En sentral person i svensk politi som etterforsker voldetksanklagene mot WikiLeaks-grunnlegger Julian Assange, er god venn med den ene av de to kvinnene som har anmeldt Assange, skriver avisen Expressen. Foto: REUTERS/SCANPIX

Politiet venn med kvinne som anmeldte Assange

Politiets forhørsleder i Assange-etterforskningen har både personlige og politiske koblinger til en av de to kvinnene som har anmeldt Wikileaks-gründer Julian Assange for seksuelle overgrep, skriver Expressen.

Kvinnene har både personlige og politiske koblinger, skriver Expressen.

Personlige hilsninger på nettet avslører at de to allerede hadde kontakt i april 2009, 16 måneder før Assange ble politianmeldt for blant annet voldtekt. De to ble kjent med hverandre ved at begge var engasjert i partiet Socialdemokraterna.

Ifølge Expressen veide de innledende avhørene av Assange tungt da påtalemyndigheten bestemte seg for å anholde ham i august i fjor.

Den kvinnelige forhørslederen har også kommet med svært nedsettende karakteristikker av Assange på nettet. På sin egen Facebook-side har hun blant annet kalt ham for den «overdrevne opphaussede sprekkeferdige boblen».

– Ingen kommentar

Forhørslederen vil ikke selv kommentere opplysningene, men henviser til politiets pressetalsmann Ulf Göranzon. Han sier at han ikke kjenner til opplysningene om at de to kvinnene er venner.

– Ettersom jeg selv ikke har noen opplysninger, bortsett fra rykter, så har jeg ingen intensjon om å kommentere, sier Göranzon til TT.

Assanges svenske advokat Björn Hurtig synes det er bra at opplysningene kommer fram, og han skal selv informere sin klient i løpet av torsdagen.

– Dette stiller spørsmål ved hele den innledende etterforskningen, sier Hurtig til Expressen. Han sier også at han selv reagerte på at begge kvinnene gikk til politistasjonen hvor den aktuelle forhørslederen arbeidet.

Politisk motivert?

Assange og hans forsvarere har flere ganger kritisert det svenske rettsvesenet. De mener at den høytprofilerte australieren ikke har noen mulighet til å få en rettferdig behandling i Sverige.

Assange mener at de svenske overgrepssaken er politisk motivert og knytter den til WikiLeaks' lekkasjer av amerikanske hemmeligstemplede dokumenter. I USA har enkelte politikere tatt til orde for at Assange bør tiltales for spionasje og dømmes hardt.

Assange selv frykter at han etter hvert vil bli utlevert fra Sverige til USA.

En britisk domstol besluttet for to uker siden at Assange kan utleveres til Sverige. Dommeren avfeide da at Assange ikke vil få en rettferdig behandling i Sverige.

Avgjørelsen er anket, og Assange befinner seg fortsatt i Storbritannia. (©NTB)

Les også: Assange utleveres til Sverige


Lesernes kommentarer

Lukter

vi en "liten" svensk skandale?

Lufta ut av ballongen.

Der tenker jeg lufta gikk ut av ballongen, og at utlevering ikke er et tema lenger. Men denne saken er bare enda et bevis på at du som mannlig kjendis bør være ytterst forsiktig med hvem du deler seng med, og at uansett hvor villig og medgjørlig en kvinne synes å være, så kan du i egenskap av å være kjendis regne med å bli anmeldt for seksuell trakkasering eller voldtekt hvis du innlater deg med feil person. Så råttent er nemlig samfunnet blitt, at alle midler er tillatt i kampen om oppmerksomhet og/eller penger.

He he akkurat som det var noen bombe

Alle vet at myndigheter bruker alle midler for å "ta" de som kan være en trussel for samfunnet, her blir bevis fabrikkert over en lav sko, vitner som dukker opp av intet osv. samtaler blir manipulert.
Godt vi lever i et samfunn hvor rettsikkerheten fortsatt står sterkt, hadde mannen blitt arrestert i midtøsten, eller Afrika, ville nok han blitt skutt på stedet uten forklaring.

Si det som det er

-"hadde mannen blitt arrestert i midtøsten, eller Afrika, ville nok han blitt skutt på stedet uten forklaring."

Mannen har vært begge steder, og ble ikke arrestert, men det ble han altså i Europa. Hvordan vil du tolke det?

Ja, det er sikkert det har

Ja, det er sikkert det har lukta av saken, for mei, helt siden jeg hørte uttalelsene fra den USA poletikkeren. Er du så sikker på det Ole Brum. Det er ikke jeg, etter å ha lest boka til Erik Rudstrøm . Der etter fulgt lit med i DEV. utalelser i forbindelse med dev retsaker å gåt i lista på PC n når jeg har finni noe. Gidder ikke skrive mer nøyaktig for då blir bare innlegget sletta av hk folka som kontrolerer inlegget.

Ikke rart de prøver.

Vi liker å sammenligne oss med Sverige. Så jeg regner med, at politi og påtalalemyndigheten har samme frikort der som her, til å forfalske, konstruere og forandre beviser som her i landet. Vi har fått så mange eksempler på det her hjemme de siste årene, men disse kjeltringene sitter i høye stillinger og på sine høye hester, som om ingenting har vært gjort galt. Vi har vel blitt flinke til, å tåle den urett som blir andre til del. Bare de får erstattning,

Hvor er min kommentar?

Hva var galt med kommentaren min denne gangen ABC? Nå forventer jeg et svar på min epost. Det begynner å bli ganske plagsomt at mine kommentarer bare fordufter uten begrunnelse!

Det lurer jeg og på

Du er ikke alene om å oppleve dette. Jeg skreve en enkel meningsytring forleden som ble slettet uten noen begrunnense (jeg mente at de største kriminelle går i slips og dress).

Ganske påfallende

tilfeldigheter i denne saken. Nesten for godt til å være sant. Hvem har lagt ut agnet, og hvordan ble det gjennomført? Det kan vel ikke være tvil om at mannen ble lurt i en felle. Spørsmålet var bare om hvordan utføre operasjonen på en slik måte at det tilsynelatende kom på kant med svensk lov. Nøye planlagt med mange involverte bakmenn og sikkert en god slump penger.

Assange nok en gang...

Merkelig å se hvordan mange som prøver å finne adekvate unnskyldninger og bortforklaringer på denne narssisstiske personens gjøren og laden. Utlever ham til USA og idøm ham livsvarig fengsel uten mulighet for prøveløslatelse. Så gjør han ikke noe ugagn mens han sitter der iallefall.

Ugagn?

Fyren har vel ikke gjort mer ugagn enn å dra bort teppet som skjuler endel "sannheter" som avsenderne i bl.a. diplomatiet har gradert som hemmelig for alment innsyn. Vi tjener vel på et mest mulig åpent samunn både nasjonalt og internasjonalt. I så måte bør han krediteres selv om makthaverne raser over å bli blottstilt.
At to kvinner i en større by søker til samme politistasjon for å anmelde overgrep synes svært merkelig, og påtalemakten bør ha et overbevisende svar før man kan tro på tilfeldigheter.

Ikke første gangen di bruker skitne midler

Til og med POT/PST bruker skitne triks for å presse folk. Feks Splitte familier ved å bruke barnevern til å ta familiemedlemmer(Barn) ifra foreldre