
Åpner for å beholde norsk bankgaranti
EU-kommissær Michel Barnier åpner for første gang for å la den norske garantiordningen for bankinnskudd bestå.
Det gjorde han etter møter med Sigbjørn Johnsen og Trond Giske i Oslo fredag morgen.
EU har innført 800.000 kroner som garanti ved eventuell konkurs, mens Norge har 2 millioner. Til nå har EU insisterte på at også Norge må harmonisere ned garantien sin til EU-nivå.
Skiftende norske finansministre har arbeidet for å hindre svekkelsen av den norske innskuddsgarantien, til nå forgjeves. Barnier selv har inntil nå avvist å gi Norge noe unntak.
Les: Svekker norsk bankgaranti.
- Vi må finne en løsning
På en pressekonferanse sammen med finansminister Johnsen og nærings- og handelsminister Giske i Oslo fredag formiddag, kom Barnier med nye toner:
- Vi har i våre samtaler også tatt opp tilskuddsgarantiordningen. Det var jeg som la fram forslaget om felles EU-regler for innskuddsgaranti, på oppfordring fra finansministrene etter finanskrisen, sa kommissæren der.
- Reglene må også utformes for å unngå konkurransevridninger, la Barnier til.
Hovedargumentet fra EU mot en særegen norsk garantiordning, var at det vil gi norske banker konkurransefortrinn og trekke innskudd hit.
- Vi må finne en løsning for å opprettholde det høye nivået på garantiordningen i Norge, sa Barnier.
To utveier
Denne uka ble det kjent at EU-parlamenet ser ut til å støtte Norges krav om å få beholde garantiordningen.
Les: Norske bankgarantier får støtte.
- Vi må finne løsning på spørsmålet enten i sluttavtalen med EU-parlamentet og ministerrådet. Eller så må vi finne en løsnings som går ut på å ta inn en spesialbestemmelse i EØS-avtalen, sier Barnier.
- Jeg kan forsikre om at jeg vil ha en konstruktiv og pragmatisk holdning, legger han til.
Les også: Dette bestemmer sveitserne selv.

Kronprinsfamilien i toppform etter fylkestur
Mood fordømmer «brutal tragedie» i Houla
Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
Lesernes kommentarer
Willy Barmoen
4. mars 2011 - 12:19
Så flott da!
Israel ettete Daniel
4. mars 2011 - 12:36
Så så bra, Norge skal aldri
Må lære av Sveit og kommer seg ut fra EØS avtalen. Økonomisk sterkt Land som Norge trenger å være fri.
Harald Hartmann
4. mars 2011 - 13:02
Alt stiger
Johan Ytternes
4. mars 2011 - 13:27
Kan noen
Hvorfor er han så desperat etter å beholde konkurssystemet ? En som ikke vil forstå at hans økonomimodell forlengst er utgått på dato fortjener ikke å være finansminister. Bytt ut ham også.
Job
4. mars 2011 - 17:03
vi beholder ordningen " mot at?"
Alf Olsen
4. mars 2011 - 17:10
Bra