv år, heter «Smurf's Village». Nå vil hun advare andre mot å ukritisk laste ned spill til barn hvor voksne selv ikke har kontrollen.

Det var da moren og de to barna skulle på en biltur det hele inntraff. Attvik syntes spillet «Smurf's Village» virket som et hyggelig spille for to småtasser som kjedet seg i baksetet. Spillet er også et populært spill for barn.

Syv kroner kostet det å laste ned spillet - trodde hun.

Dyr frukthage

Men da ungene var inne i selve spillet dukket det opp en masse muligheter for å svi av flere kroner. Og dét helt uten at moren kunne se hva som foregikk.

I spillet kunne ungene dyrke en frukthage og kjøpte med det en rekke «smurfebær», noe som var alt annet enn gratis. For hver gang ungene kjøpte en kjerre med bær betalte de 750 kroner.

Det trengtes verken en kode eller passord for å betale for tilgang til kjerrene. Det var bare for barna å trykke OK i en rute som kom opp i skjermbildet.

Attvik er sjokkert over det som har skjedd og har kontaktet iTunes for å få pengene tilbake.

- Ungene har ikke tilgang til verken min eller min eks manns iTunes-konto. De kan ikke bekrefte noe kjøp.

- Jeg har sendt dem e-poster og er spent på hva de svarer. Det er jo snakk om en absurd sum penger, sier hun til avisen.

Aftonbladet skriver at «Smurf's Village» har skapt store protester blant annet i USA hvor mange har forsøkt å få spillet stoppet.

Har du opplevd noe lignende? Send inn en kommentar under eller kontakt ABC Nyheter

Les flere nyheter her

Lesernes kommentarer

Kanskje lurt

å undersøke litt før man laster ned ting til telefoner, PCer og slike spillduppeditter. Billigere med Donald Duck og Fantomet.
Har selv blitt svært forsiktig med slikt....alle vil ha betalt om det loves alt mulig i innledningen

Lurt og lurt

Ungene har ikke tilgang til hennes og mannens iTunes-konto, men det var da hun som lastet det ned på sin/mannens Ipad. Hun har da tilgang til kontoen. Smurfehaiene har nok sitt på det tørre i Sverige etter loven. Antar at ungene på seks og syv år ikke hacket foreldrenes konto.
Mange får sjokk etter tur i utlandet når regningen av databruk og mobil dukker opp hjemme. Som regel har de ikke innhentet informasjon om vilkårene og løper hylende til media og klager sin nød i håp om å slippe unna sitt ansvar. Små summer hører vi aldri om i media. Kun der man har virkelig trampa i klaveret. Dette leser man med jevne mellomrom om og stadig er det noen som ikke fatter poenget med advarslene.
Dyrtkjøpt erfaring er det.

Du har nok rett, H:O:

Men det er ikke like lett for alle å navigere seg frem i villnisset av digitale medier og duppeditter som det så pop heter.
Tror mange blir overforsiktige i frykt for å gjøre noe som kan koste dem dyrt.
Men der er ikke annet å gjøre; bruke huet og håpe det beste.

Nei og nei, Harald !

Du kan da ikke mene at vi skal akseptere at svindlere får operere slik ? Hadde det vært 10 kr. pr. 'fruktkorg' ville jeg kalt det svindel, her er det snakk om 750 kr, og lureri fra ende til annen. Dessuten bør en, ved slike transaksjoner over nettet, kun bruke kredittkort, og ikke debit-kort. Da slipper man slike overraskelser, og en kan få en dialog med banken som sjekker opp i saken for deg.

Hmm

Finnes det ikke lover eller det bør komme opp lover mot sånt svindel kaller jeg sånt.

Mener du

internasjonale lover? Globale lover i world-wide-webben? Litt av et apparat som skal til for å holde orden på det. Og hvem skulle gjøre det?

utspekulert

Ikke akkurat momskutt på de fruktkorgene der...dette er såkalte in-app kjøp/purchase som jeg ikke visste kunne være så dyre før nå.Disse applikasjonene er merket med ett + tegn oppe i venstre hjørnet hvis ikke jeg tar helt feil,hvilket betyr at ting kan kjøpes inne i spillet.At unger tror det er lekepenger forstår jeg godt,de trykker bare ok så er 750 kr (for en virtuell fruktkorg i smurfespillet)sendt til de kyniske folkene bak spillet.

Ganske enkelt svindel

Det finnes ingen fornuftige grunner for at det skal koste 750,- å kjøpe en virituell fruktkorg

Må straffes hardt!

Bare én ting å si; Slik svindel må straffes hardt!

Lurt?

I dette tilfellet hvor barn kan svi av penger i et barnespill, må Apple ta ansvar. De burde ikke slippe slike app,er til i iTunes/App-store!

Men det er riktig som sagt før her, det er lett å bli lurt om man ikke tar seg tid å lese det som står med liten skrift, eller boprtgjemt langt nede på sidene. Selv svarte jeg på en quiz som viste seg å innebære abbonnement til kr 150 / mnd hos quizkongen! oppdaget ikke det før jeg fikk telefonregningen. Jada, telefonnummeret hadde jeg selv gitt opp, for å kunne få premie! Men nå har jeg sperret mobilnummeret mot såkalte overtakserte tjenester (fabelaktig bra uttrykk forresten!).

Små barn og Ipad

Ipad er vel ikke noe som passer som leketøy for barn på 6 og 7 år!
Når det er sagt er jeg enig at det er uhørte priser på det som kan lastes ned...man må jo bare skygge unna en kynisk bransje. Hvor mange "duppeditter" trenger vi egentlig?? Teknologien har tatt helt av og spesielt de unge bare mååå ha det...

Enig meg Kari

Enig med deg Kari, jeg vet ikke hvorfor unger har mulighet aa spille med IPad i det hele tatt. Foreldre maa gjoere mye mer med ungene sine enn aa bare kjoepe og kjoepe. Men hvis de hadde raad for noe saann da kan de ogsaa betale regninger. Kanskje de laerer en dag hvordan man skal oppdrage ungene sine.

Oppdragelse??

Vet ikke helt hvor oppdragelse kommer inn i bildet her... Hvis du leste artikkelen så ser du at de var på biltur med ungene og at de kjedet seg i bilen. Vet ikke hva du foreslår at de skulle gjort i bilen? Leke gjemsel? Har selv kjedet vettet av meg i bil og kunne gjerne slått i hjel litt tid med noe spill på f.eks iPad. Kanskje hadde de vært gjennom både bilbingo og telle biltyper slik jeg drev med da jeg var liten?!

Og til Kari så er det vel ikke noe verre at de yngre kjøper diverse duppeditter enn at mange eldre damer kjøper 46 forskjellige hudkremer og dilldall som de bare MÅ ha!

Poenget her er vel at dette i bunn og grunn er svindel fra spilleverandøren. 10kr som er nevnt kunne kanskje forsvares, men kr750,- blir i drøyeste laget.

Ipad som leketøy ?

Jeg har selv en gutt på vel 4, og jeg ser ingen grunn til at ikke han - i korte perioder - skal få bruke min Ipad. Nå har jeg passordbeskyttet min Itunes-konto, slik at han må taste inn et passord - som han selvsagt ikke har tilgang til - om han skal kjøpe noe på mine vegne. Mange av de populære gratis-appsene teppebomber jo deg med kjøps-hint (Talking Tom o.l.) som vi voksne lett klikker bort, men som de litt yngre ikke helt forstår forskjellen på "OK" og "Avvis"-knappene.

Når et spill til PS3 eller Wii koster mellom 3 og 400 kroner, så kan vi vel ikke være i tvil om at en "in-app purchase" på en fruktkjerre til kr 750 ikke er noe annet enn ren spekulasjon i akkurat det at et barn ikke kan skille mellom "rett og galt". Om leverandøren utvises fra Itunes etter en stund, så har allerede mange nok rukket å kjøpe disse fruktkorgene til at det er lønnsomt !!!

Og om barn skal få leke med Ipad eller ei ??? For folk som har Ipad som et arbeidsverktøy, så er det en utrolig intuitiv og god plattform for et barn å få leke med - når du likevel har den i hus. Til og med gullungen på knapt to år, forstod umiddelbart sammenhengen mellom berøring og resultat. Jeg gidder ikke å ta debatten om alder osv. Har du den i hus, så er det et fantastisk verktøy som også barna bør få ta del i.

Ansvaret her ligger hos Itunes. Med den politikken de har om godkjenning av innhold i alt som skal legges ut, så bør de her gå inn og sørge for at denne appen fjernes fra Itunes, alle muligheter for in-app-purchase på dette spillet sperres, og leverandøren bannlyses for all framtid.

Svar til Vegard

Er enig med deg, Vegard det er ikke verre, men jeg kjenner ingen damer som har 46 hudkremer, og akkurat det var ikke temaet her denne gangen, diskusjonen var hvorvidt man trenger de stadig mer avanserte Ipads,Iphones etc.. og prisene på sakalte apps som er skyhøye...
Og Vegard, hvis barna kjeder seg ,så er det fremdeles mulighet for å få tak i tegneserieblader og annet lesestoff formoder jeg?

Ikke apple sin "skyld"

Ingen kan da tro et iPad spill kan koste bare SYV kr..... makan til godtroende folk, og da får de ta regninga.
Hårde bud. Men det var vel en erfaring "fattigere" for denne uheldige(?) familien.

undersøk før du uttaler deg!

MANGE spill som koster 6-7 kroner. Det er også mange spill som er gratis!