Er denne reklamen mannsdiskriminerende?
«Mannen blir fremstilt som en bruk og kast- gjenstand, kun verdifull i den grad han kan utnyttes av kvinnen. Hadde kjønn vært byttet om i reklamen, hadde den aldri fått se dagens lys», skriver en klager i brevet han har sendt Forbrukerombudet.
Mannen er ikke den eneste som har reagert på reklamefilmen «Skyll, brett og stapp ham» fra Grønt Punkt Norge. I reklamen fremstilles mannen som en drikkekartong som spyles ren med vann, brettes sammen, for deretter å bli stablet i søppelskapet sammen med andre kasserte menn. Samtidig høres en kvinnestemme som sier «tenk om alt hadde vært like lett å gjenvinne».
(Artikkelen fortsetter under videoen)
Flere personer har også kontaktet Likestillings- og diskrimineringsombudet. «Dette kan vanskelig tolkes på annen måte enn at vold er et akseptabelt virkemiddel i parforhold. Hvordan ser Ombudet på en liknende reklame der en kvinne parteres og kastes i kompostbingen når hun ikke lenger tilfredsstiller en manns behov?», skriver en annen klager. Noen har også klaget på at reklamen kan være skremmende for barn å se på.
- De fleste ser humoren
Kari-Lill Ljøstad, markedssjef i Grønt Punkt Norge, vedgår at selskapet har fått en del klager fra seere som har sett reklamen.
- Men vi har fått langt flere positive tilbakemeldinger. Vi testet den jo på et publikum før vi begynte å sende den. Det stor flertallet ser humoren i den, og synes den er kjempegøy. Men så er det noen som synes at den ser skummel ut, og ikke liker at man bretter og stapper et menneske, sier Ljøstad.
- Forstår du kritikken om at den er diskriminerende mot menn?
- Vi forstår ikke helt kritikken. Dette er etter vår mening slapstick eller Tom og Jerry- humor. Det vi har tatt hensyn til er at vi har fått tilbakemeldinger på at noen barn kan synes den er skummel, og derfor har vi ikke sendt reklamen i typiske familieprogrammer hvor også små barn ser, sier Ljøstad.
- Kunne dere ha laget den samme filmen med rollene byttet om?
- Det slo oss ikke engang. Litt av humoren går jo på at det er så usannsynlig at en liten, spe kvinne bretter en stor mann.
Hun legger til:
- Hvis vi provoserer eller støter noen, så beklager vi det masse. Det var ikke vår mening, vi prøvde bare å finne en humoristisk måte å få folk til å huske å kildesortere kartongene sine.
Listen høyere for menn
Etter å ha mottatt rundt ti klager, har Forbrukerombudet nå vurdert reklamen i forhold til markedsføringsloven. I loven heter det at «annonsør skal sørge for at reklamen ikke er i strid med likeverdet mellom kjønnene, og at den ikke utnytter det ene kjønns kropp eller gir inntrykk av en støtende eller nedsettende vurdering av kvinne eller mann».
- Vi har forståelse for at du reagerer på denne type reklame, da den kan gi en lite heldig fremstilling av menn. Ut i fra ordlyden i loven og tidligere praksis kan derimot ikke den aktuelle reklamefilmen sies å være nedsettende eller støytende, skriver Forbrukerombudet som svar til en av klagerne.
Forbrukerombud Gry Nergård sier listen ligger høyt for hva som er kjønnsdiskriminerende.
- Det skal generelt mye til, og enda mer når det er snakk om menn. Årsaken er at likestillingslovgivningen ble utformet på 1970-tallet med tanke på å bedre kvinners stilling, sier Nergård.
Hun sier det er veldig sjelden at Forbrukerombudet mottar slike klager.
- Næringslivet i Norge er ganske flinke til å skjønne at det ikke er så lurt å lage tradisjonell kjønnsdiskriminerende reklame. Det er stor forskjell på Norge og andre land på dette punktet, sier hun.
Reklamen fra Grønt Punkt ble sendt på TV i flere måneder, men sluttet å gå i forrige måned. Klagerne har mulighet til å klage videre til Markedsrådet, dersom de er uenige i Forbrukerombudets avgjørelse.
Hva synes du om reklamen? Morsom eller diskriminerende?


De bruker norsk som hemmelig språk
Lesernes kommentarer
Stine Winnæss
20. desember 2010 - 19:44
Synes denne reklamesnutten er
21. desember 2010 - 11:23
Ja den er det
Terje Husum
20. desember 2010 - 19:45
Hva Om
Terje Husum
20. desember 2010 - 19:45
Hva Om
Terje Ringdalen
20. desember 2010 - 19:49
mannsdiskriminerende?
Henry O. Datsik
20. desember 2010 - 21:04
Ingen har reagert?! Det står
Rolf Otterholm
20. desember 2010 - 19:53
Typisk..
Oddbjørn Snippen
20. desember 2010 - 19:59
Reklame
Anne-marie Bangstein
20. desember 2010 - 20:03
Morsom? Nei.
Det er ikke bare denne reklamen som er mannsdiskriminerende, men i mange andre reklamer så sniker det seg inn en sånn undertone av hvor "dumme" menn er. Og så kaller man det humor, for da kan ikke klager nå fram.
Ole Jonny juliussen
20. desember 2010 - 20:08
denne reklame snutten er og
Michael J Thomsen
20. desember 2010 - 20:12
Diskriminerende
At ikke tanken slo den kvinnelige markedssjefen er heller ikke feil. Og henge ut menn på denne måten og andre, har kvinner alltid funnet morsomt og underholdende. Men de glemmer ofte sin egen "hårsårhet". Denne videoen ville aldri blitt forsøkt sent med et rollebytte. Det ville blitt et ramaskrik uten sidestykke.
Vær så god og prøv, er min oppfordring!
Egil Leonhardsen
20. desember 2010 - 20:19
"Det slo oss ikke engang.
Sitat av Kari-Lill Ljøstad, markedssjef i Grønt Punkt Norge.
Psykisk vold er like uakseptabelt som fysisk vold. Kvinner bruker psykisk vold mot mannen for at han skal underdanne seg henne.
Jeg er glad jeg ikke har noe med Kari-Lill Ljøstad og hennes likestilte hvis at dette er akseptabelt.
Som protest mot denne reklamen har jeg sluttet og sortere papiret engang, og det er flere med meg.
Vetle Sørli
20. desember 2010 - 20:45
Seriøst !!
Brynjulf Svihus
20. desember 2010 - 21:29
Blir bare drittlei
Erik Antoine Campos
21. desember 2010 - 13:55
hvem er tosk???
Olav Moldestad
20. desember 2010 - 21:17
:) morsomt
Ken-Børre Langås
20. desember 2010 - 21:45
Likestilling?
"- Det skal generelt mye til, og enda mer når det er snakk om menn. Årsaken er at likestillingslovgivningen ble utformet på 1970-tallet med tanke på å bedre kvinners stilling, sier Nergård. "
Reklamen ville vel vært usmakelig uansett hvilken vei dette gikk. Mest interessant er kanskje at forbrukerombudet her vel sier at likestilling er mest for kvinner, fordi det var slik man tenkte før.
21. desember 2010 - 10:36
Likhet
Nadezda Aalberg
20. desember 2010 - 21:55
Stygt
Odd Johannessen
20. desember 2010 - 22:29
Takk
Når det gjelder Kari-Lill Ljøstad, markedssjef i Grønt Punkt Norge, tror jeg ikke hun engang tar seg tid til å brette mannen før hun kaster han.
Sigmund Holmen Olsen
20. desember 2010 - 22:12
Likestilling?
Jorg McQueen
21. desember 2010 - 9:29
Skremmende for barn
Thore Stoveland
21. desember 2010 - 10:01
Har dere ingen humor?
Har dere misten evnen til å le i julestria?
Jan Erik Bakstad
21. desember 2010 - 21:41
Enig, vi kan da koste på oss
Ingar R Henden
21. desember 2010 - 10:11
Ærlig talt
Arild Larsen
21. desember 2010 - 10:58
Ha ha
Henning Bråten
21. desember 2010 - 11:06
Bryr egentlig menn seg ?
Men når det tillates at "hvite norske menn" gjøres til et redskap i ironiens tjeneste,er det bare en bekreftelse på at samfunnet oppfatter mannen som den sterke part i samfunnet og har integritet og ryggrad til å tåle morsomheter av denne sorten.Den dagen rollene kan byttes om i en slik reklamesnutt uten at det blir reaksjoner,har nok mye skjedd i den såkalte "kjønnskampen" som feminister og sakkyndige bare gjør en bjørnetjeneste ved å hele tiden fremstille kvinner som svake ofre i samfunnet,og opprettholde gamle fordommer.Vi mennesker har nok alt for lett for å forhåndsdømme andre mennesker basert på våre egne stereotype oppfatninger av typen "alle menn liker øl og fotball, kvinner kan ikke lukeparkere, finner er drukkenbolter o.s.v. Men nok om det. Spør deg selv: vil jeg passe på å resirkulere etter å ha sett denne reklamesnutten? Svaret vet bare du.
Alf Tore Danielsen
21. desember 2010 - 11:30
Skremmende menneskesyn
Carl Jansen
21. desember 2010 - 12:06
Reklamen / kampanjen påvirker og virker!
Grønt Punkt har nå klart å skape en debatt her, Forbrukerrådet har avvist klagene i første runde (mulig å anke).
Egentlig en genistrek fra Grønt Punkt med "skyll, brett og stapp" - resirkuler! Slagord, debatt - husker du det nå?
Det er jo produsert flere kampanjer med samme budskap og bruk av humor, så kanskje reklamebyrået også kunne kommet med en omvendt situasjon hvor kvinnen blir skylt, brettet, stappet og resirkulert? Hvis den ene ikke blir stoppet, så hvorfor stoppe den andre?
Hvis denne kampanjen er diskriminerende tror jeg noen og enhver bør tenke gjennom hvilke budskap som formidles og hvilke "kjønnsroller" det spilles på i de andre reklamene vi daglig eksponeres for. Humor skal ikke være enkelt.
Erik Antoine Campos
21. desember 2010 - 13:28
Dette er motbydelig..