
Setter naturen sjakk matt
Striden om kraftlinja:
Statnett søkte 1. juni 2006 konsesjon for å strekke en ny kraflinje fra Sima til Samnanger, som ledd i å bedre strømforsyningen til Vestlandet.
30. mai 2010 ga Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) konsesjon til utbyggingen som er svært omstridt fordi kraftledningene vil gå gjennom naturperler i Hardanger.
10. desember 2008 ble konsesjonen klaget inn for Olje- og energidepartementet.
Etter en omfattende saksbehandling ga departementet klarsignal for strekket, mens motstanderne kjemper for å få lagt mest mulig i kabel.
Dette har utløst en svært vanskelig politisk strid for regjeringen, der SV er imot, mens Ap og Sp har gått inn for luftledning.
10. august 2010 besluttet regjeringen et kompromiss: De vil få en uavhengig utredning av sjøkabel-alternativet og snakke med kommunene om detaljløsninger som kan gi mer skånsom gjennomføring av linja. Arbeidet med kraftlinja starter likevel på den strekningen som uansett skal gå i lufta.
1. februar 2011 ble de fire utvalgsrapportene overlevert til olje- og energiminister Terje Riis-Johansen.
Les om Sima-Samnanger-ledningen hos Olje og energidepartementet.
Les om Sima-Samnanger-ledningen hos folkeaksjonen Bevar Hardanger.
Pengene skal styre miljøpolitikken.
Det fikk økonom-miljøet i Finansdepartementet gjennom da de på 70-tallet overkjørte det nyopprettede Miljøverndepartementet.
Økonomiske regnestykker og virkemidler som avgifter skulle sikre miljømål framfor påbud og forbud.
Siden den gangen har de samme økonom-menneskene effektivt forhindret bruken av nettopp de økonomiske virkemidlene i en rekke konkrete saker.
Det har professor Kristin Asdal for lengst dokumentert.
Les for eksempel Grønne skatter i det blå.
Men nå får penge-styring det avgjørende ordet i en strid om naturen. Denne gangen mot naturen.
Det skjedde da fire utredninger om master eller sjøkabel i Hardanger ble overlevert olje- og energiminister Terje Riis-Johansen tirsdag.
Konklusjonen var klar: Av hensyn til naturen var kabel på fjordbunnen å foretrekke framfor master og linjer over fjell og hei.
Men det ville koste mer penger enn de omstridte luftlinjene. Så mye mer at hver eneste husholdning i Bergens-området må betale 1000 kroner året i 35 år for å dekke opp ekstrakostnadene.
Det som uansett syn i mastestriden må betraktes som et naturområde av nasjonal verdi, blir i debatten gjort om til privatøkonomisk hodepine for husholdninger i et avgrenset område.
Da er konklusjonen gitt.
At ABC Nyheter i går også kunne melde at merutgiftene ville bli 90 kroner per husstand hvis man fordelte kostnadene nasjonalt, drukner i debatten.
Les om utvalgenes konklusjoner her.
Hva så med naturens verdi?
Ifølge økonomenes resonnement, slik det internasjonalt også har fått gjennomslag i prosjektet TEEB, skal man også anslå naturens verdi i kroner og øre.
Så skal verdien veies opp mot kostnadene ved å beskytte natur og miljø.
- Det klarer vi ikke. Det var budskapet fra utvalgsleder Arild Hervik som skulle vurdere de samlede samfunnsøkonomiske virkningene av de ulike alternativene.
Her skulle også verdien av naturen veies opp mot hva som er billigst og dyrest samlet sett for oss alle. Men professor Hervik sa at de rett og slett ikke var i stand til å sette en pengeverdi på naturens forringelse.
Miljøøkonomene prediket beregning av både kostnader ved å beskytte naturen og «inntekter» fra naturens tjenester.
Nå ser vi at det som kommer fram, bare er minussiden - merkostnader for husholdninger og industri av å ta naturhensyn.
Økonomenes verdenssyn har seiret. Det legger grunnlaget for politiske beslutninger. Uansett om man kan presentere begge sider av regnskapet eller ikke.

Kronprinsfamilien i toppform etter fylkestur
Mood fordømmer «brutal tragedie» i Houla
Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
Lesernes kommentarer
Håkon Lax
2. februar 2011 - 21:03
Fremtiden
Niri Baklid
2. februar 2011 - 21:28
Reinsar tyskarane utslepp frå gasskraftverka?
Vegar Skogland
2. februar 2011 - 22:04
Import?
Alf Magnus Jensen
2. februar 2011 - 21:12
Ingen private bedrifter får
Kansje dere som bor i Oslo bør begynne å tenke som i Kairo og få avsatt JENS OG RESTEN AV SAUENE!!!!!!!
Niri Baklid
2. februar 2011 - 21:29
???
Tor Hol
2. februar 2011 - 21:18
Kraftverk
Synd at vi skal måtte se på at naturen ødelegges kun av økonomiske hensyn.
På tide å få politikere på banen som tenker på fremtiden og ikke lar seg styre kun av penger.
Niri Baklid
2. februar 2011 - 21:50
Du taler i tunger
Arne Edgar Hesjehagen
2. februar 2011 - 21:33
Merutgifter
Niri Baklid
2. februar 2011 - 22:05
Naturen blir ikkje øydelagd
Det er heilt andre forureinsingar som er farlige for livet på jorda. Det er slik som radioaktiv stråling frå atomkraftverk-ulykker og store oljeutslepp. Framføring av elektrisk straum er ganske uskyldig, sjølv om det virkar som estetisk forstyrring for mange i lokalsamfunna.
Svein Heggvik
2. februar 2011 - 21:46
90 kr pr husstand?
Så slipper vi disse "monster"mastene.
Staten har jo så dårlig råd og det er jo vi som må betale regninga uansett.
Eller var det et dårlig forslag?
2. februar 2011 - 21:53
Sett i gang...
Vi trenger ikke kraftlinjer igjennom Hardanger, vi kan lage flere gasskraftverk.
Vi fryser vel ihjel før dette går opp for de på tinget.
Niri Baklid
2. februar 2011 - 22:11
Heldigvis får du ikkje fleirtal
Olav Heggum
4. februar 2011 - 9:16
Veldig bra! Mye bedre å sende
Øystein Sunde har endel snedige utsagn, ''med hue under armen og arme i bind'', kunne vel passe inn greit her!
Arnt Orskaug
2. februar 2011 - 21:57
Leve Hardardanger - skit i verden
Det hele dreier seg om bare om kosmetikk - om utsyn, prospektkort-view.
På nivå med egenmektige villaeiere som motsetter seg en høyspentkurs på andre siden av dalen, fordi de mener det ødelegger deres panoramautsikt.
Dette til tross for at mastene knapt vil bli synlig.
Når det ligger på dette nivå, vil verden skite i Hardanger.
Det fins flere norske fjorder som like gjerne kunne vært på verdensarvlista.
Høyspentkursen vil ikke ha noe betydning for turistrafikken.
Slutt mostersytingen!
2. februar 2011 - 22:02
90 kr pr mnd
Hørt rykter om at da måtte vi ut med 3000 i året pr husstand for alle de 90 andre prosjektene. Da syns jeg det begynner å bli dyrt. I tillegg kommer fordyrende nettleie for de nye "motorveiene".
Olav Heggum
2. februar 2011 - 22:12
Så mye effektavgift og
Eivind Brubakken
2. februar 2011 - 22:42
JaJaJa
Walter Langøen
2. februar 2011 - 22:57
P....prat!
Hva med desimeringen av rovfuglbestanden som vindmastodontene forårsaker? Hvor mange havørner er drept av vindmastene på Smøla, for å ta et eksempel? Er det akseptabelt utifra naturvernhensyn å se likrestene av havørner som ligger under vindmøllene?
Ja. det er visstnok det. Og dessuten er det ikke seriøst å minne om kystlandskapet og fuglebestanden i disse tider. Ikke sant? Kystbefolkningen blir sviktet av media som springer skoene av seg for miljø-lobbyen. Den har all sin oppmerksomhet konsentrert om master i Hardanger. Monstervindmøller langs kysten og noen skarve havørner er et sidespor for miljø-industrien.
Og sånt bukker media for! Hopper når miljøfanatikerne befaler dem til å gjøre det.
Og ikke en kjeft/journalist tør legge seg ut med den enorme makten miljøindistrien har tilranet seg. Feiginger! Pyser!
Venstreraddissene lenket seg sammen for å beskytte reintråkk i Finnmark på 70-tallet. Havørner? Hvem brr seg om slikt?
2. februar 2011 - 22:58
Nå svartmaler du situasjonen . . .
Roger
2. februar 2011 - 22:54
Mens Norge renner over av penger
Mens Norge renner over av penger, finnes det ikke penger til nødvendige investeringer. Forfall ser man over alt.
Etter neste valg håper jeg det er andre som styrer. Selv stemmer jeg FrP, fordi jeg vil se om det blir merkbar forandring. Værre kan det ihvertfall ikke bli.
Roger
Tore G.F.K. Hansen
3. februar 2011 - 10:07
Oslo gribbenes by!
Rolf Gulbrandsen
3. februar 2011 - 17:02
Gasskraftverk på Kollsnes
Det er nok ikke god"Latin" å si ,men bygg et 800-1000MW gasskraftverk på Kollsnes hvor de trenger kraften i mange mange år framover. Dette for å gi kraft til Troll"A" feltet`s stadig synkende brønntrykk og til gassbehandlingsanlegget på Kollsnes som stadig skal levere mer gass. Dette er både teknisk og økonomisk det eneste
riktige å gjøre. Også miljømessig!!!
Ole Dahl
1. mars 2011 - 11:23
Vi sløser....
Ellers er vel denne Hardangersaken et godt eksempel på hvor lett det er å splitte oss...man drar bare opp en kalkulator av hylsteret og fyrer av...(Penger=alt)
Kanskje vårt såkalte demokrati trenger en utfordring og utvikling ? Mitt spørsmål blir enkelt ; hvor mange demonstranter må til for å stoppe et statlig vedtak ? (Uavhengig av Hardanger.)
Har vi ingen umiddelbar makt, hvis de styrende systemene må/bør/skal korrigeres ?
Hva med å la folket si hva de mener, ved å sette opp en liste over viktige saker,og ha folkeavstemning ....(Retningsgivende.)
Når det gjelder vår nasjonale økonomi så er den vel på grensen til det kriminelle, for hvis du og jeg nå skal betale alt politikerne har forsømt de siste 20-30 oljeår...så blir det vel uhyre summer bare på veier og rørnett....
Det skulle brukes 4% av oljepengene her hjemme, en venn av meg sa at det bare var blitt brukt 14% av disse 4%. Stemmer dette...?
Det ville være synd hvis Hardanger blir et nytt Alta...et prestisjeprosjekt man i ettertid innrømmer var feil....