Flere hundre funnet omkommet

Mellom 200 og 300 personer er funnet omkommet i Sendai nord i Japan, opplyser japansk politi til nyhetsbyrået Jiji.

Tsunamivarsel

Tsunamivarsel er sendt ut for flere steder i stillehavsregionen etter skjelvet som målte 8.9:

RUSSLAND
GUAM
TAIWAN
INDONESIA
NAURU
FILIPPINENE
PAPUA NY GUINEA
YAP
POHNPEI
CHUUK
KOSRAE
MARSHALLØYENE

Saken oppdateres. Trykk F5 for siste versjon

– Ødeleggelsene er så enorme at det kommer til å ta lang tid å samle alle opplysninger, sier en polititjenestemann.

Mellom 200 og 300 personer er funnet omkommet i Sendai nord i Japan, opplyser japansk politi til nyhetsbyrået Jiji. Fra før var 40 personer bekreftet omkommet i det store jordskjelvet. I tillegg er 39 personer meldt savnet, melder nyhetsbyrået AFP.

Det tar tid å få oversikt over konsekvensene av det voldsomme jordskjelvet i Japan og den påfølgende tsunamien.

– En bølge som er så stor, er meget, meget alvorlig. Selv om man har sikret seg så godt man kan, er 10 meter ufattelig høyt. Svært mange mennesker vil miste livet, sier den danske seismologen Peter Voss til nyhetsbyrået Ritzau.

Blant de omkomne er en 67 år gammel mann som ble truffet av en vegg, og en eldre kvinne som omkom da et tak falt sammen. Tre personer ble klemt i hjel da husene deres kollapset i Ibaraki-området nordøst for Tokyo.

Japanske kvinner følger situasjonen nøya via TV-skjermen. Foto: ScanpixJapanske kvinner følger situasjonen nøya via TV-skjermen. Foto: Scanpix

Enorme ødeleggelser

Også et skip med 100 personer om bord ble tatt av de store bølgene, men hvordan det gikk med passasjerene, var ikke umiddelbart kjent.

Skjelvet som rammet Japan, hadde en styrke på 8,9. Jordskjelvet utløste en ti meter høy tsunami ved havna i Sendai nord i Japan. TV-bilder viser store vannmasser og gjørme som oversvømmer gater og siger inn over landområder i flere nordlige kystbyer.

Biler ble rivet ned av de enorme vannmassene, og skip kolliderte med hus. Flere bygninger står i brann.

Se også: Bilene skylles avgårde

Er du i Japan og har opplevd jordskjelvet, ta kontakt med redaksjonenpå e-post eller ring (+47) 977 36 017.

Les også: - Bølger høyere enn stillehavsøyer

Artikkelen fortsetter under bildet

UKJENT OMFANG: Tallet på omkomne er stigende etter katastrofen i Japan. Foto: ScanpixUKJENT OMFANG: Tallet på omkomne er stigende etter katastrofen i Japan. Foto: Scanpix


Frykter flere bølger

- Det rister veldig mye og vi holder oss under skrivebordet, sier japanske Tomomi Masuda (24) til ABC Nyheter.

Masuda arbeider for Philips i sentrum av Tokyo, og var på kontoret da jordskjelvet rammet. Hun forteller om en rekke etterskjelv.

- Det er veldig farlig å gå ut nå. Vi kan ikke gå ut fra kontoret fordi der er for mange bygninger som kan falle ned hvis det kommer et stort etterskjelv, sier hun til ABC Nyheter.

Bergensbandet «The New Wine» er for tiden i Tokyo i forbindelse med utgivelsen av sin nye CD.

- Vi lever og har det bra, skriver bandet på sin Facebook-side.

En gruppe elever fra Fana Folkehøgskule er i Japan på studietur. Noen av elevene befinner seg i Tokyo, andre i Kyoto.

- Vi har hatt kontakt med noen av dem via SMS og de er forbauset over det som har skjedd. Men de har det bra, opplyser skoleledelsen til ABC Nyheter.  

I JAPAN: Tomomi Masuda har søkt dekning under skrivebordet på kontoret i Tokyo. Foto: PrivatI JAPAN: Tomomi Masuda har søkt dekning under skrivebordet på kontoret i Tokyo. Foto: Privat

Skjelvet utløste en fire meter høy tsunami i Kamaichi og en ti meter høy bølge i Sendai.

Se også: Her begynner det å riste

Samtidig fryktes det at flere vil komme som følge av jordskjelvet som er målt til 8,9 og rammet Japan midt på dagen fredag.

Se også: Her rystes parlamentet

– Skjelvet er svært voldsomt. En styrke på 8,9 er blant de aller kraftigste jordskjelv vi kan få, sier seniorforsker Tine B. Larsen ved det danske instituttet GEUS til nyhetsbyrået Ritzau.

Les også: Her kan tsunamien treffe - evakueres fra kysten

Ukjent omfang

STORE ØDELEGGELSER: Flere tsunamier etter kraftig jordskjelv i Japan. Foto: ScanpixSTORE ØDELEGGELSER: Flere tsunamier etter kraftig jordskjelv i Japan. Foto: Scanpix

Les også: Et av de fem kraftigste jordskjelvene

Det japanske forsvarsdepartementet har sendt ut åtte fly for å undersøke skadene, melder nyhetsbyrået Kyodo.

Se også: Her treffer tsunamien Japan

Seismologer sier dette er et av de største jordskjelv som treffer Japan på mange år.

- Vi gjør alt vi kan for å redusere skadene. Vi ber det japanske folk om å hjelpe hverandre og handle raskt, sier Japans statsminister Naoto Kan, som oppfordrer alle til å holde seg rolig. 

Alle blir bedt om å holde seg unna kysten og å søke seg til høyereliggende steder.

Det kommer stadig nye meldinger om ødeleggelser, skadde og omkomne.

Brannvesenet opplyser at flere personer ble skadd da taket kollapset under en eksamensavslutning for 600 studenter i Tokyo.

Jordskjelvet har også ført til omfattende strømbrudd, og et oljeraffineri i Ichihara utenfor Tokyo står i brann.

I tillegg er flyplassen Narita i Tokyo er stengt, flyavganger utsatt og passasjerer evakuert. Det er store problemer med telefonnettet.

- Sjokkert og forvirret

Moet Kodera Larsen fra Japan er gift med en danske og bor i Danmark. Fredag har hun hatt store problemer med å få tak i venner og familie hjemme i Japan.

 

- Jeg er ganske sjokkert og forvirret. Jeg fikk tak i moren min, men hun er ganske opptatt med å ta seg av studentene på skolen hun jobber på. Det er vanskelig å få tak i folk over telefon, men over Internett går det bra. Jeg håper virkelig det får bra med familie og venner, men akkurat nå aner vi ikke hva som kommer til å skje, sier Larsen til ABC Nyheter.

 

Nozomu Nagai jobber i Tokyo, og har problemer med å komme seg bort fra sentrum.

 

- Jeg er på kontoret nå, og kommer meg ingen steder fordi alle togene står, forteller hun til ABC Nyheter.

 

Mange er bekymret for sine familiemedlemmer.

 

- Jeg har det bra, og merket ikke engang skjelvet. Men jeg var lenge bekymret for familien min, som jeg en stund ikke kom i kontakt med. Jeg har forsøkt å komme i kontakt med vennene mine som bor i nord, uten hell. Jeg er så bekymret for dem. Hvordan kunne dette skje? Jeg er så redd, sier Yoko Osugi, som bor sør i Japan, til ABC Nyheter.

 

Panikk i Tokyo

Se live her.

Det kraftige jordskjelvet var først meldt å ha en styrke på 7.9, men ble i morgentimene fredag oppgradert til 8.9 på Richters skala.

Til sammenligning målte det kraftige jordskjelvet som rammet sørøst-Asia jula 2004 9.0 på Richters skala.

I sentrum av Tokyo stormet folk i panikk ut av bygninger som svaiet kraftig da skjelvet rammet.

Det ble observert røyk fra en bygning i havna, og lyntogene stoppet automatisk. Passasjerer på en T-bane i Tokyo skrek og grep hverandres hender i frykt da jordskjelvet rammet.

Ristingen var så kraftig at det var vanskelig å stå, forteller en reporter fra nyhetsbyrået Reuters.

Artikkelen fortsetter under bildet

 

JORDSKJELVET: Bildet viser episenteret til jordskjelvet og intensiteten i japanske byer. Bilde: USGS JORDSKJELVET: Bildet viser episenteret til jordskjelvet og intensiteten i japanske byer. Bilde: USGS

 

- Ingen nordmenn skadet

- Det er ingen rapporter om skadede nordmenn så langt, sier underdirektør Frode Andersen i Utenriksdepartementet til ABC Nyheter.

- Vi har vært i kontakt med norges ambassade i Japan og andre ambassader, men ingen har meldt om problemer for nordmenn.

- Er nordmenn i landet varslet?

- Japanske myndigheter har sendt ut varsler. Vi har ikke separat sendt varsler til nordmenn, sier Andersen.

Bjørn Sortland jobber ved NTNU og er i Kyoto i forbindelse med en klimakonferanse.

- Vi har ikke merket noe her i Kyoto, men ser på TV at det er store oversvømmelser på grunn av tsunami langs nordøstkysten, skriver Sortland i en SMS til ABC Nyheter. 

Sortland og resten av følge skal returnere fra Osaka i morgen. Han regner ikke med at ødeleggelsene skal være til hinder for det.

- Alt er ødelagt

VG Nett har vært i kontakt med norske Michael Astar, som er på ferie i Tokyo med sin samboer.

– Alt i leiligheten er ødelagt. Det rister nå mens vi snakker. Det kommer hele tiden, sier Astar.

Alle naboene har forlatt sine leiligheter, og Astar forteller at minst én nabo er sendt til sykehus med skader.

Også Lena Vigre kan fortelle om kaos, ødeleggelser og flere etterskjelv.

– Det er ganske stor aktivitet av både sykebiler og brannbiler, samt helikopter. Vi vet ennå ikke noe om omfanget, sier hun.

Skjelvet hadde sitt episenter i havet 380 kilometer nordøst for Tokyo.

Det har vært flere kraftige skjelv den siste uka, men ingen har medført skader.

En tsunami kan bevege seg i 800 kilometer i timen.