Italias statsminister Silvio Berlusconi:

- Mubarak er en klok mann

Italias statsleder hyller Egypts president Hosni Mubarak som en klok mann.

Mens opprøret mot president Hosni Mubarak griper om seg i Egypt, roser Italias statsminister Silvio Berlusconi ham.

Her hyller Berlusconi Mubarak

Den italienske statslederen mener Mubarak er en klok mann og at han bør lede Egypts overgang til nytt styre.

- Jeg håper Egypt kan bevege seg i demokratisk retning uten å bryte med president Mubarak, som i Vesten - og fremfor alt i USA - vurderes som en meget klok mann, sier Berlusconi fredag formiddag, melder Reuters.

Les også: Demonstrasjonene i gang i Egypt

Berlusconi er tidligere anklaget for å ha blandet seg inn etter at politiet arresterte en yngre prostituert. I et forsøk på å få løslatt tenåringsjenta skal det ha blitt hevdet at hun var Mubaraks barnebarn, noe som ikke er korrekt.

Den epyptiske presidenten skal ikke ha vært glad for å blitt trukket inn i saken. Påstanden om at han skal ha et prostituert barnebarn, skal ha falt Mubarak tungt for brystet.

Torsdag sa Berlusconi og fire andre europeiske statsledere at de var «ekstermt bekymret» over situasjonen i det nord-afrikanske landet. I et felles kommuniké ba de om en rask overgang til en representativt regjering.

Les flere nyheter her

 

Lesernes kommentarer

Det har noe for seg.

De som hyler opp om diktatur i Egypt i disse dager, er de samme som smisker for presteskapet i Teheran og terror-organisasjoner som Hezbollah og Hamas. Et diktatur ville aldri kunne utvikle en så stor turistnæring som Egypt har gjort.
Egypt er ikke noe demokrati som vi definerer det, men de ligger langt foran f.eks. nabolandene Libya og Sudan. Ikke en gang den mest venstrevridde turist ville reise til slike land. Mens Egypt har millioner av turister hvert år. Da må myndighetene med Mubarak i spissen, ha gjort noe rett.
Alle vet at Det Muslimske Brorskap ligger og lurer bak i det som skjer nå i Egypt. Blir det de radikale islamistene som til slutt trekker det lengste strået, betyr det slutten på turiststrømmen. For hvem vil vel synes det er OK å ha det hemmelige politiet/moralpolitiet i hælene på deg hvor du går? Og demokratiet og menneskerettighetene kan egypterne se langt etter.
Demokrati i arabiske land har en lang vei å gå. Håper det kommer noe godt ut av det som skjer nå. Og da trenger ingen hysteriet som vestlig media er stappfull av i disse dager.
Hvem er de 4 andre statslederne som hyller Mubarak? Eller er det skittkastingen på Italias statsminister som ennå en gang er viktigst for media?

To utsagn

Hei, Walter! Les artikkelen en gang til, så ser du kanskje at Berlusconi sier en ting torsdag (sammen med fire andre statsledere) og noe annet fredag (alene).

Re: To....

I likhet med de 5 europeiske statslederne, er jeg også bekymret for utviklingen i Egypt. Samtidig som jeg også håper på en rask overgang til en representativ regjering. Så får den libanesiske forfatteren Raymond Khoury bare si så mye han vil at demokrati i Midtøsten er bare noe som finnes i "det store fantasilandets æresgalleri." Selv er jeg evig optimist.
Ola har kanskje merket seg at det ser ut til å danne seg en oppfatning, jfr.president Obama, av at Mubarak bør sitte til det har kommet en løsning i Egypt. Ingenting ville være mer ødeleggende enn at resultatet av det folkelige opprøret skulle ende i kaos og det som verre er.
Og jeg holder fast ved at i Mubaraks tid som president, har turiststrømmen eksplodert i landet og blitt den viktigste inntekstkilde; en utvikling som ikke hadde vært mulig dersom Egypt var et diktatur i ordets mest odiøse betydning. Det kan vel ike akkurat kalles "turiststrøm" til naboene i Libya og Sudan. Av naturlige årsaker. Jfr. også Cuba som prøver å lokke til seg dollarturister til enklaver der vanlige cubanere ikke har adgang, der det å få seg jobb i et slikt etablissement, er en cubaners høyeste drøm. Lukten av kapitalisme og frihet er sterkere enn den sure stanken av en håpløs og undertrykkende ideologi.
It takes all kinds, Ola, some are better than others. Enig?

Walter Langøen

er ein av dei få som ikkje forstår at ein mann som Mubarak, som har klamra seg til makta i 30 år, er diktator. Det vil eg seia er ganske ærerikt. Nå håpar han kanskje at Berlusconi skal sitja i 30 år i Italia?

Til Niri Baklid

Til Niri Baklid
Dette dreier seg ikke om Mubarak eller ikke. Spørsmålet er hva alternativet blir. Hvis Egypt blir styrt av presteskapet og blir en islamistisk stat så har demonstrantene oppnådd å gå fra asken til ilden. Det som er verre er at til nå har Egypt vært den stabiliserende faktor i Midtøsten. Med presteskap som styrer og nære bånd til andre islamistiske stater i Midtøsten vil den stabiliteten være borte. Faren for krig i området vil øke vesentlig og det i et område hvor det finnes atomvåpen. Israel og Iran? er begge atommakter. Jeg blir både trist og fustrert når jeg hører TV2 sine reportere kommentere på direkten fra gatekampene i Cairo om at dette er Egypts frigjøringskamp og krav om demokrati og høyres representant i en debatt sammenligner det som skjer i Egypt med Berlinmurens fall. Er det mangel på bedre viten? Jeg begynner etter hvert å skjønne hvorfor Mayakalenderen stopper 21.12. 2012!!!

Det er da ikkje merkeleg

at egyptarane ser på kampen for å bli kvitt Mubarak som ein frigjeringskamp. Tenk å slite med same diktatoren i 30 år! Ben Ali og kona i Tunis fekk visst med seg formuer da dei flykta. Vi veit ikkje kor mykje Mubarak har berika seg, og vi veit ikkje korleis utgangen av denne konflikten blir.

Mubarak har visst nå lova ikkje å innsetja sønnen sin som president, så demonstrantane har alt oppnådd eitt av måla. Det same har visst Jemens president lova, så dei gamle ser ut til å ha blitt pressa til litt meir demokrati.

At Berlusconi ser opp til Mubarak, er vel ikkje å undrast over. Han ser nok også opp til Mussolini. At fleire her på sida er av same oppfatning, er merkelegare.

Niri.

I artikkelen blir det nevnt Berlusconi og 4 andre europeiske statsledere. Deres navn blir ikke nevnt, men det sies rett ut at det er bare Berlusconi som respekterer Mubarak. Siden det vitterlig er han + 4 andre, er det ikke naturlig å si navnene på alle 5?
Siden det ikke skjer, er det grunn til å spørre hvorfor bare Berlsuconi? Er det den vanlige skittkastingen fra venstreraddissene? Naturligvis er det det, Niri. At Berlusconi er statsminister valgt av folket i frie valg, er en umulighet for raddissene å akseptere. Han er ikke venstrevridd, Niri! Og da er han en skurk!
Slike holdninger representerer du her på nettet, Niri. Du lefler med diktaturer i ett hakkande kjør som den hjernevaskete og indoktrinerte venstreraddissen du er. . Du eier ikke respekt for demokratiske spilleregler når du antyder at Italias statsminister Silvio Berlusconi, har tilranet seg makten i beste kommunist-tradisjon.
Venstresiden tåler ikke at en politiker på den andre siden lykkes i sitt virke. Dere går helt bananas over at en slik politiker lykkes der dere mislykkes. Og Italia har hatt sin rikelige del av venstrevridde politikere med regjeringsmakt. Med kaos som resultat. Ikke en av dem fikk til noe som helst. Berlusconi har blitt valgt om igjen og om igjen. Hvorfor har han fått slik folkelig tillitsvotum, Niri? Fordi han har mislyktes i politikken, eller fordi han har lyktes?
Er det mulig for deg å legge vekk de røde brillene dine som grumser til synet ditt? Tenk, Niri! Hvorfor?
At ABC formidler slike holdninger og bidrar til skittkasting på en europeisk statsminister, sier noe om hvilken side ABC har havnet på.

Berlusconi er en kynisk forretningsmann

som kjøper det han vil ha. Han eig ei rekke aviser og 90 % av landsdekkande tv-kanalar. Han har fjerna så å seia alle kritiske røyster i TV. Siste veka før siste valg var han over tre timar på tv-skjermane, mens motstandaren fekk åtte minutt.

Berlusconi er fleire gonger blitt anklaga for korrupsjon og økonomiske misligheiter, men da svarar han med å blande seg inn i rettsvesenet. Han utnemner vennligsinna dommarar og forandrar lovene, bl.a. lover om immunitet for ein sitjande statsminister.

Berlusconi er ein katastrofe for italiensk likestilling. Som 70-åring er han opent utru og kjøper sex av tenåringsjenter. Kona er blitt lei av han og har forlatt han.

Viss Berlusconi er eit ideal for Langøen, så ver så god!

There's something happening here...

http://www.sott.net/articles/show/223197-There-s-Something-Happening-Here

Mubarak

Walter og Kjell , jeg er helt enig med dere, men å prøve å forklare dette på saklig vis til disse venstreradikale rabiatene er helt bortkastet!
De hater og motsier alt som har med vestlige verdier å gjørte!
Hater USA , Hater Israel samme hva.
Islamistisk styresett og Sharia lover er å foretrekke for disse folkene!

Klok?

Ja, å vera klok er ein ting,men visdom er det vist verre med om vi skal tru oppstyret som har vore dei siste dagane.

Hvis Stoltenberg satt i 30 år

Hvis han satt i 22 år til ville vi på den tiden ha fått nesten 2.2 millioner flere innvandrere hit med dagens takt. sannsynligvis flere. I fjor kom 65 000.
majoriteten av disse er vel muslimer og mange av de unge vil få store problemer framover med å skaffe seg arbeid etter tidens tegn.
Kunne vi da ha fått lignenede tilstander her? Man har opptøyene i Frankrike friskt i minne og vet at denne gruppen er ikke blyge for å kreve sin rett!
Denne stadige skrikingen om demokrati er noe vi hører. Men sharialovene han ingenting med demokrati å gjøre. Noe som stadig flere av verdens ledere innser, unntatt Clinton.

http://www.aftenposten.no/nyheter/uriks/article4020094.ece

Velkommen igjen til redaksjonen

Trasig at avisa ikke oppdateres når dere er ute på byen. Håper det ble avreagert nok. Jeg registerer at dere fant en mann som hang på et gjerde i byen Deres, eller "byen vår" som Støre sa.
Håpet er at flere nedbemanninger unngås slik at man ikke trenger å stenge i uka også.

Hvordan skal det gå?

godt sagt

av en av verdens minst reflekterte mennesker