
Putin reddet Telenor
Det skriver Aftenposten tirsdag. Bakgrunnen for dette er dokumenter lekket av WikiLeaks.
En domstol i Sibir dømte våren 2009 Telenor til å betale 11 milliarder kroner i erstatning til russiske Alfa, menTelenor nektet å betale. Russerne svarte med å ta beslag i Telenors aksjer i VimpelCom, som da var verdsatt til 12 milliarder kroner.
Saken ble tatt opp av statsminister Jens Stoltenberg i møter med Russlands statsminister Putin og landets president Dmitrij Medvedev i Moskva 19. mai 2009.
Under pressekonferansen som fulgte sa Putin at han aldri hadde kommet med noen løfter til Stoltenberg. I stedet beskrev han spørsmålet som upassende.
Men et dokument lekket til WikiLeaks som daværende USA-ambassadør Benson K. Whitney sendte til Washington i juni 2009, kommer det angivelig frem at Putin imidlertid lovet Stoltenberg at Telenors aksjer i VimpelCom ikke skulle bli tvangssolgt før alle ankemuligheter var forsøkt.
Verken Statsministerens kontor eller Utenriksdepartementet (UD) vil kommentere saken, men kommunikasjonsrådgiver Marte Lerberg Kopstad i UD sier til Aftenposten at norske myndigheter «påpekte forhold knyttet til rettssikkerheten og til rammevilkår».
Kommunikasjonsdirektør Dag Melgaard i Telenor sier at selskapet opplevde trusselen om tvangssalg som reell helt fram til april i fjor, da søksmålet ble trukket. Melgaard berømmer regjeringens jobb, og sier at presset bidro til at aksjene ikke ble solgt.

Mood fordømmer «brutal tragedie» i Houla
Hedret båtfolket med skulptur ved Utvika
EM 1960 - en franskmann får viljen sin
Lesernes kommentarer
Peter Jackson
11. januar 2011 - 9:54
Og overraskelsen her ligger...
Terje Odden
11. januar 2011 - 10:03
Som svenskene sa, Norge den
Peter Nylund
11. januar 2011 - 11:03
Tullinger!
Noen blir aldri fornøyd - - - -
Terje Brekke
11. januar 2011 - 12:17
Terje Odden!
Terje Sæthre
11. januar 2011 - 11:37
Dette sier tross alt mer om...
Frank Overå
11. januar 2011 - 18:29
et tillegg...